Чи може пожвавити економічну активність в Україні податок на виведений капітал замість податку на прибуток – пояснює економіст ТНЕУ
Чи може пожвавити економічну активність в Україні податок на виведений капітал замість податку на прибуток – пояснює економіст ТНЕУ

Чи може пожвавити економічну активність в Україні податок на виведений капітал замість податку на прибуток – пояснює економіст ТНЕУ

Робоча група з представників Мінфіну, бізнесу, експертів і народних депутатів напрацювала текст законопроекту, яким пропонується запровадити податок на виведений капітал замість податку на прибуток. Про це повідомили у прес-службі Мінфіну.

ТкачикНаскільки ймовірне прийняття цього закону? Яким чином він може вплинути на економіку країни і чи може себе виправдати з економічної точки зору? І чи існують у світі подібні приклади?
На запитання «Нашого ДНЯ» відповідає Ф. П. ТКАЧИК, кандидат економічних наук, доцент кафедри податків та фіскальної політики Тернопільського національного економічного університету.

– Для української системи оподаткування останнім часом є характерним динамізм та реформування. Наразі активно обговорюється новація щодо введення в дію законопроекту від Міністерства фінансів України, який декларує появу нового податкового платежу – податку на виведений капітал.

Ймовірність прийняття в дію зазначеного законопроекту обумовлюється низкою факторів. По-перше, діюча система оподаткування прибутку підприємств не характеризується відносною простотою та прозорістю, а також вона певним чином виснажилась від систематичності змін та доповнень. З іншого боку, суб’єкти господарювання очікують від контролюючих органів у сфері оподаткування конкретних заходів щодо удосконалення та спрощення механізму оподаткування прибутку підприємств.

Із теоретичної точки зору, податок на виведений капітал має простіший алгоритм справляння, порівняно з податком на прибуток підприємств. Він покликаний стимулювати розвиток інвестиційно-інноваційних процесів і тим самим зміцнювати конкурентоспроможність національної економіки.

Проте, зважаючи на досвід Естонії, де податок на виведений капітал функціонує з 2000 року, особливу увагу слід приділити прагматизму виконання фіскальної функції цього податку у найближчій і стратегічній перспективі, а також дотриманню принципів економічності та плановості в його адмініструванні. Також слід чітко позиціонувати облікову та амортизаційну компоненту справляння податку на виведений капітал.

Із початку 2017 року податок на виведений капітал функціонує в Грузії. В Україні його запровадження, за умов ефективного адміністрування, може пожвавити економічну активність суб’єктів господарської діяльності, що продукуватиме появу інноваційних, інвестиційних, соціальних та інших ефектів. Однак, у разі прийняття згаданого законопроекту, фіскальним органам необхідно якнайшвидше представити методичні роз’яснення щодо нарахування, декларування та сплати податку на виведений капітал і донести їх до платників податків.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *