Уряд повинен стимулювати агросектор, а не заганяти селян до кабали

Уряд повинен стимулювати агросектор, а не заганяти селян до кабали

Чому повстає українське село?

Віталій Скоцик: "Коли ми говоримо  про інтереси аграріїв, ми одночасно говоримо і про інтереси всієї України"
Віталій Скоцик: “Коли ми говоримо
про інтереси аграріїв, ми одночасно говоримо і про інтереси всієї України”

Україна цього року збирає рекордні врожаї зернових. Чому ж прості українці дорікають владі, що живуть все гірше і гірше? Дивна річ – чим більше Україна виробляє агропродукції, тим біднішими стають українці і, власне, самі селяни. І це, незважаючи на те, що агросектор забезпечує надходження на рівні 40% ВВП, даючи можливість формувати бюджет України, у тому числі його соціальну складову. Якщо прості українці не дочекаються від уряду більш адекватної політики, Аграрна партія України обіцяє вже восени вивести людей на вулиці і оголосити Всеукраїнський страйк. Про ці та інші питання йшла мова під час круглого столу в агенції УНІАН, присвяченого проблемам українського АПК і шляхам їх вирішення.

Зовнішні обставини

Економіка України переживає жорстку кризу. До таких факторів, як втрата Криму і війна на Донбасі додалася і несприятлива зовнішньоекономічна кон’юнктура на світових ринках, внаслідок чого попит на метал і хімічні вироби значно скоротився. Окрім того, країни ЄС досить обережно відкривають свої внутрішні ринки для України, проводячи жорстку політику протекціонізму власного товаровиробника. Ці об’єктивні фактори негативно вплинули на наповнення українського бюджету.

Проте свою руку допомоги традиційно протягнули аграрії, завдяки яким Україна сьогодні залишається в десятці найбільших експортерів агропромислової продукції. Як зазначає президент Української зернової асоціації Володимир Клименко, Україна у поточному році повинна побити свій власний рекорд виробництва зернових. За оцінками спеціалістів, прогнозований обсяг виробництва зернових у 2016 році сягне рекордних 61-63 мільйонів тонн. Із них дві третини піде на експорт, що дозволить значно поповнити бюджет України.

Цікаво, що такі показники аграрний сектор демонструє вже декілька років, і це – незважаючи на війну і втрати значних посівних площ на Півдні і Сході України. Все це характеризує українських аграріїв як професіоналів, які вміють добиватися результатів у будь-яких кризових ситуаціях.

Учасники  круглого столу «Виробництво та експорт зерна.  Як зберегти позиції України на світовому ринку?»
Учасники круглого столу «Виробництво та експорт зерна. Як зберегти позиції України на світовому ринку?»

Багатий урожай – бідні люди

Проте не все так однозначно в рекордних показниках вітчизняних аграріїв. Селяни виробляють з року в рік все більше продукції, проте дивним чином живуть все бідніше. Чому так відбувається? Це називається агропромисловий бізнес по-українськи. Біда українського агросектору полягає в тому, що його долю вирішують кабінетні чиновники, які обслуговують виключно власні інтереси. Вітчизняні чиновники орієнтуються на примітивні способи заробітку, які націлені виключно на продаж сільськогосподарської сировини. Більше того, роблячи ставку лише на продаж сировини, чиновники з Кабміну намагаються повністю скасувати механізм повернення ПДВ для аграрного виробника, вимиваючи з галузі оборотні кошти на мільярди гривень.

Все це призводить до того, що все більше сільськогосподарських підприємств банкрутують, а безробіття на селі зростає шаленими темпами.

«За рахунок зміни податкового законодавства аграрну галузь просто «поклали». Скасування спецрежиму ПДВ забрало у аграріїв 85% оборотних коштів. Фінансове навантаження на 1 га землі в обробітку зросло в 41 раз. Це катастрофа! За останні два роки країна втратила 2,5 мільйона робочих місць, 4 мільйони громадян виїхали на заробітки. 500 тисяч малих підприємств закрилися. У підсумку, попри всі рекордні показники експорту, бездарне управління економікою веде до того, що ми стаємо дедалі біднішою країною», – обурюється лідер Аграрної партії України Віталій Скоцик.

Позицію Скоцика можна наглядно проілюструвати за допомогою конкретних цифр. Внаслідок того, що уряд ліквідував для аграріїв спеціальний режим з відшкодування ПДВ, агросектор втратив до 85% оборотних коштів. Це призведе до того, що, за результатами 2016 року, аграрії не отримають 6 млрд. гривень поверненого ПДВ. До того ж, знову починаються махінації, які були традиційними ще за часів Януковича, коли ПДВ повертали «лівим» фірмам, що належали наближеним до Сім’ї фігурам.

Парадоксально, але сусідні Росія і Білорусь – це абсолютно протилежні приклади урядової політики. Наприклад, в РФ уряд компенсує 30% витрат аграріям, які закуповують російську сільськогосподарську техніку. Подібна ж ситуація спостерігається і в сусідній Білорусі, де уряд стимулює селян закуповувати техніку саме вітчизняного виробництва. В результаті, це призводить до того, що місцевий агросектор стимулює розвиток суміжних галузей.

І зовсім інша ситуація склалася в Україні, де, здавалося б, уряд повинен максимально стимулювати агросектор, а не заганяти селян до кабали. Лідер Аграрної партії Віталій Скоцик говорить прямо: недолуга економічна стратегія уряду штовхає Україну до краху! Причому мова йде як про ситуативні рішення, так і про стратегічну помилку в тому, що стосується економічної моделі України.

«Проблема в тому, що у нас принципово неправильно побудована концепція уряду щодо розвитку сільського господарства. Ми продаємо тільки 8,2 % готових продуктів, а все інше – це продаж сільськогосподарської сировини. На світових магазинних полицях годі й шукати нашу кукурудзу, консерви, кетчуп і майонез. Ми не вкладаємо у виробництво і переробку продукції нашого АПК – ми просто продаємо вирощені врожаї, повністю залежачи від світових і дуже мінливих цін на продукцію. Саме тому, будучи житницею Європи, Україна одночасно залишається і найбіднішою країною континенту. Середній українець в день витрачає півтора долари на прожиття  – це показник центральноафриканських країн. Це дно, за яке повинно бути соромно нашому бездарному уряду», – розповідає лідер Аграрної партії України Віталій Скоцик.

На думку Віталія Скоцика, ситуація в сільському господарстві досить складна, але розумний управлінець в змозі її виправити. «Коли ми говоримо про інтереси аграріїв, ми одночасно говоримо і про інтереси всієї України. Без винятку і будь-якої ідеології. Якщо ми не вирішуємо зараз питання зі спеціальним режимом повернення ПДВ, якщо ми не вводимо мораторій на будь-які дії, що обмежують сільгоспвиробника, то нам нічого не залишається, як проголосити Всеукраїнський страйк. Іншого виходу я не бачу. Якщо зараз ми не врятуємо аграріїв, то вже в наступному році в бюджеті не буде грошей на пенсії, соціальні виплати та субсидії. Ми всі в одному човні і, якщо сьогодні знищують селян як клас – завтра це бумерангом повернеться до мільйонів людей, які формально ніяк не пов’язані з агросектором», – зазначає Віталій Скоцик.

АПК врятує повернення спецрежиму ПДВ

Цього року Україна зможе отримати приблизно 5,8 мільярда доларів валютних надходжень тільки за рахунок експорту зерна. Проте, як зазначають спеціалісти, наша країна заробляє такі гроші виключно завдяки великим об’ємам продажу зернових на світові ринки. Але ціни на сировину у світі постійно знижуються. Якщо два роки тому тонна ячменю коштувала приблизно 230-240 доларів, то зараз за неї дають не більше 120 доларів. В той самий час, на кожній тонні української кукурудзи, яку ми продаємо по 140 доларів, в США заробляють приблизно 680 доларів. Причина, як зазначають в Аграрній партії України, в тому, що наші виробники здебільшого експортують необроблену сировину. Лише 8,2% українського експорту припадає на готову продукцію агропромислового комплексу.

Відзначають критичну ситуацію в галузі і профільні фахівці. Після скасування спецрежиму ПДВ і вимивання коштів з агросектору, навантаження на обробку 1 га землі зросло в 41 раз. Це означає, що в наступному 2017 слід очікувати різкого стрибка безробіття на селі – без роботи можуть опинитися майже два мільйони людей, які зараз працюють в сільському господарстві. Цифри майбутніх втрат вражають. Ті ж 5,8 мільярда доларів, які бюджет України отримає завдяки експорту зернових в цьому році, наступного року можна буде сміливо розділити надвоє.

Проте спроби українських аграріїв побудувати механізм діалогу між представниками АПК і чиновниками Кабінету Міністрів поки що не мали особливого успіху. Нинішнє керівництво Кабміну поки спромоглося тільки на те, щоб сформувати робочу групу на чолі з першим віце-прем’єром Степаном Кубівим, але будь-яких конструктивних рішень поки що не спостерігається.

А тим часом, тотальне зубожіння мільйонів простих українців призводить до спонтанного невдоволення, яке може восени перерости в масові страйки. В Аграрній партії застерігають, що терпіння українців має межу і урядовці до неї вже критично наблизились.

І якщо чиновники не готові до адекватних рішень, Аграрна партія відчуває себе в змозі очолити народні протести – з метою не допустити масових безпорядків, а спрямувати протестні виступи в конструктивне русло. Проте зараз найголовніше завдання – це завершити жнива і складувати урожай. І лише після того, як хлібороби завершать жнива, Аграрна партія розпочне Всеукраїнський страйк з вимогами до Кабінету Міністрів.

«До 1 липня уряд мав прийняти пропозиції аграрних асоціацій щодо оподаткування галузі і подати до ВР бачення Податкового кодексу на наступний рік. Цього не відбулося. До 15 вересня уряд має подати в парламент бюджетну резолюцію. При цьому він не хоче спілкуватися з профільними асоціаціями і напрацьовувати зміни до податкової системи, щоб врятувати ситуацію в економіці. Тому аграрії ухвалили рішення у вересні провести всеукраїнське Аграрне віче. Якщо на той час реального діалогу з урядом не відбудеться, аграрне середовище вийде на загальнонаціональний страйк. Головною вимогою буде повернення спецрежиму ПДВ для агровиробників», – озвучив лідер Аграрної партії Віталій Скоцик першочергові вимоги до української влади.

Остап Скоробідний.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *