Як подолати небезпечне осіннє захворювання – радить тернопільський психотерапевт

Як подолати небезпечне осіннє захворювання – радить тернопільський психотерапевт

Якби запитали, з чим у вас асоціюється осінь, то, напевно, серед варіантів відповідей було б – «депресія». Це й зрозуміло: коли ж віддаватися смутку і меланхолії, як не довгими осінніми вечорами або сірими дощовими буднями. Листя опало, сонце лише зрідка тішить своїм промінням, за вікном – сіро і холодно. Та й на душі… якось не дуже.

 

Дехто знаходить у собі сили та енергію протистояти сезонній метеочутливості й продовжує жити у звичному ритмі. Але таких надзвичайно мало. А що робити іншим? За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, до них належить кожен п’ятий житель планети. Як урятуватися від депресії та захистити себе від її негативних проявів? На ці та інші запитання ми попросили відповісти Олену Євгенівну Смашну, кандидата медичних наук, лікаря-психіатра, психотерапевта, доцента кафедри неврології, психіатрії, наркології та медичної психології Тернопільського державного медичного університету.

– Олено Євгенівно, чи насправді така страшна депресія, як її малюють? Адже, згідно з прогнозами ВООЗ, до 2020 року вона очолить рейтинг найнебезпечніших захворювань.

– Це насправді так. Депресія випередить навіть інфекційні та серцево-судинні захворювання. Зараз захворюваність депресією потенційно забирає найбільше років продуктивного життя людини. Найчастіше від цієї недуги страждають жінки. Хоча, у багатьох випадках, вона є причиною інвалідності як серед жінок, так і серед чоловіків.

Якщо раніше в групі ризику перебували люди від 30 до 40 років, то сьогодні депресія значно помолодшала – її середній вік 25 років.

У 97-98% випадках депресія є реакцією організму на стрес та пережиті труднощі, проте у 2-3% захворювання не має видимої причини – це так звані «ендогенні депресії».
А терміном «осіння депресія» ми називаємо стан нездужання, нудьги і загального ослаблення людського організму, пов’язане зі сльотою, сірістю, вітрами, дощами і в’яненням природи.

– Розкажіть, будь ласка, про симптоми осінньої депресії.

– З медичної точки зору, осіння депресія є особливим психоемоційним станом, для якого характерні нестійкість та раптове погіршення настрою, песимістичність мислення, що супроводжується фіксацією на деяких ситуаціях, іноді навіть рухова загальмованість.

Людина, яка схильна до осінньої депресії, не може знайти свого місця в навколишній дійсності, стримує свої емоції і потреби, через що втрачає відчуття радості та задоволення.

Емоційна сторона осінньої депресії характеризується не тільки поганим настроєм, а й пригніченістю, плаксивістю, песимістичною налаштованістю, лінню, наростаючим відчуттям втоми, зниженням працездатності та апетиту, порушенням сну (як безсонням, так і надмірною сонливістю). І на цьому перелік симптомів осінньої депресії не вичерпується, а значить, ні про яку продуктивність або успішність, коли людина в такому стані, говорити не доводиться.

Чим менше сонця, тим більше проблем

– Які ж фактори сприяють прояву осінньої депресії?

– Сезонна депресія особлива тим, що у механізмах її початку беруть участь психологічні й біологічні фактори. На жаль, восени відзначаємо не тільки депресивні стани, а й зростання захворюваності. Це, зокрема, загострення хронічних хвороб, поява болю в спині, ломота в суглобах, а також частіші серцеві і головні болі.

Пояснити пов’язані з осінню негативні реакції можна різким скороченням світлового дня, адже зменшуються дози сонячної енергії, яка надходить в організм. Іншими причинами слугують негода і сірий пейзаж за вікном, які не тільки знижують настрій, а й впливають на працездатність, роблять нас апатичними і байдужими.

Причини осінньої депресії мають фізіологічне пояснення. Зменшення кількості сонячної енергії призводить до того, що в організмі людини починає активно утворюватися гормон меланін, який у зайвих кількостях може провокувати розвиток депресивних станів. Збільшення цього гормону відбувається вночі, а також у сутінках, а ось під впливом сонячного світла кількість меланіну в організмі помітно скорочується.

Наступним чинником, який веде до осінньої депресії можна вважати психологічний аспект, оскільки ми підсвідомо сприймаємо осінь як кінець року, коли настає пора переосмислити події минулого періоду. І часто розуміємо, що не всі наші плани і бажання здійснилися, тому почуття нереалізованості й незавершеності ведуть до відчуття власної нікчемності. Найчастіше в такій ситуації настрій стає нестійким, дратівливість змінюється апатією, а смуток – озлобленістю.

Неповноцінний сон, перепади настрою ведуть до порушення режиму як відпочинку, так і праці, а підвищені вимоги оточуючих і хронічний стрес провокують депресивні розлади.
– Чи можна інколи депресію розглядати як позитивну для особистості реакцію?

Як це б парадоксально не звучало, але насправді депресія супроводжує всі важливі періоди нашого життя, особливо ті, які пов’язані зі змінами соціальних ролей. Одруження, народження дітей, вибір роботи, її зміна, вихід на пенсію… Ситуацій, які передбачають, що ми уже не можемо залишатися попередніми, не перерахувати. І власне такі основні депресивні симптоми, як зниження можливості у цей момент отримувати задоволення, втрата цікавості до їжі та сексу, до спілкування, зосередженість внутрішньої уваги на певних подіях, коли тематика думання обертається навколо однієї теми – всі ці речі дозволяють людині підготуватися до нового способу життя чи зробити важливі для себе висновки з того, що відбулося. Тому в таких ситуаціях депресія має конструктивний побічний ефект – підсилює наші аналітичні можливості та допомагає зосередитись на складній ситуації.

– Що повинні знати люди, схильні до депресії?

– Не кожній людині загрожує осіння депресія і важливо знати, що існує спадкова схильність до певних емоційних станів, проявами яких служать слабкість і неврівноваженість психічних процесів. Найчастіше цьому сезонному розладу піддаються жінки, оскільки вони є більш емоційними.

Треба пам’ятати, що якщо осіння депресія з форми легкого смутку переходить у більш тяжкі стани, які іноді виявляються навіть у суїцидальних думках, то, щоб не спровокувати погіршення ситуації, потрібно своєчасно проконсультуватися у фахівців.

Навчіться радіти життю

– Порадьте, як не дозволити сумному настрою перерости у хворобу і навчитися радіти життю за будь-якої погоди?

– Є різні способи боротьби з осінньою депресією:

1. Не допускайте заниження власної самооцінки. При необхідності, складіть перелік своїх позитивних рис і якомога частіше заглядайте до нього. Пригадайте свої останні перемоги і досягнення, поверніться до тих відчуттів і постарайтеся пережити стан емоційного підйому знову.

2. Додайте у своє життя нових фарб і запахів. Вчені давно довели, що кольори і аромати здатні впливати на емоційний стан людини. Якщо за вікном сіро, оточіть себе яскравими квітами, змініть предмети інтер’єру. Дуже доречними будуть жовті та оранжеві кольори (скажімо, ваза з апельсинами) або яскрава заставка (жовті тюльпани) на робочому столі комп’ютера.

3. У похмурий осінній період зробіть свій будинок світлим і затишним. Частіше бувайте на природі, адже осіннє сонце в поєднанні зі свіжим повітрям не дозволить розвинутися депресії.

4. Не втрачайте почуття гумору, дивіться гумористичні передачі. Адже доведено, що посмішка запускає в організмі людини механізми, які сприяють підвищенню життєвого тонусу і допомагають протистояти стресам та депресивним станам.

5. Не забувайте про секс, який сприяє виробленню великої кількості ендорфінів, так званих гормонів щастя. Саме завдяки цим гормонам знімаються больові відчуття, підвищується стійкість до стресів і настрій.

6. Підвищуйте свій культурний рівень. Відвідуйте кіно, театри, виставки, подорожуйте. Організму потрібно якомога більше позитивних вражень.

7. Знайдіть заняття до душі. Подумайте: чим ви завжди хотіли займатися, Але не знаходили на це часу? Осіння пора саме час втілення ваших задумів.

8. Проводьте більше часу у колі рідних та друзів. Ніщо так не піднімає настрою, як спілкування з близькими та приємними людьми.

9. Правильно харчуйтеся! Але не намагайтеся компенсувати поганий настрій солодощами або великою кількістю їжі. Зайві кілограми лише додадуть проблем.

10. Стимулюйте імунітет. Для цього підійдуть природні стимулятори типу настоянки елеутерококу, відвару шипшини або китайського лимонника, а також трав’яні чаї. Збагатіть свій раціон овочами та фруктами або ж придбайте в аптеці полівітамінні препарати. Не бадьоріть себе міцними гарячими напоями на зразок чорного чаю або кави, їх чудово замінять ранкова гімнастика, контрастний душ і прогулянка на свіжому повітрі.

І, що не менш важливо, завжди зберігайте позитивний настрій. Намагайтеся переконати себе, що осінь має свої переваги, якими теж можна насолоджуватися. Пригадуєте слова пісні з популярного фільму «Службовий роман»? – «у природи немає поганої погоди, кожна погода – благодать». Отож, не упустіть свій шанс насолодитися усіма радощами такої чудової пори року.

Пам’ятайте, щоб позбутися депресії, треба цього дуже захотіти.

Спілкувалася Світлана ВІТРОВА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *