«При перших підозрах отруєння нітратами слід одразу звертатися до лікаря»

«При перших підозрах отруєння нітратами слід одразу звертатися до лікаря»

На Тернопільщині, де земля є одним з основних джерел доходу, назріла проблема, у зв’язку з якою вже давно б’ють на сполох екологічні активісти в усьому світі. Значне (а часто недобросовісне) використання хімікатів для вирощування урожаїв впливає на здоров’я людей. Хімікати забруднюють поля, продукти, криниці й навіть повітря – коли поля обприскують з вертольотів. Звичні втомлюваність і сонливість можуть бути першими ознаками отруєння нітратами, які провокують різні патологічні стани, зокрема в дітей.

Про те, чим небезпечні нітрати, як розпізнати ознаки отруєння і вивести “хімію” з організму, розповідають головний дитячий гастроентеролог департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, завідуюча ІІ-м дитячим відділенням Тернопільської обласної дитячої лікарні Анна Кабакова та доцент кафедри дитячих хвороб Тернопільського державного медичного університету ім І.Я. Горбачевського Олександра Шульгай.

Отруєння і кисневе голодування тканин

– Розкажіть, що таке нітрати і в чому їхня загроза? Яка ситуація на Тернопільщині?
Доцент кафедри дитячих хвороб Тернопільського державного медичного університету ім І.Я. Горбачевського Олександра Шульгай
Доцент кафедри дитячих хвороб Тернопільського державного медичного університету ім І.Я. Горбачевського Олександра Шульгай

Олександра Шульгай: – Нітрати й нітрити – це природні неорганічні іони азоту, що зустрічаються у воді, ґрунті та деяких харчових продуктах – ковбасних виробах, копченні, консервації. Хвороби викликає їх надлишок. Надлишок нітратів чи нітритів може привести до метгемоглобінемії – стану, при якому втрачається здатність гемоглобіну крові насичувати киснем тканини організму, викликаючи гіпоксію. Вразливі не лише дорослі, а й діти. Зокрема, сьогодні все частіше діагностуємо аліментарну водно-нітратну метгемоглобінемію. Ось кілька цифр. На Тернопільщині за 2016-2017 роки недугу діагностували у понад тисячі дітей різного віку. І якщо минулого року виявили 584 хворих, то вже за 5 місяців цього – 538,  що викликає значне занепокоєння. Хвороба проявляється інтоксикацією. Має насторожити блідість шкірних покривів і слизових, тіні під очима, сірість носогубного трикутника, судинні зірочки на шкірі, тахікардія, запаморочення, втомлюваність, сонливість. Хворі дітки скаржаться на біль у животі без чіткої локалізації, більше в правій половині, нудоту, блювоту, розлади випорожнень, іноді гіркоту в роті або інші неприємні відчуття. Іноді  на шкірі може з’явитися папульозна висипка, причину якої батьки пояснити не можуть.

– “Наш ДЕНЬ” писав про випадки, коли після розпиленням хімікатів над полями у селах масово труїлися діти. Чи справді є небезпека від такої діяльності аграріїв? 

Анна Кабакова: –  Так, дійсно, проблема існує. Прояви нітратного отруєння можуть з’явитися того ж дня, коли проводили обробку хімікатами. Після такого господарювання до нас зверталися за медичною допомогою діти з Гусятинського (с. Перемилів, з якого все і почалося), Бучацького (с. Трибухівці),  Теребовлянського, Лановецького, Підгаєцького районів, м. Тернополя.

– Чи  є специфічні ознаки отруєння хімікатами з полів? Чи можна лікуватися народними методами або самим удома?
Головний дитячий гастроентеролог департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, завідуюча ІІ-м дитячим відділенням Тернопільської обласної дитячої лікарні Анна Кабакова
Головний дитячий гастроентеролог департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, завідуюча ІІ-м дитячим відділенням Тернопільської обласної дитячої лікарні Анна Кабакова

Анна Кабакова: – Першими з’являються неспецифічні прояви інтоксикації, такі як втомлюваність, зниження працездатності, сонливість. Далі – частий головний біль – від короткочасного до тривалого, від різкого до мало інтенсивного, без будь-яких закономірностей у його виникненні. Також повинні насторожити зниження апетиту, нудота, блювота, відрижка, гіркота в роті. Можна починати лікування самостійно, але краще звернутись у спеціалізований медичний заклад за професійною допомогою. Рекомендується включати в раціон харчування продукти рослинного походження, які прискорюють виведення нітратів і нітритів з організму або здатні перетворити їх у нетоксичні сполуки. Це – часник, квасець, зелена цибуля, лимон. Доцільно використовувати лікарські трави і рослини, що є природними антиоксидантами: кропиву двудомну, подорожник, обліпиху, горіхи, насіння соняшника, плоди шипшини, горобини, кульбабу. Водночас бажано обмежити вживання простих вуглеводів.  Це – кондитерські вироби з пшеничної муки вищого сорту, цукор, солодощі. Натомість вживати мед, овочі, фрукти та сухофрукти.

Забруднена вода навіть  у смертельних дозах – чиста і прозора

– Медики зауважують, що нітрати можуть потрапляти в наш організм і з водою. Як тоді дізнатися, яка вода безпечна?

Олександра Шульгай: – На жаль, сьогодні зростає нітратне забруднення криниць та джерел водопостачання внаслідок ненормованого використання в колективних господарствах, у приватному секторі мінеральних та органічних добрив. У першу чергу це стосується такого добрива, як аміачна селітра, що при потраплянні в ґрунт виділяє азот у значній кількості. Добре розчиняючись у воді, селітра легко вимивається з ґрунту і в середньому впродовж 10-15 років проникає у водоносні горизонти, а звідти – в колодязі. Оксид азоту дуже токсично впливає на печінку й веде до утворення значної кількості метгемоглобіну. До речі, тяжкі форми водно-нітратної метгемоглобінемії виникають переважно у дітей, яких годують штучними сумішами, приготованими на забрудненій нітратами воді. В той же час, ця патологія може розвиватися і у дітей на природному вигодовуванні. Це стається тоді, коли їх матері вживали воду або овочі з високим вмістом нітратів, які легко потрапляють у грудне молоко. Якщо концентрація нітратів у питній воді не перевищує 50 мг/л, то така вода не є шкідливою для вживання. Однак визначити це можна лише лабораторно. Забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах – чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак.

– Часто нітратів забагато також в овочах і фруктах…

Олександра Шульгай: – Нітрати і нітрити завжди є в нашому раціоні. Кількість нітратів буде залежати від виду овочів, часу дозрівання та ґрунту. Наприклад, рання редиска є лідером за вмістом нітратів (до 80 %), оскільки всмоктує їх разом з вологою. Бажано купувати, по можливості, перевірену продукцію зі свого регіону, а не привезену здалеку, або вирощувати овочі самостійно. Ще краще – носити з собою тестер і перевіряти всі продукти на місці.

Від дратівливості – до утворення канцерогенів

– Які органи найчутливіші до отруєння нітратами? Чи можуть відчуватися наслідки у майбутньому?
– Медики попереджають про небезпеку ацетонемічного кризу. Розкажіть детальніше нашим читачам, що це таке.

Анна Кабакова: – У дітей, які постійно проживають на нітратно забруднених територіях і вживають воду з підвищеним вмістом нітратів тривалий час, відмічається збільшення вмісту метгемоглобіну, яке призводить до так званої безсимптомної метгемоглобінемії. В організмі зростає кількість  високотоксичного оксиду азоту, що негативно впливає, зокрема, на судини. І от, власне, близько 40 відсотків випадків метгемоглобінемії проявлялися паралельно з розладами у вигляді ацетонемічного кризу.

На практиці педіатрам доводиться мати справу із первинними і вторинними ацетонемічними станами. Первинний є проявом метаболічних порушень у дітей із нервово-артритичним діатезом, а вторинний виникає на фоні гострих гіпертермічних станів, інфекційних, ендокринних і соматичних захворювань, отруєнь, уражень нервової системи. Найчастіше такі стани спостерігаються у дітей від 2 до 10 років,.

– Чи можна лабораторно підтвердити факт отруєння нітратами? Впродовж якого терміну й куди слід звертатися? І що робити, аби уникнути ускладнень?

Олександра Шульгай: – Так, у лабораторії можна визначити рівень метгемоглобіну в периферійній капілярній крові, який у нормі становить до 2%. Обстеження  роблять натще, кров беруть з пальчика, і бажано – відразу після появи перших проявів інтоксикації. Взагалі, слід бути уважними до свого організму й самопочуття дитини, і при перших підозрах на отруєння нітратами одразу ж звертатися до лікаря.

Через складну ситуацію назріла необхідність проведення обстеження крові на рівень метгемоглобіну не лише в обласному центрі, а й у районних лікарнях. Це важливо як в осінньо-весняний період,  так  і після перенесення дитиною кишкової інфекції для вчасного та ефективного проведення детоксикації під час реабілітації хворого.

У наступному номері ми розповімо, як можна дізнатися, скільки нітратів в овочах і фруктах, які ми вирощуємо та купуємо, і як зробити їх безпечними для вживання.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *