Наталія ХАРЧЕНКО: «Від метеозалежності страждає понад 75 відсотків населення»

Наталія ХАРЧЕНКО: «Від метеозалежності страждає понад 75 відсотків населення»

Як пережити примхи погоди і що зробити, щоб при її зміні почуватися людиною, а не аморфною субстанцією?

harchenkoВажко знайти людину, яка ніколи не скаржилася на погоду. А багато хто вже звично звіряє самопочуття із прогнозами синоптиків і точно знає, коли випаде дощ чи різко потепліє. Чи справді “підступна” погода впливає на самопочуття людей? Чи, все-таки, метеозалежність – це спосіб виправдати власну лінь і млявість? На ці та інші питання ми попросили відповісти завідуючу відділенням комунальної установи Тернопільської обласної ради “Центр здоров’я” Наталію ХАРЧЕНКО.

– Не варто “списувати” на погоду всі свої недуги, однак не враховувати такий фактор, як залежність від неї нашого самопочуття, було б неправильно, – каже лікар. – Мінливість погоди, а останнім часом  таке буває доволі часто, призводить до того,  що у деяких людей спостерігаються зміни в артеріальному тиску – підвищення або зниження, починає боліти голова, “ломити” суглоби, підвищується стомлюваність, з’являється слабкість. У старших людей загострюються хронічні недуги, болять суглоби. Таке реагування організму на зміни погоди називають метеозалежністю, від якої, за результатами досліджень, страждає понад 75% населення. Метеопатами можна вважати третину чоловіків і майже половину жінок. Подібні ознаки відчувають не лише літні люди, а й молодь і навіть діти.

– Яким чином, все-таки, ми залежимо від навколишнього середовища?

– Вчені роблять припущення про те, що причини подібних реакцій організму зумовлені певною атмосферною циркуляцією повітря – теплого, холодного та їх змикання. Коли відбувається зміна повітряних мас, тобто один атмосферний шар зіштовхується з іншим, він володіє особливими фізичними властивостями. У цій перехідній зоні відбуваються перепади рівнів тиску, зниження або підвищення вологості, а також зміна температур. Все це не може не позначитися на організмі людини.

На мінливість погоди насамперед реагують нервова та судинна системи. У багатьох людей при змінах атмосферного тиску змінюється тиск у судинах, вони спазмуються або розширюються. Реагує нервова система, а саме вона, як відомо, контролює органи тіла. В такому стані організм “шукає” слабке місце і загострюються різні болячки.

– Що більше впливає при метеозалежності – потепління чи похолодання?

–  Все залежить від людини і особливостей її організму. Атмосферне потепління веде за собою зменшення обсягу кисню, а похолодання – підвищення його кількості. При браку кисню це відбивається, насамперед, на тих людях, які схильні до серцево-судинної та легеневої недостатності. Тому гіпертоніки погано переносять спеку. По-своєму реагує організм і на перепади тиску, і на підвищення або зниження вологості повітря – спастичні болі, біль у суглобах і попереку, загострення жовчнокам’яної та сечокам’яної хвороб, мігрень, стрибки артеріального тиску та інше.

– Чому одні люди реагують на погоду, а інші – ні?

– Основною з причин є стан здоров’я. Розвитку метеозалежності сприяє нездоровий спосіб життя, неправильне харчування, погана екологія і генетична схильність до деяких захворювань.

Якщо останнім часом ви стали відзначати, що через погоду відчуваєте негативні зміни в організмі, то це привід звернутися до лікаря і провести обстеження серця, судин, кісткової тканини тощо.

– Чи є способи лікування метеозалежності?

– Метеозалежність – це все-таки не хвороба, а її наслідок. Тому лікування зводиться до того, щоб усунути ті хвороби, які проявляються при зміні погоди, викликають збої в роботі систем організму і провокують виникнення больових реакцій. Є недуги, на які потрібно звернути особливу увагу, адже за їх наявності найбільш гостро відчуваються зміни погоди. Серед них – подагра, радикуліт, остеоартроз, остеохондроз, артрит, артроз, вегетосудинна дистонія, поліартрит.

При підвищенні артеріального тиску необхідно зробити масаж шийно-плечового відділу і прийняти ножні гірчичні ванни. Щодо медикаментозного лікування, то можна прийняти засоби, що заспокоюють нервову систему і знижують тиск.

Людям, які реагують на різке потепління, допоможуть тривалі прогулянки на свіжому повітрі та дихальна гімнастика, яку необхідно проводити кілька разів на день. Полегшують стан тонізуючі препарати та прийом вітамінів В, С, РР.

Від перезбудження і занепокоєння, які виникають при змінах погоди, рекомендують теплі ванни з лавандою і чай з ромашкою, фенхелем. Якщо ж відбуваються суттєві порушення в роботі організму, то лікарі призначають засоби, які покращують циркуляцію крові і нормалізують роботу вегетативної системи.

– А що робити, аби попередити такий вплив погоди на організм?

– Як би банально це не звучало, але допоможе здоровий спосіб життя – правильне, здорове харчування, помірні фізичні навантаження, прийняття повітряних і сонячних ванн, відсутність шкідливих звичок, своєчасне лікування при перших ознаках інших недуг.

При зміні погоди відмовтеся від жирних і білкових страв. Віддайте перевагу молочним і рослинним продуктам харчування, морепродуктам. Не перевантажуйте шлунок перед сном. Заведіть хорошу звичку – приймати вранці контрастний душ. При сильних головних болях масажуйте мочки вух. Використовуйте інгаляції ефірних масел.

Щоб застерегти організм від зниження артеріального тиску, займайтеся будь-якою нетяжкою фізичною працею або простими фізичними вправами. У разі занепаду сил приймайте настоянку елеутерококу, якщо немає протипоказань.

Якщо це повністю не попередить метеозалежність, то вже точно помітно її знизить. У будь-якому разі тільки вам вирішувати – чи є у природи погана погода, і чи маєте ви повністю від неї залежати?

Софія КОРОЛЬ.


 




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *