16 січня – День скорботи за українською демократією?

16 січня – День скорботи за українською демократією?

1701-2013-1

Конституція України. Стаття 5. Україна є республікою. Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Ніхто не може узурпувати державну владу.

На жаль, це не так… День 16 січня змінив Україну. Парламентська більшість   за 20 хвилин ухвалила 12 законів у «ручному режимі», законів, які вкрали в українців європейське майбутнє, демократію, свободу слова і свободу загалом. Виявляється, вистачає трьох (!!!) секунд, аби порахувати двісті з лишнім голосів. Оце темпи!

Те, що російська Дума сотворяла протягом двох років, українські «законодавці» зробили в момент. За один день! Точніше, за два десятки хвилин!

Це – жорстока, безглузда помста Євромайдану і кожному громадянину, який підтримував навіть подумки бажання жити в Об’єднаній Європі. У державі без свавілля, корупції, неправди, переслідувань…

Невже урядовці та президент і далі будуть розповідати, що Україна у недалекій перспективі підпише угоду про асоціацію з ЄС? Що у нас є демократія?..

Які обіцянки даватиме тепер опозиція, що стала великим розчаруванням для народу?

А що США і Європа? День 16 січня став для них, м’яко кажучи, черговим ляпасом. Не вони, а Росія зараз визначає долю Україну у контексті геополітики. І не тільки України…

Як пише головний редактор Незалежного культурологічного журналу «Ї» Тарас Возняк, «сьогодні на Майдані йде битва не лише за майбутнє України. А й за майбутнє і розвиток всього європейського проекту. І врешті-решт, як парадоксально це не звучить, за майбутнє самої Росії. Не режиму Путіна, а саме Росії. Повзучий путінізм зжер Росію, а після України заповзе і у країни Балтії. Він вже так чи інакше вповз у ту саму Польщу. А там Болгарія, Греція. І т.д., і т.п…».

Прогресивні українці у соціальних мережах запитують: «Як себе почувають американський Держдеп і американський Сенат? Як себе почуває ЕС?».

Соціолог Ірина Бекешкіна сказала: «Думаю, у разі підписання (президентом) Закону, який фактично є законом про репресії проти усього громадянського, що є в Україні, – і у США, і в Європі повинні бути ухвалені санкції проти депутатів, які за це проголосували. Як мінімум – в’їзд до цивілізованого світу їм має бути заборонений. Хай їздять до батьки в Білорусь – тим більше й досвід запозичать. Або в Росію, там же й Сочі є».

Держдепартамент США відреагував на ухвалення Верховною Радою п’яти законів, що суттєво обмежують громадянські права та свободи громадян відповідною заявою. «США висловлюють глибоке занепокоєння тим, що Рада проштовхнула кілька суперечливих законів, не дотримавшись передбачених процедур. Деякі з цих законів обмежать право на мирні протести та свободу слова, піддадуть тиску незалежні медіа та стануть на заваді роботі неурядових організацій», – йдеться у документі.
Відповідно до тексту заяви Державного департаменту, процес і суть сьогоднішніх дій Ради примушують сумніватись у відданості України демократичним нормам.
Державний департамент закликає уряд України не відмовлятися від універсальних демократичних принципів.

«Ми закликаємо уряд України гарантувати відповідність законодавства країни озвученій Україною відданості демократичним зобов’язанням України перед ОБСЄ та бажанню її народу вільно користуватись свободою слова, зборів та об’єднань… Справжня демократія не може функціонувати без діалогу, компромісів, права на мирну незгоду та закони, які підтримуються народом», – наголошується у заяві.

За повідомленням «Голосу Америки», сенатори Джон МакКейн та Бен Кардин представили законопроект розширення дії закону Магнітського на цілий світ – «Global Human Rights Accountability Act». Отже, у тексті, оприлюдненому на  сайті Бена Кардина, сенатора-демократа, йдеться: «Грубі порушники прав людини від Зімбабве до України, від Гондурасу до Папуа Нової Гвінеї попереджаються, що вони не зможуть уникнути відповідальності за свої вчинки навіть тоді, коли їх власні країни лишаються бездіяльними».

Законопроект має на меті зобов’язати президента США «оприлюднити та оновлювати перелік усіх закордонних громадян, які на думку президента, на основі достовірних свідчень, відповідають за позасудові вбивства, тортури та інші порушення прав людини скоєні проти осіб, які виступають за просування прав людини, викривають незаконну діяльність членів уряду».
Відповідно до законопроекту, президент має заборонити вищеозначеним особам в’їзд на територію США, припинити дію раніше виданих їм віз. В окремих випадках, відповідно до законопроекту, можливі таємні додатки до нього. Законопроект також скеровує президента США «заморозити та заборонити будь-які операції із майном у США особам внесеним до переліку, якщо їх майно та майнові інтереси знаходяться у США, прибувають на територію США, або перебувають під контролем, чи надходять під контроль резидента США, чи зареєстрованої у США компанії».

Щодо реакції з боку Європи, то комісар Ради Європи з прав людини Нілс Муйжніекс закликав Віктора Януковича ветувати поправки, які обмежують права людини. (Президент, натомість, закон підписав).

Представник з питань свободи засобів інформації ОБСЄ Дуня Міятович висловила занепокоєння з приводу ухвалених сьогодні в Україні законодавчих змін, серед яких повернення кримінальної відповідальності за наклеп і закликала владу України припинити намагання обмежити свободу слова і свободу засобів інформації у країні.

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт вважає, що голосування на підтримку низки законів, яке відбулося в українському парламенті в четвер, працює проти незалежності України.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський назвав четвергові події у Раді «зловісними».

А посол ЄС Ян Томбінський висловив стурбованість тим, що у четвер Верховна Рада прийняла низку законів без дотримання належних процедур.

Слова, слова… А в Україні відтепер багато чого НЕ МОЖНА. Це випливає з ухвалених 16 січня Верховною Радою Партією регіонів, КПУ, деякими позафракційними депутатами документів. Ось деякі з них.

 

№ 3879 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян».

1. Підсилено заходи безпеки у відношенні суддів, членів їх сімей, працівників суду, працівників правоохоронних органів.
2. Спрощено процедуру притягнення до адміністративної відповідальності за прояви неповаги до суду.
3. Підсилено відповідальність за дії, пов’язані з порушенням нормального функціонування транспорту, порушення правил проведення зборів, вуличних походів, невиконанням вимог компетентних державних органів.
4. Встановлюється відповідальність за екстремістську діяльність, збільшення відповідальності за злочини пов’язані з порушенням громадського порядку, втручання в роботу судових та правоохоронних органів.
5. Вводиться додаткова відповідальність в сфері інформаційних відносин, в тому числі за наклеп (у тому числі наклеп у творі, що публічно демонструється, в засобах масової інформації або в мережі Інтернет) та втручання в роботу державних електронних інформаційних ресурсів і систем.
6. Вводяться деякі зміни до профільних законів щодо уточнення повноважень окремих державних органів.
7. Встановлюються додаткові умови провадження окремих видів діяльності, зокрема, запропоновано заборонити здійснення екстремістської діяльності.
8. Уточнено умови провадження діяльності громадських організацій, що фінансуються іноземними суб’єктами та здійснюють політичну діяльність. Зокрема, громадські організації, які отримують закордонні кошти, оголошуються «іноземними агентами».


Найбільші загрози:

– за будь-яку участь у групових діях що порушили громадський порядок – до 2-х років позбавлення волі. Фактично за цією статею можна буде посадити кожного, хто вийде протестувати проти влади.
– за заклики до ненасильницької зміни конституційного ладу – до 3 років. Тепер під цю статтю можна буде притягнути навіть заклики до відновлення старої редакції Конституції;
– за блокування доступу до житла – до 3 років позбавлення волі. Тобто будь-яка машина Автомайдану в Межигір’ї чи під воротами Медведчука автоматично потрапляє під цю статтю;
– за опір представникам влади, у тому числі і членам громадського формування з охорони громадського порядку (тітушкам?) – до 4 років,
– наклеп в Інтернеті (під цю статтю можна підвести будь-що) – до року;
– участь у масових акціях «у масці, шоломі або з використанням інших засобів чи способів маскування» тягне за собою накладення штрафу чи адмінарештом;
– встановлення під час них «малих архітектурних форм» без дозволу МВС каратиметься схожим чином;
– рух в автоколонах з більш ніж 5 авто без узгодження с МВС караються штрафом від 40 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права керування транспортними засобами на 1-2 роки з вилученням транспортного засобу;
– за блокування будівель чи споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади і об’єднань громадян, можуть карати в’язницею строком до 5 років.
– за незаконне збирання, зберігання чи поширення конфіденційної інформації про суддю, його близьких родичів чи членів сім’ї, а також образу чи вчинення тиску на суддю тепер можна отримати штраф від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів чи 2 роки в’язниці. Максимальна санкція за аналогічні дії щодо працівника правоохоронного органу та його родичів і сім’ї – арешт на строк до 6 місяців;
– sim-карту тепер можна буде купити лише за пред’явленням паспорта.

№ 3587 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо заочного кримінального провадження)

1. заочне кримінальне провадження здійснюватиметься у випадку, якщо підозрюваний чи обвинувачуваний у вчиненні кримінального правопорушення ухиляється від прибуття на виклик до органу досудового розслідування або суду і при цьому здійснення кримінального провадження визнано можливим за його відсутності;
2. заочне кримінальне провадження здійснюється з урахуванням загальних положень та з дотриманням всіх процесуальних гарантій для підозрюваного чи обвинуваченого;
3. особа, щодо якої здійснюється заочне кримінальне провадження, має право у будь-який момент прибути для безпосередньої участі у кримінальному провадженні, що має наслідком його здійснення у загальному порядку, передбаченому КПК;
4. з метою недопущення порушення прав та свобод підозрюваного чи обвинуваченого під час здійснення заочного кримінального провадження участь захисника такої особи є обов’язковою;
5. доведення особою факту, що вона не змогла прибути на судовий виклик з поважних причин чи не змогла повідомити про причини неприбуття з поважних причин, є безумовною підставою для скасування судового рішення, ухваленого за результатами заочного кримінального провадження;
6. підозрюваному чи обвинуваченому, крім спрощеної процедури оскарження судового рішення, ухваленого за результатами заочного кримінального провадження, гарантується право на оскарження такого рішення в апеляційному порядку.

№ 3883 «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України»

Спрощено порядок надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата України:

– подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата включається до порядку денного сесії Верховної Ради позачергово без голосування та розглядається позачергово на пленарному засіданні Верховної Ради без висновку комітетів Верховної Ради у строк, визначений цим Регламентом;
– скорочуються строки розгляду зазначеного питання Верховною Радою України (з 5 до 3-х днів).

№ 2178а «Про внесення змін до статті 297 Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за осквернення або руйнування пам’ятників, споруджених в пам’ять, тих хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни – радянських воїнів-визволителів, учасників партизанського руху, підпільників, жертв нацистських переслідувань, а також воїнів-інтернаціоналістів та миротворців)»

Запроваджується відповідальність (до 5 років позбавлення волі) за осквернення чи руйнування пам’ятників «спорудженого в пам’ять тих, хто боровся проти нацизму в роки Другої світової війни».

№ 2179а «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за заперечення чи виправдання злочинів фашизму»

Передбачається покарання (до 2 років тюрми) за «публічне заперечення чи виправдання злочинів фашизму, пропаганда неонацистської ідеології, виготовлення та (або) розповсюдження матеріалів, у яких виправдовуються злочини фашистів і їх прибічників».

Окремо у законі згадана організація «Вафен-СС» та підпорядковані їй структури. За словами комуніста Симоненка, УПА також підпадає під дію закону.

№ 3832 «Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування протиправних діянь правоохоронних органів та окремих посадових осіб, посягань на права і свободи, життя і здоров’я громадян під час подій, пов’язаних з масовими акціями суспільно-політичного протесту, що відбуваються в Україні з 21 листопада 2013 року».

№ 3893 «Про внесення змін до Закону України «Про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань».

Передбачається звільнення від кримінальної відповідальності осіб, які є підозрюваними або обвинуваченими (підсудними) у вчиненні в період з 21 листопада по 26 грудня 2013 року за наступними «злочинами»:

– дії, спрямовані на зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади”,
– умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження,
– перешкоджання законній професійній діяльності журналістів,
– крадіжка,
– умисне знищення або пошкодження майна,
– завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності;
– блокування транспортних комунікацій,
– захоплення транспортного підприємства,
– незаконне заволодіння транспортним засобом,
– групове порушення громадського порядку,
– масові заворушення,
– за заклики до вчинення дій, що загрожують громадському порядку,
– захоплення державних або громадських будівель чи споруд,
– опір представникові влади, працівникові правоохоронного органу,
– втручання в діяльність працівника правоохоронного органу, погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу та посягання на життя працівника правоохоронного органу.
– захоплення представника влади або працівника правоохоронного органу як заручника,
– перевищення влади або службових повноважень,
– втручання в діяльність судових органів,
– невиконання судового рішення,
– перешкоджання з’явленню свідка, потерпілого, експерта, примушування їх до відмови від давання показань чи висновку.

Фактично, знімається кримінальна відповідальність з «Беркуту», які побили людей на Майдані 30 листопада та на Банковій 1 грудня та здійснювали напади на журналістів.

Варто зупинитися детальніше на прийнятому більшістю законі регіоналів Вадима Колесніченка та Володимира Олійника про громадські організації, які отримують закордонні кошти і яких оголосять «іноземними агентами».

Відповідна стаття, зазначає «Українська правда», буде додана до Податкового кодексу.

Отож, громадське об’єднання, вважатиметься «іноземним агентом», якщо воно отримує для забезпечення своєї діяльності кошти або майно від іноземних держав, їх державних органів, неурядових організації інших держав, міжнародних неурядових організацій чи іноземних громадян, «а також  бере участь, в тому числі в інтересах іноземних джерел, в політичній діяльності на території України»

Об’єднання визнається таким, що бере участь у політичній діяльності, якщо воно бере участь в організації та проведенні політичних акцій, «які мають на меті вплив на прийняття рішень державними органами, зміну визначеної ними державної політики, а також для формування думки суспільства у вказаних цілях».

«Іноземні агенти» будуть оподатковуватись інакше, ніж неприбуткові організації, та муситимуть у назві вказувати свій «агентський статус».

Пропагувати свою діяльність та продукцію вони зможуть, лише вказавши, що вони є «іноземними агентами».

«Іноземні агенти» мають щомісяця подавати звіти «до уповноваженого органу з питань реєстрації» щодо персонального складу керівних органів, а також інформацію про обсяг коштів чи іншого майна, отриманих з іноземних джерел, про заплановані цілі їх використання та фактичне використання, про заплановані програми діяльності та про фактичну діяльність.

Про свою діяльність «агенти» муситимуть щокварталу повідомляти в ЗМІ, у тому числі в офіційній пресі («Голос України» чи «Урядовий кур’єр»).

…Не вкладається в голові, що у державі, яка є незалежною 22 роки, можливі такі маразми. Виявляється, можливі. І ця держава розташована у центрі Європи. Політики, громадськість назвала те, що відбулося у Раді поваленням конституційного ладу, переворотом.

Водночас, високопоставлене джерело в Партії регіонів повідомило виданню «Дзеркало тижня»: «95 відсотків депутатів з фракції не знали, за що вони голосують». Тому ж невеликій кількості членів фракції, які запитували голови Ради Володимира Рибака про доцільність їхнього голосування, спікер відповів, що на прийнятті цих законів наполягав президент при особистій зустрічі.

Без коментарів…

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    Олена

    Голова правління Української Гельсинської спілки з прав людини Євген Захаров заявив, що в Росії провалилася кампанія з реєстрації іноземними агентами неурядових організацій, які мають іноземне фінансування. Про це він заявив в ефірі «Громадського телебачення». «У Росії цей закон не працює абсолютно. Там була вже купа судових процесів, де громадські організації примушували зареєструватися як «іноземних агентів». І всі ці суди програні державою. Всі суди стали на бік громадських організацій. Навіть прокуратура на боці громадських організацій», – заявив правозахисник. І додав: «У Росії ніхто не пішов реєструватися, а тих, кого намагалися примусити – не примусили також».

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *