Ліки кольору веселки

Ліки кольору веселки

Марія ХОМІВ

Вони рятують від недуг і піднімають настрій

Життя важко уявити без кольорів, які оточують нас повсюди:  на вулиці, вдома, на роботі. Ми їх, образно кажучи, одягаємо, споживаємо, милуємося, створюємо з їх допомогою домашній затишок. Однак, чи завжди наш вибір правильний, адже є барви, зловживати якими не бажано. Лікар- психотерапевт Марія ХОМІВ розповіла «Нашому ДНЮ» про те, як кольори впливають на емоції, фізичний і психічний стан і від яких недуг вони здатні нас зцілити.

Пані Маріє, розкажіть, які таємниці приховують у собі кольори?

– Вчені вже давно дослідили закономірності впливу кольору на психологічний стан людини.  «Уміло підібрана гама кольорів здатна благотворніше впливати на нервову систему, ніж мікстури», – говорив медик Володимир Бехтєрєв, і це справді так. Зокрема. червоний колір, як допінг, збуджує психіку людини, спонукає діяти, підвищує працездатність, дає відчуття впевненості. Однак постійне стимулювання психіки може викликати стреси і нервові зриви. Фіолетовий приводить думки у порядок. Оранжевий колір стимулює розумову діяльність і пробуджує в людині творчі здібності. Та в кімнаті, де ви збираєтеся відпочивати, вішати штори цього кольору не варто. Жовтий формує позитивне й оптимістичне ставлення до життя (не дарма його так люблять циркові клоуни!), стимулює мозкову діяльність і моторику, уяву та практично не набридає. Із впливом чорного кольору на психіку людини не все так однозначно. З одного боку, його діловий аскетизм і стриманість допомагають внутрішньо сконцентруватися, а з іншої точки зору – це колір депресії та песимізму Блакитний для більшості людей асоціюється з небом, вселяє в душу оптимізм і спокій. Це колір чистого розуму і духовної бадьорості. Синій знімає збудження та агресію. сприяє розвитку розумових здібностей і поліпшує пам’ять. Зелений – весняний, ніжний, оздоровчий. Білий колір асоціюється з благородством і чистотою.

– Які барви варто використовувати в оформленні оселі?

– Блакитний та блідо-бузковий сприяють відпочинку, розслабленню, тому вони підходять для спалень. Блідо-жовтий допомагає зосередитися, знайти вірне рішення, у такий колір добре фарбувати ділові приміщення. На кухні можна використовувати  яскраві помаранчеві відтінки. Та вони підвищують не лише настрій, а й апетит. Стіни дитячої кімнати не повинні бути білими, краще пофарбувати їх в пастельні, спокійні відтінки. Абрикосовий колір знімає напруження і дає відчуття комфорту та безпеки, він є ідеальним рішенням для офісів і місць, де люди почувають підвищену напругу, наприклад, в поліклініках. Синій заспокоює і є втіленням чистоти, тому його часто використовують у спальнях та ваннах. Але це холодний колір, тому бажано урівноважити його теплими відтінками.

– Чи здатні кольори зцілювати від хвороб?

– Кольоротерапія – одна з найдавніших методик оздоровлення на Землі. Лікування кольором допомагає не тільки у боротьбі зі стресами, хронічною втомою, а й серйозними недугами. Кожна з біологічно активних зон нашого організму реагує на “свій” колір. Зокрема, біль знімають відтінки блакитного, а ще рятують від гніву. Помаранчевий додає сил, зелений – заспокоює, позбавляє від втоми та роздратування, знижує високий тиск, надає відчуття бадьорості. Надарма ми так намагаємося, хоча б ненадовго, вирватись із міста – ближче до природи і її зеленого кольору. Фіолетовий поліпшує роботу серця, судин і легенів, підвищує витривалість організму. Рожевий допоможе позбавитися від болю у серці та туги.

– А колір продуктів може впливати на здоров’я людини?

– Так, звичайно. Продукти білого кольору, серед яких молочні, рис, часник, цвітна капуста, здатні заспокоїти, знизити дратівливість, вивести з організму токсини. Сливи, виноград темних сортів, картопля, що має шкірку фіолетового відтінку, захищають не тільки нашу кровоносну систему, а й зміцнюють зір. Зелені продукти, а це – листові салати, горошок, броколі, підживлюють головний мозок, підвищуючи його активність, знімають напругу й активізують імунну систему. Їжа червоного кольору – буряк, томати, болгарський перець, полуниця – стимулює обмінні процеси в організмі, також покращує кровообіг і підвищує працездатність.

Оранжеві продукти (хурма, персики, абрикоси, апельсини, морква, гарбуз) сприяють відновленню нервових клітин, оновленню м’язових тканин, при цьому, такі продукти підвищують сексуальність, покращують настрій, допомагають боротися з втомою і апатією, позбавляють від головного болю. Ну а лимони, ананаси, банани, яблука, яєчні жовтки та сири, тобто продукти жовтого кольору, стимулюють процеси травлення, покращують апетит, сприяють очищенню крові та забезпечують організм силою.

Живіть яскраво! Думайте позитивно! Насолоджуйтеся природою! Любіть один одного! І життя заграє усіма кольорами веселки!

Юля ТИМКІВ.

 

0301-2013-8 0301-2013-9 0301-2013-10

 

 

Окрім безпосереднього використання кольору, існують психологічні, дуже дієві, техніки кольоротерапії – методу психологічного лікування для розслаблення, зняття стресів, підняття настрою. Марія Хомів розповіла «Нашому ДНЮ» про цікаві техніки, які описує в своїй книзі «Магія кольору» Ліліан Бондс.

«Райдужний тонік»

Це чудовий спосіб підбадьоритися. Влаштуйтесь якомога зручніше і зробіть глибокий вдих і видих. Уявіть собі світле блакитне небо з райдугою від краю до краю. Сконцентруйтесь на червоній лінії. Уявіть, як вона починає вібрувати, віддаляється від райдуги і наближується до вас у вигляді червоної хмаринки. А коли досягне вас, розсипається на рубінові кристали і сиплеться на вас. Кристали торкаються шкіри і перетворюються у краплі води, вона просочується всередину і наповнює ваше тіло рубіновим кольором. Коли відчуєте, що тіло наситилося кольором, зайва волога вирветься назовні та розсіється. Повторіть теж саме з наступною та всіма іншими кольоровими лініями райдуги. Зовсім не обов’язково відразу використовувати весь кольоровий спектр. Якщо один колір ви поглинаєте набагато довше інших, зверніть увагу, що несе він і чого, власне, вам не вистачає.

«Зоряне дихання»

За допомогою цієї техніки можна зменшувати болі, тривоги, страх, поганий настрій. Перед тим, як приступити до виконання, визначтесь з тим, який саме колір вам зараз потрібний. Далі сядьте якомога зручніше, а краще – приляжте.  Уявіть синє небо, засіяне зорями. Оберіть одну зірочку – вона тепер належить вам. Виберіть колір, необхідний для зцілення. «Включіть» зірочку, нехай вона засвітиться цим кольором. Кольоровий промінь широкий, він все довкола заповнює своїм сяйвом. Вдихніть на раз-два-три, уявляючи, що ви вдихаєте кольорове повітря. А воно, проникаючи через ніс, заповнює усе ваше тіло. Спробуйте побачити та відчути це. Затримайте дихання, порахувавши до трьох. Видихніть на раз-два-три. Ще двічі повторіть дихальний цикл.

 

Якщо ви хочете, наприклад, позбутися болю місцевого характеру, то направте кольоровий потік до хворого органу або частини тіла. До речі, ця техніка дуже корисна під час пологів, а також для заспокоєння перед виходом на сцену та під час екзаменів.

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *