Українському футболу – чверть століття: 25 ключових подій в історії «спорту мільйонів»

Українському футболу – чверть століття: 25 ключових подій в історії «спорту мільйонів»

1. Створення Федерації футболу України. 

Для входження у світове футбольне співтовариство молодій державі, яка здобула незалежність, потрібна була національна федерація. Свій початок ФФУ бере із 13 грудня 1991-го. Першим президентом став Віктор Банніков, який працював на цій посаді до 1996 року.

2. Дебютний матч національної збірної України. 

29 квітня 1992 року на стадіоні “Авангард” в Ужгороді новостворена команда поступилася у товариському матчі збірній Угорщини – 1:3. Перший в історії “синьо-жовтий” гол забив Іван Гецко.

15

3. Перший сезон чемпіонату України. 

Він був перехідним і тривав лише півроку. У Вищій лізі зіграли 20 клубів, розподілених на дві підгрупи по 10 команд. Чемпіоном України сенсаційно стала сімферопольська “Таврія”, яка у фінальному матчі обіграла “Динамо” (1:0).

4. “Динамо” вперше зіграло у груповому турнірі Ліги чемпіонів. 

Пройшовши у кваліфікаційному раунді данський “Сількеборг” (0:0, 3:1), кияни потрапили у квартет В, де їх суперниками стали ПСЖ, “Баварія” та московський “Спартак”. Саме над росіянами була здобута єдина вольова перемога – 3:2.

5. Повернення Лобановського. 

У січні 1997-го він приїхав до Києва із Кувейту, де очолював місцеву національну збірну, і підписав угоду із “Динамо”. Вже восени того ж року чемпіони України сенсаційно розгромили “Барселону” (3:0 і 4:0), вийшовши в 1/4 фіналу ЛЧ.

6. Півфінал Ліги Чемпіонів. 

У сезоні 1998/99 “Динамо” посіло перше місце у квартеті з “Арсеналом”, “Панатінаїкосом” і “Лансом”, пробившись у євровесну. Чвертьфінальний бар’єр у вигляді “Реала” динамівці також здолали (1:1, 2:0). І лише за крок до фіналу спіткнулися на “Баварії” (3:3, 0:1).

шевченко

7. Трансфер Шевченка у “Мілан”. 

У травні 1999 року форвард “Динамо” підписав контракт із “россонері”. Сума трансферу склала 25 мільйонів доларів.

8. Перше чемпіонство “Шахтаря”. 

У сезоні 2001/02 “гірникам” вдалося на одне очко випередити “Динамо”. До “золота” команду привів італійський тренер Невіо Скала. Беззаперечне домінування “Динамо” в українському футболі закінчилося.

9. Шевченко приніс “Мілану” Кубок Чемпіонів. 

У фіналі ЛЧ 2002/03 зійшлися дві італійські команди – “Мілан” та “Ювентус”. Нульова нічия протрималася до серії пенальті, де вирішальний удар на користь “россонері” виконав Андрій Шевченко.

10. Луческу очолив “Шахтар”. 

Румунський спеціаліст поставив свій підпис під угодою 18 травня 2004-го і працював із “гірниками” до 21 травня 2016-го. Це абсолютна золота епоха донецького клубу: 8 чемпіонських титулів, 6 Кубків України, 7 Суперкубків, а також Кубок УЄФА-2009.

17

11. “Золотий м’яч” Шеви. 

У 2004 році форвард “Мілана” та збірної України набрав 175 голосів, тоді як за його найближчого переслідувача, португальця Деку, віддали лише 139 “за”. На третьому ж місці розташувався Роналдінью.

12. Україна їде на Мундіаль. 

Під керівництвом Олега Блохіна збірна України вперше пробилася на Чемпіонат Світу. На шляху до Німеччини-2006 ми посіли перше місце у групі, випередивши Туреччину, Данію, Грецію (чинних чемпіонів Європи, до слова), Албанію, Грузію та Казахстан.

18

13. Фурор на Кубку Світу. 

У Німеччині збірна України зуміла з першої спроби дійти аж до чвертьфіналу, де склала зброю перед Італією. Перед тим українці виграли у збірних Саудівської Аравії, Тунісу та Швейцарії.

14. Феноменальний рекорд Шовковського. 

Голкіпер збірної України став першим воротарем в історії футболу, який у серії післяматчевих пенальті на ЧС не пропустив жодного м’яча. Спортивний подвиг СаШо здійснив у матчі 1/8 фіналу проти Швейцарії.

15. Отримали Євро-2012. 

18 квітня 2007-го на сесії УЄФА у Кардіффі були оголошені результати фінального голосування за право приймати на своїй території Чемпіонат Європи. Спільна заявка України та Польщі залишила позаду Італію, Хорватію – Угорщину, Грецію та Туреччину.

20

16. “Шахтар” здобув Кубок УЄФА-2009. 

У фінальному матчі, який приймав Стамбул, “гірники” обіграли “Вердер” (2:1). Це поки що єдиний євротрофей в історії незалежної України.

17. Відкриття “Донбас Арени”. 

29 серпня 2009-го запросив уболівальників “Шахтаря” новий сучасний стадіон, будівництво якого обійшлося у 400 мільйонів доларів. П’ятизіркова арена, що вміщує понад 52 тисячі глядачів, приймала матчі Євро-2012, а зараз перебуває на окупованій території.

19

18. Євро-2012. 

Масштабна подія загальноєвропейського значення, з якою Україна впоралася практично бездоганно.

19. Історичні голи Шевченка. 

У матчі Євро-2012 із Швецією Шева оформив “дубль”, принісши першу і поки-що єдину перемогу збірній на континентальному форумі. Ці голи стали останніми в кар’єрі Шевченка-гравця.

20. Варшавський фінал “Дніпра”. 

У сезоні 2014/15 команда, яку очолював Мирон Маркевич, сенсаційно дійшла до вирішального матчу Ліги Європи, де поступилася “Севільї” – 2:3.

21

21. Коноплянка перейшов у “Севілью”. 

Після програного фіналу лідер “Дніпра” пристав на запрошення “Білої Андалусії”. Сума відступних склала 40 мільйонів євро.

22. Мирон Маркевич – серед найкращих. 

За підсумками 2015-го головний тренер “Дніпра” увійшов до топ-10 провідних клубних керманичів планети за версією IFFHS. Українець комфортно розташувався у компанії Луїса Енріке, Пепа Гвардіоли, Дієго Сімеоне…

23. Коноплянка – гроза авторитетів. 

Перший сезон Євгена у “Севільї” склався неідеально – українець зазвичай входив у гру з лави запасних. Проте, це не завадило йому забити таким монстрам, як “Барселона”, “Реал” та “Ман Сіті”.

24. Віктор Скрипник – перший український тренер у топ-чемпіонаті. 

Два сезони поспіль спеціаліст рятував “Вердер” від вильоту у другу Бундеслігу.

22

25. Реанімація збірної України. 

Після повного провалу на Євро-2016 у ФФУ вдалися до безпрецедентного кроку. Призначивши головним тренером Андрія Шевченка, на допомогу йому підтягнули численну команду професіоналів – Рауля Ріанчо, Мауро Тассотті, Андреа Малдеру, Мирона Маркевича, Євгена Краснікова. І кажуть, це ще не все. Тепер збірна України просто-таки зобов’язана заграти результативно, – переконаний «Футбол-24».


 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *