Чи поборють європейці українську корупцію?

Чи поборють європейці українську корупцію?

Люди з різних планет. Це – про українське чиновництво і громадян. Так, уряд не втомлюється рекламувати дивовижне «покращення»: мінімальні зарплати і пенсії зросли, купівельна спроможність також та інше бла-бла-бла… Радості немає меж. Але самі українці мають абсолютно іншу думку щодо свого фінансового становища.

Більше 60 відсотків наших співвітчизників стверджують: за останні 12 місяців їхній матеріальний стан погіршився. 30 відсотків – не відчули змін. І лише кожен 16-й українець, а це складає всього скромних шість відсотків, відчув покращення у фінансовому плані.

Практично усі опитані – 97 відсотків – запевнили: відчувають на собі підвищення цін. Причиною поганого економічного стану в країні більшість респондентів назвали непрофесіоналізм та корупцію чинної влади. Загалом 85 відсотків українців вважають, що країна сьогодні перебуває у стані хаосу.

Днями прем’єр Володимир Гройсман під час засідання Нацради реформ озвучив статистику «щасливого» життя: понад 80 відсотків українських пенсіонерів, незалежно від стажу, живуть на мінімальну пенсію, яка не покриває й половини так званого «споживчого кошика». І наголосив: треба відновити справедливість й вивести українських пенсіонерів з-за межі бідності. А що заважає? Слід перестати перекачувати гроші в офшори, не ховати мільйони під депутатські та чиновницькі матраци…

Кому не слід хвилюватися про забезпечену старість? Депутатам, наприклад, суддям, прокурорам. Держава надто високо оцінила їхні заслуги перед суспільством. Як повідомили у Пенсійному фонді, станом на 1 травня українські судді отримували в середньому 23,7 тис. гривень пенсії. Нардепи – 15,2 тисячі. Прокурори – 9,9 тисячі. А от військовим «віддячили» скромними 2,77 тис. грн. До слова, у 385,5 тисячі осіб, що становить 3,3 відсотка, розмір пенсії не дотягував навіть до тисячі гривень.

Щодо розрекламованої владою пенсійної реформи, то в українців від неї вже оскома. Уряд обіцяє, що буде більше справедливості у пенсійних питаннях, підвищення пенсійного віку не передбачається, літні люди стануть заможнішими тощо. Стосовно останнього, то високі ціни не дають затримуватися зайвим грошам у гаманцях українців.

Є також нюанси і в так званому непідвищенні пенсійного віку. Як зазначає на сторінках «Економічної правди» нардеп Тетяна Острікова, пенсійний вік уряд не підвищує, але підвищується стаж роботи, необхідний для виходу на пенсію. Тепер цей стаж складає 20 років. У законопроекті про пенсійну реформу пропонують протягом десяти наступних років підвищити його до 35 років. Нині середній стаж людини, яка виходить на пенсію, – 32,5 років. Це означає, що більшості людей, які досягнуть пенсійного віку, не вистачить стажу для пенсії. Їм доведеться працювати в середньому ще 2,5 роки або купувати стаж. Якщо на це знайдуться гроші.

Крім того, уряд розглядає можливість скасування прив’язки пенсії до прожиткового мінімуму людям у віці 60-65 років. Начебто, вона здійснюватиметься лише після 65 років за наявності необхідного трудового стажу. Як це можна назвати, якщо не прихованим підвищенням пенсійного віку?

Як зазначають експерти, реформу слід було починати з аудиту Пенсійного фонду…

Не може наша влада ніяк впоратися і з корупцією. Тому за справу беруться європейці – виділяють на боротьбу з цим ганебним явищем величезні гроші.

Днями стартував проект Євросоюзу в Українi (EUACI) із загальним бюджетом у 15 мiльйонiв 840 тисяч євро, розрахований на три роки. В ЄС сподіваються: ці гроші допоможуть побороти хабарництво. Як зазначив комiсар ЄС із питань європейської політики сусідства та розширення Йоганнес Ган, це – наймасштабнiша iнiцiатива з протидії корупції.

Зараз Україна на 142 мiсцi у свiтi за рівнем боротьби з корупцією. Член правління «Transparency International Україна» Андрiй Марусов у інтерв’ю «Експресу» наголосив: лише інвестицій наша країна недоотримує щороку більше чотирьох мільярдів доларів – не через війну й тероризм, а через неймовірні апетити одних громадян i нездатність допомогти вгамувати ці апетити – інших.

А доктор юридичних наук, професор, експерт Центру політико-правових реформ Микола Хавронюк зазначив: зараз усе виглядає так, що держава виконала не антикорупційну, а власне корупційну програму. Адже жодних законодавчих перепон для корупції, як i раніше, немає.

І все ж європейці вірять в успіх боротьби з корупцією. А українці? Чи знову не осядуть виділені мільйони в кишенях ласих до нечесної наживи чиновників? Суспільству ж продемонструють шоу про затримання хабарників. Потім «невинних жертв» відпустять. Ті якимось дивним чином опиняться за кордоном. І… реформи тривають…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

1 коментар

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *