Віктор Овчарук: «Тернопільська обласна рада активно долучається до захисту та пропагування історичних, культурних, природних пам’яток краю»

Віктор Овчарук: «Тернопільська обласна рада активно долучається до захисту та пропагування історичних, культурних, природних пам’яток краю»

Світова спільнота сьогодні відзначає День пам’яток та визначних місць,  гаслом якого є  заклик “Збережемо нашу історичну батьківщину”. В Україні цей день називається “День пам’яток історії та культури”.

Архітектурно-містобудівна спадщина Тернопільщини представлена замками XIV-XVII століть, католицькими і православними храмами доби ренесансу і бароко, унікальними пам’ятками дерев’яного церковного будівництва. На території області розташовані понад 3,5 тис. пам’яток історико-культурної спадщини та 419 територій і об’єктів природно-заповідного фонду.

Найцікавішими туристичними об’єктами області є два державних історико-архітектурних заповідники – Кременецько-Почаївський і в місті Бережанах та Національний заповідник „Замки Тернопілля”, в який входять 14 замків та палаців. Серед них – Почаївська Свято-Успенська лавра, Марійський духовний комплекс, Язловецький монастир, інші. Маємо унікальні карстові печери „Вертеба”, „Кришталева”, „Млинки”, Дністровський каньйон – одне із 7 чудес України, Джуринський водоспад та ряд інших об’єктів. Відтак саме такі культурні, історичні та природні пам’ятки репрезентують область на всеукраїнському та світовому рівнях.

Нинішня каденція обласної ради в силу своїх можливостей долучається до збереження цих пам’яток. Зокрема, в області діє, прийнята у березні 2016 року, «Програма збереження культурної спадщини Тернопільської області на   2016-2020 роки». У рамках цієї програми передбачено проект щодо реставрації пам’ятки архітектури XVIII ст. – ратуші у Бучачі за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку та співфінансування з міського бюджету Бучача у розмірі понад 2 мільйони гривень.

Також виділено  Борщівському обласному краєзнавчому музею для ремонту приміщень та башт 800 тисяч гривень; обласному літературному музею Ю. Словацького в Кременці для ремонту покрівлі – 300 тисяч гривень;  Тернопільському академічному обласному театру актора і ляльки на заміну системи протипожежної сигналізації – 180 тисяч гривень.

У 2017 році виділено кошти в сумі 500 тисяч гривень для фінансування заходів з метою впорядкування та проведення благоустрою історичного місця розташування табору воєнної округи УПА «Волинь-Південь» у селах Стіжок та Антонівці Шумського району; на проведення інвентаризації пам’яток культурної спадщини – 100 тисяч гривень;  для проведення капітального ремонту приміщення обласного комунального музею Богдана Лепкого в  Бережанах – 370 тисяч гривень.  Тернопільському обласному краєзнавчому музею спрямовано 250 тисяч гривень на виготовлення проектно-кошторисної документації та поточні видатки. Тернопільському обласному драмтеатру на реконструкцію приміщення для глядачів – 1419,4 тисяч гривень.  Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці для проведення капітального ремонту даху та фасаду з елементами енергозбереження спрямовано 1270 тис. гривень. А ще у 2016 році (фактичний початок нашої каденції)   на співфінансування заходів з відзначення 100-річчя бою легіону УСС на горі Лисоня біло виділено 140000. Музейний комплекс “Лемківське село” отримав з обласного бюджету 150000 гривень на технічне переоснащення із заміною діючих електричних мереж тощо.

До слова, в приміщенні Тернопільського краєзнавчого музею сьогодні, 18 квітня, буде презентовано виставку «Пам’яткоохоронна робота на Тернопільщині у 2017 році.  Дослідження, знахідки, проекти». Організатори – обласна рада та облдержадміністрація, управління культури ОДА, обласний центр охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини, обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

На виставці представлені результати археологічних досліджень 2017 року Тернопільського, Бережанського замків, території оборонного монастиря оо. домініканців XVII ст. біля костелу св. Станіслава у Чорткові, дослідження палацово-паркового комплексу в смт. Вишнівець Збаразького району та літописного міста Данилів біля с. Стіжок Шумського району. Важливими експонатами виставки є матеріали, виявлені в результаті розкопок і ексгумації працівниками меморіально-пошукового підприємства ЛОР «Доля» жертв «Ягільницької трагедії». Це – натільні медальйони із зображенням Матері Божої та написами церковнослов’янською мовою, залишки паперових сторінок молитовників, відзнака з тризубом, а також ґудзики, ложки, гільзи від патронів, гребінці, підошви взуття тощо. На окремому банері є частина фотографії розстріляних оунівців, а також повний перелік прізвищ та імен.

Впевнений, що такі експонати нікого не залишать байдужим. Хочу подякувати Тернопільському обласному центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини та Тернопільській обласній організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури за проведену роботу, за небайдужість до збереження скарбів нашого краю.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *