Палац графа Бадені може отримати нове життя: колись розкішну пам’ятку Тернопільщини пропонують перетворити на унікальний готель (ФОТО)

На Тернопільщині шукають інвестора, готового вкласти кошти в палац графа Бадені. Для відновлення пам’ятки, розташованої в селі Коропець біля Дністра, потрібно близько 100 мільйонів гривень.

Проект реконструкції па­м’ят­ки презентували в обласній раді. Фахівці обрали проект у відкритому конкурсі. Згідно з ним, мають відновити фасад, інтер’єр будівлі та навколишню територію.

Палац графа Бадені датується початком ХІХ століття. Ця літня графська резиденція є зменшеною копією цісарського палацу у Відні. Будівлю оточував великий парк з колекцією екзотичних дерев. У часи Першої світової війни палац було частково знищено, але в міжвоєнний період його відновили.

В архітектурній пам’ятці вже за радянських часів на довгі роки оселилася обласна школа-інтернат для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. У палаці діяли бібліотека, картинна галерея та музична школа. А згодом туристів зовсім припинили допускати до пам’ятки через аварійний стан.

Сьогодні палац графа Бадені в Коропці – одна з небагатьох пам’яток, у якій ще збережені фасади та палацові інтер’єри так званого віденського ренесансу, кажуть архітектори. Палац і досі вражає розкішною бароковою ліпниною та красою, хоч і неймовірно занедбаний.

– Обласна рада зробила важливі кроки для збереження палацу графа Бадені. Майже 3 мільйони гривень виділили з обласного бюджету для порятунку пам’ятки, адже будівля була у вкрай критичному технічному стані, – розповів голова облради Віктор Овчарук. – За ці кошти здійснили консерваційні роботи, зокрема, відновили частину даху над входом та усунули загрозу обвалу центрального купола. Завдяки цим роботам палац вдалося зберегти від повної руйнації Згодом був проведений архітектурний конкурс з реставрації та пристосування комплексу під культурно-освітній об’єкт. Тепер перед нами постало ще одне амбітне завдання – пошук коштів для реалізації проекту. Потрібно залучати інвесторів, використовувати грантові пропозиції від вітчизняних чи міжнародних фондів.

Нині палац графа Бадені він належить до спільної власності територіальних громад, управління якою здійснює Тернопільська обласна рада. Перебуває пам’ятка на балансі Кор­опецького обласного лі­цею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою.

– Згідно з нашим проектом, палац з прилеглим до нього парком розглядають як багатофункціональний комплекс, який об’єднує в собі культурно-освітню, музейно-туристичну та частково готельно-відпочинко­ву діяльності, – розповів архітектор Юрій Вербовецький.

Яким мав би виглядати палац після реставрації? Проект передбачає  відновлення фасадів з консервацією всіх збережених елементів декору та відтворенням втрачених фрагментів – підвіконників, ліпних орнаментів, декоративних ваз у нішах, колон з капітелями, ліхтарів. Заплановано провести реставраційні роботи в приміщеннях першого поверху, де збереглись декоровані інтер’єри графських покоїв, які підкорюють своєю екстравагантністю і пишністю. Також хочуть відтворити історичне призначення приміщень: зали прийомів, бібліотеки, палацової каплиці, спалень графа та графині, панську ванну кімнату, зелену кімнату для відпочинку, овальну бальну залу.

Приміщення другого поверху пропонують реконструювати під нові функції. А саме – готельні номери й конференц-зали. Планують відновити і парк.

– Започатковуючи конкурс із реставрації палацу, Тернопільська обласна рада поставила перед собою складну та водночас вкрай необхідну мету – зберегти унікальну пам’ятку архітектури та зробити її функціональною. Коропецький палац графа Бадені, без сумніву, може стати однієї із головних родзинок туристичної Тернопільщини, – зазначив заступник голови обласної ради Любомир Крупа.

Тепер необхідно знайти інвестора і 100 мільйонів гривень для втілення задуму.

Юлія ТІЩЕНКО.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *