У Вишнівці на Тернопільщині готуються до об’єднання громад

У Вишнівці на Тернопільщині готуються до об’єднання громад

 

6

Вишнівець – унікальне містечко не лише для Тернопілля, а й України. Його називають колискою козацької слави, адже саме тут мешкав Дмитро Вишневецький – засновник Запорізьької Січі. Сьогодні сюди приїжджають туристи з різних країн Європи – подивитися на красивий палац, прогулятися старовинним парком. Приїжджають – і їдуть, адже в місці з такою давньою історією навіть немає де розмістити туристів, каже голова селища Олег Стефанський.

8

Мешканці Вишнівця рік тому довірили йому очолювати своє містечко. За цей час стали помітними суттєві позитивні зміни – помаленьку оновлюють вулиці, дитячі майданчики. Зараз у Вишнівці готуються до об’єднання громад, що, як розповідає селищний голова, допоможе залучити інвестиції на потрібні для мешканців проекти. Олег Стефанський не приховує своїх амбіційних планів – повернути Вишнівцю шарм старовинного європейського міста та створити умови для розвитку навколишніх сіл.

7

– Ви служили на керівних посадах у Збройних силах України, очолювали Тернопільський аеропорт. Що вас спонукало рік тому взяти участь у місцевих виборах?

–  Справді, 28 років я прослужив у Збройних силах на керівних посадах, офіцер запасу. Згодом мене запросили в обласну держадміністрацію і, оскільки служив в авіації, запропонували роботу в Тернопільському аеропорту. Я довго думав над тим, чи йти на вибори у Вишнівці, звідки сам родом. Але почав спілкуватися з мешканцями, вивчив ситуацію і побачив, що є перспектива покращення життя людей.

– Уже рік ви на посаді селищного голови Вишнівця. Що вважаєте своїм найбільшим здобутком?

– Кожному керівнику на вивчення ситуації необхідний певний час. Я почав свою роботу зі збільшення доходів місцевого бюджету, і це дало результат. Для прикладу, бюджет селищної ради в 2015 році становив 818 тисяч гривень, а в 2016 році – 1 мільйон 617 тисяч. Тобто збільшився удвічі.  Це найкращий показник в області.

– Як вам, у нинішній нелегкий час безгрошів’я, вдалося цього досягти?

– Ми були практично перші в області, хто запровадив реєстраційну службу. Це принесло близько 600 тисяч гривень доходу. Раніше для реєстрації майнових прав наші мешканці їздили в Збараж або Тернопіль, зараз усе це працює у Вишнівці. Стараємося налагоджувати роботу з місцевими підприємцями. Збільшили акцизний податок з реалізації тютюну й алкоголю. Якщо у 2015 році отримали 79 тисяч гривень доходу, то цього року – вже 100 тисяч. Зросли також деякі місцеві податки. Торік ми отримали 382 тисячі гривень субвенції, то цього року, навпаки, дали субвенцію районному бюджету, вперше за всю історію існування селищної ради – це 105 тисяч гривень. Гроші спрямували на нагальні потреби – утеплення загальноосвітньої школи й ремонт фасаду музичної, закупівлю апаратури для будинку культури, у дитячому садочку ввели посаду хореографа й закупили оргтехніку. Люди ставляться позитивно до змін і бачать, куди йдуть кошти.

– Коли приїжджала у Вишнівець, одразу помітила фонтан у центральному сквері, тротуари…

– За рік неможливо зробити кардинальні зміни, треба накопичувати ресурси. Проте значну частину коштів, які отримуємо, стараємося спрямовувати саме на благоустрій Вишнівця. Почали велику реконструкцію скверу, облаштували фонтан, доріжки з тротуарної плитки, залишилося здійснити дизайнерські роботи, щоб люди могли нормально відпочивати. Уже цього літа було дуже приємно бачити, як мами з дітьми у спеку проводять там свій час. Виклали бруківкою тротуари біля школи на вулиці Грушевського, майдані Шевченка. Моя мета, щоб усі тротуари Вишнівця були реконструйовані. Цього року почали і ремонт дитячого майданчика, адже гойдалки були вже небезпечні для дітей. Окрім того, за кошти мешканців оновили освітлення на вулиці Шевченка. Сьогодні вся центральна частина вже освітлена й ми замовили проектно-кошторисну документацію, щоб освітити весь Вишнівець. Також здійснено важливу роботу щодо розробки генерального плану забудови населених пунктів селищної ради. Раніше цим практично ніхто не займався, а це створювало труднощі для мешканців. Наприклад, унеможливило виділення земельних ділянок для індивідуальної забудови.

– Сьогодні на Тернопіллі існує проблема зі сміттєзвалищами. Як вирішуєте її у Вишнівці?

– Коли я прийшов на посаду, то вдалося узаконити місцеве сміттєзвалище. З’являються, на жаль, несанкціоновані скиди відходів. Не вистачає техніки, щоб організувати повноцінне вивезення сміття. Маємо маленький тракторець, але цього недостатньо. Встановити поки сміттєві контейнери нема можливості, але сподіваюся, що наступного року зробимо це й налагодимо повноцінну роботу з вивезенням відходів. Також проводимо нагальні ремонти у водопровідно-каналізаційному господарстві. Зокрема, зробили поточний ремонт насосної станції, виготовили проект на очисні споруди.

– Ще одна проблема України – це дороги…

– Дороги у Вишнівці в проблемному стані. Робимо те, що можемо, в межах нашого фінансового ресурсу. Підсипали дороги від сіл, на деяких вулицях вдалося здійснити ремонті роботи з катком. Провели ямковий ремонт на майдані Шевченка, підрихтували дорогу до лікарні. Недавно облаштували автобусну зупинку для мешканців навколишніх сіл і люди вже не мокнуть у дощ без накриття.

На жаль, щоб провести оперативно всі необхідні роботи, грошей не вистачає. Приміром, на балансі Вишнівця є місцева пожежна команда, яка обслуговує практично піврайону, а фінансування в основному йде з нашого бюджету. Ці кошти можна було б використати на дороги й благоустрій, але закрити пожежну команду – це злочин. Через спекотну погоду влітку виникає багато пожеж, а найближчі рятувальні підрозділи – у Збаражі та Кременці.

– Ви були ініціатором створення на базі Вишнівця об’єднаної громади, а це передбачає нові вибори, хоч могли спокійно ще чотири роки займати посаду селищного голови. Чому вирішили піти на цей крок?

– Ми об’єдналися у складі Бодацької, Старовищнівецької, Бутинської сільських рад і Вишнівецької. Це було свідоме рішення. Я вивчав досвід уже створених громад і побачив, що вимоги часу диктують іти вперед. Це дозволить створити нові робочі місця, дасть нам додаткові кошти, зокрема, за рахунок державних субвенцій – це близько мільйона гривень на тисячу жителів. Ці кошти будуть розподілені для всієї об’єднаної громади. Загалом бюджет громад буде збільшено. Ми зможемо брати участь у різноманітних проектах і залучати інвестиції для розвитку інфраструктури та підприємництва. Свого часу у Вишнівці був сирзавод, консервний завод, шкіргалантерейна фабрика, два цегельні заводи. Нині працює один із них, решта підприємств продані або перебувають у стадії ліквідації.

– Вишнівець – особливе містечко на Тернопільщині. Його окраса – старовинний палац. Чи заробляють мешканці на туризмі?

– До нас приїжджають туристи і з Європи, з України. Проблема в тому, що Вишнівець не має свого готелю, який дав би змогу зупинятися на більш тривалий час. Люди ідуть на екскурсію, а потім сідають в автобус і їдуть. Нам треба затримати гостей хоча б на добу-дві. Для цього слід облаштувати готельний комплекс, і ми зараз працюємо щодо залучення інвестицій. Вишнівець має стати привабливим туристичним містечком, із відремонтованими тротуарами, місцями відпочинку, це дасть змогу людям заробляти. Ми хочемо стати прикладом із залучення туристів в області. Цього року провели чимало фестивалів, концертів. Є бажання завершити початі проекти і велике моральне задоволення від того, що у Вишнівці й навколишніх селах щось почало відбуватися. Переконаний, найближчим часом наша громада буде однією з найкращих на Тернопіллі. Це зробить не тільки голова, а самі вишнівчани.

Інна МАТУШ.

Автор




Схожі публікації

1 коментар

  1. Avatar
    галина

    Вишн1вець 1 правда м1стечко саме найкраще 1 казкове. Я родом з тих м1сць. Завжди в памят1 якась така старовинна загадков1сть майже кожно1 вулиц1. кожного магазинчика. А чого вартий базар! Такого н1де нема, ну х1ба що в Сорочинцях та Коломи1. Дай Боже щоб вс1 плани зд1йснились 1 м1стечко стало самим привабливим для турист1в. Т1льки не треба зловживати вишиванками. Вони в наш1й м1сцевост1 не так були поширен1 як на Буковин1. абус1 говорили (а вони ще 19 стол1ття народження) що поляки забороняли 1х одгати 1 якось вони занехались. хоча 1 так не дуже були поширен1.

    Відповісти

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *