Тернопільщина у пітьмі: енергосистема почала «ГАВкати»

Тернопільщина у пітьмі: енергосистема почала «ГАВкати»

svitlo

У понеділок вранці до редакції зателефонували читачі зі Збаразького району. Люди обурювалися, що у деяких селах без будь-яких попереджень на кілька годин вимикали електрострум.

– Чому нас заздалегідь не попередили про це, щоб ми могли скоригувати свої плани? – нарікали вони, зазначаючи, що першогрудневий сюрприз від енергетиків жодним чином не співпав з оприлюдненими ще на початку осені графіками можливих відключень електроенергії.

Уже підвечір понеділка не стало світла і у самому Збаражі, принаймні, у деяких його мікрорайонах. І знову мешканці забили на сполох, бо не знають, до яких ще нововведень їм слід готуватися завтра і як складати розпорядок чергового робочого дня, коли готувати дітей до школи чи вчити з ними уроки.

– Зовсім недавно нас закликали переобладнувати системи опалення своїх домівок на економні чи альтернативні до газу джерела енергії, тож багато хто перейшов на електрообігрів. Відтак, тепер за кілька годин без світла температура у помешканнях знижується до 10 градусів. А надворі ще навіть не зима! – слушно зауважують збаражани.

Ще більше тривожить людей не стільки сам факт відключення електроенергії, як її раптове увімкнення. Адже ні для кого не секрет, що саме стартових стрибків напруги найбільше боїться «делікатна» імпортна побутова техніка. Хто ж тоді компенсує вартість ремонту холодильника, телевізора, пральної машини тощо?

Вислухавши читачів, «Наш ДЕНЬ» вже зібрався звернутися за роз’ясненнями до енергогенеруючих компаній, як тут на нашу електронну скриньку надійшов лист такого змісту:

«На Тернопільщині ввели в дію графіки аварійних вимкнень: електроенергію вимикатимуть на дві години різним групам споживачів

 – Повідомлення про розпорядження Державного підприємства НЕК «Укренерго» щодо ведення з 7 години ранку 1 грудня графіків обмежень за потужністю та енергією в повному обсязі ВАТ «Тернопільобленерго», як і інші енергопостачальні компанії, отримало 29 листопада, – повідомив головний інженер підприємства Степан Бартків. – Введення графіка аварійних вимкнень (ГАВ) здійснюється після повідомлення підприємств-споживачів ВАТ «Тернопільобленерго».

Погодженні із обласною державною адміністрацією та обласним відділенням Держенергонагляду ГАВи вводяться у разі несподіваного виникнення в електроенергетичній системі України аварійного дефіциту електричної потужності за командою чергового диспетчера державного підприємства НЕК «Укренерго», або диспетчера електроенергетичної системи.

У зв’язку із ускладненням ситуації та дефіцитом потужності в об’єднаній енергосистемі України 1 грудня о 9годині 10 хвилин за розпорядженням диспетчера центральної диспетчерської служби Південно-Західної енергосистеми ДП НЕК «Укренерго» введено в дію графіки аварійних вимкнень ВАТ «Тернопілобленерго» у місті Тернополі та всіх районах області з 1 до 5 черги, та інших областях України.

 Як пояснив Степан Бартків, щодо конкретних годин вимкнення електроенергії, то для цього є державне підприємство, на балансі якого перебувають високовольтні лінії. Саме воно відстежує, щоб енергетична система була збалансована. Коли побачили, що цього немає, що один енергоблок Запорізької АЕС вийшов з ладу, виникла необхідність регулювати споживання електричної потужності в областях. Спершу задіюють графіки обмеження за потужністю. Це регулюють підприємства: вони обмежують споживання на підприємницьку діяльність та власні потреби, а решту вже задіюють за командою диспетчера Західної енергетичної системи. Саме диспетчер повідомляє, що слід застосувати графіки аварійних вимкнень і в них є кілька черг. Кожна з них – це певна кількість мегаватт, а не вулиці чи адреси.

– Електроенергію вимикатимуть споживачам на період до двох годин. Якщо ситуація не покращується, то одну чергу включають а іншу – відключають, – розповідає Степан Бартків. – Такі аварійні вимкнення не передбачають, що з певної години буде відімкнено якийсь населений пункт чи якусь вулицю. Такого не буде, йде суто регулювання за потужністю.

Енергетики нагадують, що графіки аварійних вимкнень щорічно складаються і вводяться в дію згідно з «Інструкцією про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання», затвердженою наказом №456 Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 23.11.2006 року.

Припинення дії графіків аварійних вимкнень буде здійснено за спеціальним розпорядженням ДП НЕК «Укренерго» після входження Тернопільської області у доведений ліміт потужності споживання.

Відділ по роботі з громадськістю ВАТ «Тернопільобленерго».

Прочитавши цей документ, стало ясно, що справа темна. Електроенергетична система України почала  «ГАВкати», і, передусім, на тих, хто її годує, справно оплачуючи виставлені рахунки. А ось в окуповані бойовиками та сепаратистами райони Донбасу, енергоносії й надалі подають, хоча, за словами президента України, борги тамтешніх фанатиків ЛуганДону вже перевалили за 700 мільйонів зелених.

Звичайно, там також живуть українці і їм ой як нелегко. За них воюють і щодня гинуть наші хлопці, яких вони кличуть «укропами». Гуманітарну допомогу їм збирають по всій Україні, яку вони називають бандерівською. Виявляється, тепер саме ми, а не вони, стали винуватцями того, що «ускладнилася ситуація та виник дефіцит потужності в об’єднаній енергосистемі».

…Приїжджають з АТО наші воїни-земляки, розповідають страшні речі про реально антиукраїнські настрої вже навіть у звільнених містах Сходу. То, може, й владі вже варто казати правду у вічі тим, хто вимагає допомоги від нашої держави, однією рукою тягнеться за гривнями, а іншою – за рублями? Може, годі рятувати добровільно поневолених зрадників ціною життя добровольців-героїв? Може й справді, нарешті настав час жити по-новому не за циркулярами ДП НЕК «Укренерго»  восьмирічної давнини, а  за простим і доступним  для всіх принципом: «Кожен заслуговує того, чого він заслуговує».

Жорстоко? Можливо й так. Проте паралель між юнаками, які рік тому з дерев’яними щитами йшли під кулі снайперів, і дебелими мужиками, які поспіхом збирали розсипану картоплю біля виборчих дільниць «референдуму за Новоросію», не спонукає до особливої ввічливості чи толерантності.

І, за великим рахунком, справа тут зовсім не у графіках аварійного вимкнення електроенергії, бо, як би не старалися енергетики, проти законів фізики вони безсилі. Натомість, для лікування хворої  частини суспільства мають діяти зовсім інші закони, повинні застосовуватися зовсім інші підходи та методи, бо для того, щоб хірургічно видалити сепаратистський наріст у свідомості значної частини населення Донбасу, не варто заражати вірусами зневіри увесь люд в інших регіонах України.

Юрко СНІГУР.

 

P.S. Ще з ранньої осені урядовці передбачили, що з настанням холодів ситуація у паливно-енергетичному комплексі країни може значно погіршитися. Напевно, саме тому й були розроблені та затверджені антикризові заходи і, зокрема, графіки відключень електрики різним категоріям населення і підприємствам. Завчасно ознайомлені з ними люди, хоча й нарікали на повернення у 90-ті роки ХХ століття, проте були готові перетерпіти навіть ці незручності. Тим часом, з 1 грудня світло почали вимикати  хаотично, без попереджень чи зайвих церемоній. То ж невже в Україні зовсім не залишилося спеціалістів, які могли б розрахувати години максимуму споживання електроенергії і саме у цей час, повідомивши споживачів, братися за рубильник, а не шарпати його, як кільце парашута, в авральному режимі?

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *