Березовий сік зміцнить виснажений холодами організм

Березовий сік зміцнить виснажений холодами організм

Не пропустіть можливості оздоровитися за допомогою березового соку. Він корисний для печінки, нирок, для загального зміцнення організму, при артриті, ревматизмі, сечокам`яній хворобі та недугах алергійного походження. Щоденно випивайте 0,5-1 склянку соку зранку та ввечері до їди протягом 2-3 тижнів, щоб набратися сил і позбутися багатьох хвороб.

Коли з’являється

Немає точного періоду, коли з’являється березовий сік. Це залежить від погодних умов і може бути як в березні, так і в середині квітня. Але, як правило, березові сльози починають текти з приходом справжньої весни, і триває цей період протягом декількох тижнів.

До речі, наші предки за інтенсивністю соку передбачали погоду: якщо сік виділяється рясно – очікується дощове літо.

Збирати сік припиняють, коли з набряклих бруньок розпускається листя, в другій половині квітня-травні, тому що після цього березовий сік втрачає цінні властивості.

Правила збору цілющого напою

Збирати березовий сік можна в екологічно чистих місцях, далеко від автодоріг і забруднених хімікатами місць, тому що дерево здатне поглинати з навколишнього середовища шкідливі речовини і вихлопні гази.

Краще вибрати доросле дерево діаметром не менше 30 см. У молодих дерев ранки погано гояться і вони можуть загинути.

На висоті не вище метра від землі в стовбурі дерева з північного боку проробляють маленьку дірочку в напрямку знизу вгору, щоб сік вільно стікав вниз. Досить отвору завглибшки 2-3 см. Потім вставляють металеву пластинку, по якій стікає сік. Після того, як сік зібраний, необхідно закрити “рану” мохом, дерев’яним кілком або садовим варом. Це допоможе дереву видужати.

Від яких недуг корисний

Березовий сік містить дуже багато корисних речовин: органічні кислоти і ферменти, дубильні і мінеральні речовини, залізо, магній, калій, кальцій, глюкозу, фруктозу, фітонциди, вітаміни.

Вживання березового соку протягом 2-3 тижнів допомагає людині подолати весняний авітаміноз і слабкість, втому, неуважність і депресію. Оптимально приймати по 1 склянці 3-4 рази на день за півгодини до їди.

Вживання березового соку сприяє розщепленню каменів у сечовому міхурі і нирках, очищенню крові та поліпшенню кровообігу, посиленню обмінних процесів, виведенню шлаків, зміцненню нервової системи. Корисно пити і при виразці шлунка, захворюваннях печінки, дванадцятипалої кишки, жовчного міхура, зниженій кислотності, проблемах із суглобами, радикуліті, ревматизмі, артриті, бронхіті, туберкульозі, головному болі. Крім того, він підвищує опірність організму до простудних, інфекційних і алергічних захворювань, а також має глистогінну, сечогінну, протипухлинну дію.

Тим, хто навесні бажає повернути себе у попередню форму і скинути зайві кілограми, радять пити сік замість компоту і чаю. Лікарі поять ним пацієнтів, які борються з ожирінням. Сік корисний при інтоксикації організму.

Також його радять давати дітям, які часто хворіють на ангіну і простудні захворювання. Ним корисно промивати рани, які довго гояться.

А ще березовий сік здатний підвищити гемоглобін і стимулює розумову роботу за рахунок вмісту в ньому глюкози і фруктози.

Зверніть увагу

Березовий сік протипоказаний людям, які мають алергію на пилок берези. Також більше двох літрів за день споживати не варто. Особливо обачними мають бути ті, хто у такий спосіб планує вивести каміння з нирок. Велика кількість випитого соку може привести в рух камені, а вони у свою чергу можуть застрягнути у сечовивідних шляхах і викликати нестерпний біль.

Для краси

Березовий сік застосовують у косметології. Ним рекомендують мити волосся для гарного росту, блиску і м’якості, а також протирати обличчя. За допомогою свіжого або замороженого у кубики березового соку можна позбутися пігментних плям на шкірі, він сприяє загоєнню вугрів і гнійників.

Маска для шкіри обличчя: змішайте 1 ст. л. сметани з 2 ст. л. березового соку і 1 ч. л. меду. Нанесіть на обличчя і тримайте протягом 15 хвилин, потім змийте прохолодною водою. Після цього шкіра набуває красивого матового відтінку.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *