Тернопільські волонтери: “У полоні хлопці вибирають між собою, кого звільнять першим…”

Тернопільські волонтери: “У полоні хлопці вибирають між собою, кого звільнять першим…”

DSC_0276

Шукати зниклих на Сході військових, витягувати їх із полону, сприяти поверненню додому й лікуванню. У найтрагічніших випадках – знайти й повернути тіла. Саме такими питаннями займаються тернопільські волонтери під керівництвом Алли Борисенко.

Щодня на їхні телефони надходить кілька сотень дзвінків, а в офісі, наданому обласною владою, робота кипить до пізньої ночі. Всеукраїнський центр пошуку полонених, загиблих і зниклих безвісти воїнів АТО працює у Тернополі на першому поверсі облдержадміністрації. У невеликому кабінеті чергує кілька людей. Звертаються до них зі всієї України.

DSC_0277

Повернути живих, із почестями поховати Героїв

Волонтерка Алла Борисенко від початку воєнних дій на Сході організовує допомогу армії та добровольцям, часто – ризикуючи власним життям. Коли Росія окупувала Крим, саме вона разом із чоловіком перевезла на материк близько тисячі українських солдатів із сім’ями. Після цього її телефон почали передавати з рук в руки. Нині рідні військових звертаються майже цілодобово – з шостої ранку до пізньої ночі.

Ще донедавна головний волонтерський штаб діяв у квартирі жінки. У будівлю облдержадміністрації центр пошуку переселився місяць тому. Завдяки волонтерам вже вдалося звільнити з полону понад двісті військових. Ще більше сотні сімей, чиї рідні загинули у районі АТО, змогли віднайти і похоронити своїх близьких.

– За весь час роботи ми вже сформували свою базу даних. За допомогою звертаються військові з різних областей України, їх рідні, навіть командири частин, – розповідає Алла Борисенко.

Визволити рідних з полону чи знайти зниклих самотужки – майже неможливо. Але завдяки напрацьованій логістиці та встановленим зв’язкам волонтери продовжують повертати хлопців із донбаського пекла.

DSC_0279

Помилки, які коштують життя

На жаль, часто самі ж родичі ускладнюють пошук солдатів публічними заявами у ЗМІ. Цією інформацією можуть скористатися бойовики і в багатьох випадках такі помилки коштують здоров’я чи життя українським військовим.

– Часто рідні полонених оприлюднюють свої контактні дані, і їм телефонують зловмисники, вимагаючи викуп за полоненого, – каже Алла Борисенко. – Є випадки, коли люди в розпачі віддають чималі кошти. Проте користі з цього немає. Тому якщо телефонують і вимагають гроші, треба спробувати хоча б поговорити з рідною людиною. Або попросити, щоб вимагачі запитали у полоненого прізвище його мами чи ім’я дідуся. Це потрібно, аби впевнитися, що вас не обманюють.

Волонтери також просять у випадках, коли людина взята в полон, контактувати з Центром лише одному з родичів. Це заощаджує час працівників організації для надання допомоги тим, хто її потребує. – Буває, батьки весь час телефонують і перепитують: “Чому не звільняють наших рідних?” – зауважує Алла Борисенко. – Та все залежить від тієї сторони. Коли кого звільнять, ніхто не знає.

Бойовики ділять наших військових на групи, виводять на роботи, наприклад, відновлювати будівлі. Коли ми їдемо на Схід і подаємо списки на звільнення, буває, з соорока людей потрібно вибрати вісім. Самі ж солдати між собою вибирають, хто буде в першу чергу виходити – чи поранений, чи багатодітний. Це дуже важко. Коли стоїш там, згадуєш кожну маму, яка питає, коли її дитина буде вдома…

DSC_0280

Щасливі, коли можуть допомогти

Рідні військових, які потрапили в полон або пропали безвісти, зізнаються: такий центр надзвичайно потрібен сьогодні, аби люди не залишалися наодинці зі своїми бідами.

Тернополянці Людмилі Ціхоцько волонтери допомогли повернути племінника. Зараз хлопець – у київському госпіталі, попереду в нього – кілька важких операцій, та головне – живий.

– Він був на Майдані в Києві, а потім пішов на Схід, – розповідає жінка. – Після одного з боїв ми втратили з ним зв’язок. Його знайшли з важкими пораненнями в Донецьку, і хтось заніс його в лікарню. На четвертий день він прийшов до тями й згадав номер тата. Хірург тієї лікарні зателефонував до нас і сказав, що племінника треба терміново вивезти, бо можуть забрати бойовики. Наші родичі, які живуть в Добропіллі, побоялися туди їхати. Тоді ми звернулися до волонтерів, і вони нам допомогли.

Алла Борисенко каже, що працівники центру щасливі, коли вдається посприяти в поверненні додому рідних. Також тут надають воїнам і їхнім близьким юридичні консультації, консультації щодо соціального захисту, медичної та психологічної допомоги.

Центр працює щодня з 9 до 20 години у кабінеті 118 Тернопільської ОДА. Сюди можна зателефонувати за номерами: (068)65-73-926; (093)38-44-211; (093)31-99-420, а також написати на електронну скриньку: ukraina1@i.ua.

Антоніна БРИК.

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *