Тернопільські лікарі з допомогою плазми крові лікують суглоби і трофічні виразки

Тернопільські лікарі з допомогою плазми крові лікують суглоби і трофічні виразки

Сьогодні побільшало людей, які страждають від болів у суглобах. Остеохондроз, артроз та інші дегенеративні захворювання суглобів і спини  значно помолодшали. Згідно зі статистикою, кожен сьомий українець хворіє на артрит або артроз.

DSC_0025

– Якщо донедавна ці недуги стосувалися здебільшого людей старшого віку,  то сьогодні дуже часто звертаються до нас 30-40-річні пацієнти, які вже мають проблеми з суглобами. Це ж стосується і патологій хребта, – розповідає завідувач хірургічним відділенням, кандидат медичних наук Олега П’ятничка. – Причинами цього явища є стан екології, харчування, малорухливий спосіб життя. Наші предки багато рухалися, вживали натуральну їжу, жили в гармонії з природою. Сьогодні ж цей баланс порушений – от і маємо наслідки. Всі захворювання сьогодні молодшають.

Біль у суглобах спершу незначний. Далі ж – сковує рух і кожен крок стає надзвичайно болючим. Зазвичай українці вдаються до народної медицини, або займаються самолікуванням. Коли ж приходять до лікаря – недуга задавнена. Медикаментозне лікування допомагає, але часто дає лише тимчасовий ефект. Лікарі Тернопільської міської поліклініки №2 Олег П’ятничка і Вадим Кравчук вже два роки застосовують на практиці інноваційну методику лікування суглобів з допомогою плазми власної крові пацієнта. Називається вона PRP-терапія.

– Це – унікальна методика, адже для одужання пацієнта ми використовуємо ресурси його організму. Людина зцілює себе своєю кров’ю. Власний біоматеріал ніколи не зашкодить їй, не викличе алергію. Колись давно практикувалося введення венозної крові людини внутрішньом’язево  для стимулювання імунітету. Ще з професором Володимром Гощинським років десять тому ми починали лікувати захворювання периферичних артерій (якщо кров нижче коліна слабо доходить до стопи або взагалі не доходить) з допомогою так званих остеотрепанацій, – розповідає Олег П’ятничка. –  У великогомілковій кістці робили п’ять отворів і добували звідти кістковий мозок, який найбільше в нашому організмі збагачений стовбуровими клітинами. Він розтікався між м’язами гомілки і стимулював відновлення і створення нових капілярів. Два роки тому ми з Вадимом Кравчуком побували на всеукраїнській медичній конференції в Києві і дізналися про PRP-терапію – лікування суглобів плазмою крові, збагаченою тромбоцитами. Ми звикли, що тромбоцити – це лише фактор, котрий  впливає на згортання крові. Однак досліджено і встановлено, що тромбоцити несуть багато факторів росту. Вони стягують на себе з усього організму стовбурові клітини. Нас ця ідея зацікавила і ми поїхали на стажування до професора, доктора медичних наук Інституту травматології та ортопедії Сергія Страфуна, який на практиці використовував PRP-терапію.

ukolПлазма, збагачена тромбоцитами, спонукає до активних відновлюваних процесів. Рани починають стягуватися і заживати, а біль у суглобах зникає.

Тернопільські лікарі зізнаються – спершу сприйняли цю методику скептично. Першими їх пацієнтами стали родичі працівників поліклініки, друзі, однокурсники. Коли ж побачили, наскільки вона дієва, то просто були вражені. За два роки допомогли більше сотні людей забути про милиці і нестерпний біль.

– До нас звертаються пацієнти з усієї України, – розповідає ортопед-травматолог Вадим Кравчук. – Приїздять з Коломиї, Чернівців, Бердянська, Запоріжжя. PRP-терапія ефективна для людей різного віку. Головне, щоб були клінічні покази для її проведення. Тому, насамперед, необхідна консультація ортопеда. Адже буває, що хвороба настільки задавнена, що вже запізно робити цю процедуру. Серед протипоказів – онкологічні та інфекційні захворювання, цукровий діабет першого типу і високий рівень цукру в крові, якщо людина лікує серце чи артерії і тривалий час приймає препарати для розрідження крові.

Медики переконані: у PRP-терапії найважливіше – індивідуальний підхід та ретельне ставлення до процесу проведення процедури.

– До кожного пацієнта у нас індивідуальний підхід. Тож спершу ми ретельно оглядаємо його і визначаємо, який метод лікування для нього підійде якнайкраще, – додає Вадим Кравчук. – Далі – для процедури необхідно створити відповідні умови. Це – надзвичайно важливо. Для проведення PRP-терапії необхідно три кабінети. Перший – для огляду лікаря, другий – маніпуляційна. Тут відбувається забір крові, яку ми обробляємо на спеціальному обладнанні. Третя кімната – операційна. Тут під УЗД-навігацією відбувається введення в суглоб збагаченої тромбоцитами плазми крові. Завдяки ультразвуковій діагностиці ми можемо чітко відстежити, чи потрапив препарат у суглоб. А також спостерігати динаміку лікування. Це дуже важливо.

Між кожним введенням перерва не менше 21 дня. Курс лікування – три-чотири сеанси. Після маніпуляції пацієнтам призначають медикаментозне лікування.

Звичайно, результат і покращення не приходять відразу.

– Це відбувається поступово, – каже Вадим Кравчук. – Багато людей приїздить до нас після того, як їм зробили блокаду гормонами. Але ця процедура лише тимчасово знімає біль, а не усуває його причину. Власне, ми часто стикаємося з тим, що пацієнти вживають препарати для знеболення, а натомість вважають, що лікуються. Інколи звертаються люди, які тривалий час використовували народні методи, але не отримали бажаного ефекту. До прикладу, недавно приїздила жінка з Чорківщини, яка два роки лікувала суглоби укусами бджіл. На сьогодні у неї деформуючий артроз колінних суглобів. Апітерапія – дієвий метод, але він не може бути панацеєю від усіх недуг. Також є пацієнти, які лікуються п’явками або ж прикладають до болючого місця листя капусти чи лопуха. Всі методи лікування – як народні, так і традиційні – мають свої покази і протипокази. І це дуже важливо знати.

PRP-терапія популярна в Росії і США. У Європі – менше. Однак, до прикладу, у Франції,  в одній з клінік ця технологія використовується для боротьби з облисінням і дає чудові результати. Особливо це актуально після важких операцій, хіміотерапії.

У Тернополі PRP-терапію використовують і для лікування трофічних виразок. Це – надзвичайно велика проблема сьогодні, а саме цей метод дає хороші результати.

– Із плазми крові, збагаченої тромбоцитами, ми робимо аплікацію на рану, – розповідає Олег П’ятничка. – Звичайно, рану перед цим потрібно підготувати. Плазма, збагачена тромбоцитами, спонукає до активних відновлюваних процесів. Пацієнти телефонують і дякують – рани починають стягуватися і заживати.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

3 коментарі

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *