У шоколадному королівстві президента мир і благодать

У шоколадному королівстві президента мир і благодать

 

Щорічно в Україні розкрадається з держбюджету близько 20 відсотків ВВП. Чиновники різних рангів прикладаються до бюджетного пирога, аби вкусити, якщо не шмат, то, хоча б шматочок. Суспільство сподівалося, що після Революції гідності злодійства й корупції стане значно менше. Однак, як стверджують експерти, крали за Януковича, крадуть і тепер. Нахабно і у великих розмірах. Прикриваються війною і, традиційно, високими зв’язками та недосконалими законами.

 

«Економічні дива» по-українськи

Україна отримала президента-олігарха і прем’єра-мільйонера. Була надія, що політики-бізнесмени зможуть посприяти економічному поступу держави. Але ні Порошенко, ні Яценюк, схоже, не мають шансу увійти в історію, як творці українського економічного дива.

Держава повинна заробляти. Урядовцям слід мізкувати, яким чином використати внутрішній потенціал, а не лише позичати мільярди. Проте будь-яких новаторських, сміливих проектів не спостерігається. Натомість, як свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, майже 64 відсотки українців вважають, що протягом найближчого року економічна ситуація в країні погіршиться. Пересічні громадян міркують, яким чином, отримуючи мінімум, платити за максимумом. Зате «слуги народу» не відчувають матеріального дискомфорту від соціально-економічних проблем.

Наприклад, прибутки і вартість ключових українських активів президента Петра Порошенка невпинно зростають. Зокрема, київська фабрика «Рошен» за минулий рік збільшила прибуток у дев’ять разів. Відповідне повідомлення міститься у системі розкриття інформації Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку. Торік відкрилося 19 фірмових «рошенівських» магазинів. Продукція «Рошен» уже почала завойовувати ринок Японії. У шоколадному королівстві президента мир, благодать і процвітання…

Більш, ніж удвічі, наростив статутний капітал за останній рік і «Міжнародний інвестиційний банк», який, за його ж інформацією, належить Ігорю Кононенкові, Петру Порошенкові та батькові президента Олексію. За повідомленням голови НБУ Валерії Гонтарєвої, найімовірніше, статутний капітал банку зріс завдяки тому, що зберігав більшість своїх коштів у іноземній валюті, яка значно подорожчала у гривневому вимірі.

А журнал «Forbes Україна» склав новий рейтинг 100 найбагатших людей країни. Петро Порошенко – на восьмому місці із $750 мільйонами.

Керівник Нацбанку Гонтарєва торік заробила 26,3 мільйона гривень. Про це йдеться у її декларації, опублікованій на сайті НБУ. Зокрема, зарплата Гонтарєвої склала 1,5 млн. грн., дохід від продажу цінних паперів та корпоративних прав – 24,3 млн. грн. Члени сім’ї отримали 3,1 млн. грн. Їздить керівник НБУ на нових «Porsche-Panamera» i «Cayenne». Члени родини мають «Toyota Land Cruiser Prado» та «Porsche Cayenne».

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман заробив мирулоріч 1 млн. 571 тис. 471 грн., члени його родини – 1 млн. 447 тис., йдеться в оприлюдненій на сайті парламенту декларації про доходи політика. Найбільшу частину доходу спікер отримав завдяки тому, що здавав у оренду майно. Гройсман володіє двома житловими будинками площею 534 кв.м і 461 кв.м і чотирма земельними ділянками площею 5923, 1500, 1499 і 237 кв.м. Їздить на «Land Rover Range Rover», родина має «Volkswagen Touareg».

Депутати, урядовці, чиновники закликають людей до патріотизму і розуміння, мовляв, війна, потрібно терпіти, економити тощо. Однак самі жирують на тисячі гривень в елітних ресторанах. Розповідаючи з екранів телевізорів про жахіття війни, регіоналка Юлія Льовочкіна дозволяє собі посиденьки з директором департаменту культурних цінностей Андрієм Вінграновським у столичному «мажорному» ресторані на 20 тисяч гривень, розповідає ТСН. Костянтин Усов – чи не найзлиденніший нардеп, бо, згідно із декларацією, заробляє як український пенсіонер, обідає у ресторані, де пляшка води коштує 155 гривень, а чорна ікра – 1200. Загалом владні мужі у «мажорних» забігайлівках залишають суми у тисячі гривень. Народні депутати витрачають за один обід майже цілі свої зарплати. Недарма дехто з парламентарів страждав, що на п’ять-шість тисяч депутатської платні прожити неможливо.

Для себе українські можновладці творять такі «економічні дива», про які їхнім західним колегам і не снилося.

 

Черга на житло довжиною у 100 років

Поки чиновники, урядовці, депутати, бізнесмени насолоджуються життям у «злиденній» Україні, чимало громадян шукають будь-якої можливості вирватися працювати за кордоном. За даними дослідження «HeadHunter», в інших країнах хотіли б знайти роботу 80 відсотків працівників середньої та вищої ланки. Основні причини – напружена політична ситуація, бажання забезпечити своїм дітям стабільне майбутнє і маленькі зарплати в Україні. Відплив фахівців триватиме, упевнені експерти. За їхніми словами, багато спеціалістів уже виїхали з країни. І це – не низькокваліфіковані кадри, а люди із знанням іноземних мов, дипломами МВА, досвідом роботи. Вони становлять цінність для України. Однак реалізують свій потенціал у чужих країнах.

Однак українці, які залишають Батьківщину, продовжують допомагати своїм рідним. Грошові перекази стали значними інвестиціями у вітчизняну економіку Так, за інформацією Нацбанку, за останні п’ять років українці, які працюють за кордоном, переказали додому понад 34 мільярди доларів. Це – офіційно. А неофіційно?

Крім того, нестабільна політична та економічна ситуація стала поштовхом для частішого придбання українцями нерухомості за кордоном. Це можливість вигідно інвестувати й зберегти кошти, а також отримати дохід від здачі придбаного житла в оренду. Директор консалтингової компанії «City Development Solutions» (CDS, Київ) Ярослава Чапко під час IV Київської міжнародної виставки-форуму «Ярмарок нерухомості» розповіла, що наші земляки для купівлі нерухомості у більшості випадків обирають Туреччину, Болгарію, Кіпр, Північний Кіпр, Іспанію. Вартість житла у згаданих країнах, яке згодом можна здавати в оренду, на сьогодні складає від 50 тисяч євро і більше. А вартість апартаментів на Північному Кіпрі – від $55,4 тисячі до $215 тисяч. Вілли дорожчі.

Якщо порівняти, для прикладу, європейські ціни на житло з тернопільськими, то в обласному центрі та околицях вартість квадратних метрів подекуди значно вища. А зарплати – найменші в Україні. Плюс високе безробіття.

У західних країнах осідає й дехто з наших заробітчан.

До слова, за даними Мінрегіону, у черзі на житло в Україні офіційно перебуває понад 800 тисяч родин. Для задоволення цієї черги, за допомогою нинішніх ринкових інструментів, державі потрібно більше сотні років.

Ольга ЧОРНА.

 

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *