Мобілізували і… звільнили з роботи: як захистити свої права оборонцям держави

Мобілізували і… звільнили з роботи: як захистити свої права оборонцям держави

mob

Повістки із військкоматів змінили життя багатьох родин, у тому числі на Тернопільщині. Та часто мобілізованим чоловікам доводиться захищати не лише кордони України, а й боротися за свої права вдома. Одним із таких випадків сьогодні займається прокуратура в Чортківському районі. Розповівши колегам, що його призвали до війська, керуючий місцевим магазином замість підтримки опинився ще й без роботи. Начальник звільнив чоловіка, щойно той отримав повістку.

Сьогодні українські солдати щодня наражаються на небезпеку, їх можуть покалічити чи, не дай Боже, убити. За які гроші хлопці ризикують здоров’ям і життям і чи захищені їх сім’ї? Про це «Наш ДЕНЬ» запитав у заступника обласного військового комісара підполковника Андрія МИСЬКІВА.

Місце праці зберігається протягом року

– Нині чи не найбільш масово порушують трудові права мобілізованих до армії. Адже не секрет, що таких працівників часто звільняють з роботи.

– Під час служби всі мобілізовані отримують грошове забезпечення як контрактники. Але водночас трудове законодавство гарантує збереження роботи тим, кого призвали в українську армію. Впродовж року за ними зберігається місце праці, посада та середньомісячний заробіток. Зарплату вони мають отримувати за рахунок підприємства.

– А якщо керівництво фірми робить вигляд, що жодних законів для них не існує?

– Права мобілізованих закріплені у Законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей». Звільнені після призову до армії працівники можуть подавати до суду і їх повинні відновити на роботі. Ми теж надаємо допомогу таким людям: юрист обласного військкомату допоможе скласти позовну заяву чи лист до керівника підприємства. Недавно до нас приходили зі скаргою двоє мобілізованих мешканців області, яких звільнили за попереднім місцем роботи. На цей час їх поновили. Коли буде указ про демобілізацію – вони зможуть повернутися на попереднє місце праці.

Часто звертаються до нас люди з сільської місцевості. Але 80 відсотків із них працюють нелегально. Таким людям, на жаль, допомогти ми не можемо.

– Чи мають пільги мобілізовані підприємці?

– Якщо керівника приватної фірми призвали до армії, його підприємство звільняють від оподаткування. Така пільга діє, поки він не буде звільнений зі Збройних сил.

Якщо на сім’ї «висить» кредит

– Розкажіть про пільги на комунальні послуги. Хто має на них право?

– 50-відсоткову знижку за користування житлом, тобто комунальні послуги, отримують військовослужбовці та звільнені з військової служби особи, які стали інвалідами. Право на таку знижку мають і члени їхніх сімей, яких вони утримують. А також – батьки та сім’ї військових, які загинули або пропали безвісти під час проходження служби. Але ці пільги надають за однієї умови. Протягом півроку сукупний дохід сім’ї, у розрахунку на одну людину, не має перевищувати 1700 гривень на місяць.

У Тернополі сім’ї військовослужбовців, які беруть участь в АТО, до кінця року звільнили від оплати за комунальні послуги. Таке рішення прийняла міська рада.

– Що робити мобілізованому в зону АТО, який не може виплатити кредит?

– Банки зобов’язані брати до уваги, що при веденні бойових дій існують об’єктивні причини для порушення нормального режиму виконання зобов’язань. Якщо на мобілізованого військовослужбовця оформлений кредит, то йому не нараховують відсотків для сплати. Головне в цьому питанні, щоб такі позичальники самі виходили на зв’язок з банком, не чекаючи того, коли щодо нього почнуть застосувати штрафні санкції через прострочення виплати.

За убитого – 609 тисяч гривень

– Якщо, не приведи Боже, хтось із військовослужбовців загине на війні?

– Коли родина втрачає годувальника в АТО, розмір одноразової допомоги становить 609 тисяч гривень. Щомісячно рідні загиблого отримують пенсію у розмірі 70 відсотків від заробітної плати військовослужбовця.

– Чи виплатили вже таку допомогу сім’ям із Тернопільщини?

– У бойових діях на Сході загинули десятеро мешканців Тернопільщини. Проте лише шестеро з них – військовослужбоці. Одна сім’я повністю отримала належні їм виплати, ще троє сімей чекають на гроші. Для інших двох наразі збираємо документи. Проблема в тому, що за місцем служби цих загиблих був частково втрачений облік і необхідні довідки приходять із запізненням.

Ще четверо жителів області, які загинули на Сході, брали участь в АТО як добровольці. Не будучи призваними, вони пішли воювати, дехто – одразу після Майдану. Допомогою сім’ям таких людей займається Служба безпеки України, яка й керує антитерористичною операцією. І всі виплати будуть проходити через СБУ.

– Чи захищені на законодавчому рівні ті, хто воює як доброволець?

–  На жаль, для таких людей наразі передбачений зовсім інший рівень допомоги. Якщо сім’я військовослужбовця, який загинув в АТО, отримує 609 тисяч, то рідні добровольців – близько 24 тисяч.

–  Сьогодні мобілізовані та їх сім’ї продовжують скаржитися на проблеми: нема кому город обробляти, мізерна зарплата, звільняють з роботи…

– Ми зараз намагаємося максимально допомогти тим, хто до нас звертається. Від елементарного: дізнаємося, що комусь треба город копати. Звертаємося до сільського голови, щоб родині мобілізованого допомогли з городом. Дуже багато сімей приходять із проханням провести ротацію для їх рідних. Ми відправляємо клопотання, але рішення приймає командир військової частини.

Антоніна БРИК.

Детальнішу інформацію щодо мобілізації, пільг і прав мобілізованих можна отримати в обласному військкоматі. Телефон у Тернополі (код 0352): 25-09-83. Запитувати підполковника Андрія Миськіва.

 

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *