Бої за Чортків: Під перехресний вогонь депутатів потрапила громада міста

Бої за Чортків: Під перехресний вогонь депутатів потрапила громада міста

Про явну неефективність українського парламенту сьомого скликання не говорить хіба що лінивий. Часті блокування трибуни та президії Верховної Ради з приводу і без, кулачні бої між депутатами, хронічна нездатність фракцій знаходити компромісні рішення, щоб вийти на прийняття навіть далеких від великої політики законопроектів…

як зазначили деякі депутати, громада древнього міста на Тернопіллі таки справді не має жодного відношення до «абсурдної конфліктної ситуації між більшістю і опозицією». Але, за іронією долі, саме громада втратила найбільшеПоказовим у цьому плані стало 36 пленарне засідання слуг народу, на якому вони з тріском провалили постанову про надання Чорткову статусу міста обласного значення: «за» -155, «проти» – 2, «утрималися» – 27, «не голосували» – 184. Також не пройшли рішення і про направлення проекту постанови на повторне перше читання та про повернення до його розгляду.

 

Хронологія ініціативи

Навесні минулого року громади Чорткова, Кременця та Бережан звернулися з клопотанням щодо надання їхнім містам статусу міст обласного значення. 16 серпня 2012р. обласна рада підтримала цю ініціативу і направила відповідні законопроекти на розгляд Верховної Ради.

На думку фахівців, віднесення трьох райцентрів Тернопільщини до категорії міст обласного значення створить передумови для пришвидшення темпів розвитку територіальних громад, підвищить фінансово-економічну самостійність місцевого самоврядування, сприятиме інвестиційній привабливості територій.

Райцентри, хоча й надалі перебуватимуть у складі Тернопільської області, але матимуть значно  ширші повноваження.

Від цього зросте рейтинг краю. Адже досі в області є тільки одне місто з таким статусом – Тернопіль.

Відтак 19 червня ц.р. першим на «килим» до українського парламенту викликали Чортків…

 

Хотіли, як краще…

Перед написанням цього матеріалу я детально ознайомився зі стенограмою засідання Верховної Ради, на якому й розглядали проект Постанови (реєстраційний номер 2964) про віднесення міста Чортків Чортківського району Тернопільської області до категорії міст обласного значення.

Передусім звернув увагу, що спочатку головуючий запропонував розглянути  питання за скороченою процедурою і за це проголосувала більша половина фракції ПР, але опозиційні депутати чомусь стали на дибки.

Уже після програного «бою за Чортків»  Іван Стойко пояснив представникам регіональних ЗМІ: «Ми хотіли почути усі «за» і проти», і згідно з  регламентом вимагали розглядати питання за повною процедурою. Проте політичні протистояння перетворили розгляд в абсурдну конфліктну ситуацію між більшістю і опозицією.»

Не знаю, що саме і, головне, від кого хотіли почути опозиціонери, але, схоже, вони самі ще й дотепер не до кінця усвідомили, з ким мають справу у парламенті.

Безперечно, початком типового для депутатів протистояння можна вважати виступ всюдисущого «Пилипа з конопель» Вадима Колєсніченка:

«Скажите, пожалуйста, это ж Ивано-Франковская область? Если этот город мы предлагаем сделать как город областного значения, учитывая философию областного совета, есть ли на территории этого города  пантеон воякам  ОУН-УПА, памятники  Бандеры, Шухевичу и другим деятелям, которые сотрудничали с коллаборантским движением? Потому что если их нет, тогда и нет необходимости, наверное, рассматривать вопрос о приравнивании такого маленького города как Чертков к такому знаковому городу как Ивано-Франковск, где эти все мемориальные комплексы уже есть.»

Звичайно, після такої провокації обговорення питання пішло зовсім за іншим сценарієм. Ні вмотивовані висновки голови підкомітету Комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування ВР Василя Гладія, ні врівноважена позиція регіонала Ярослава Сухого, ні вагомі аргументи Івана Стойка та емоційні виступи нардепів від Тернопілля Олексія Кайди і Михайла Головка не сприяли  результативному голосуванню за проект постанови.

 

Розглядали за повною процедурою, і почули від Михайла Чечетова:

«…В этой ситуации фракция приняла решение подвести черту, и на сегодняшний день не принимать решения о наделении юридического статуса города областного подчинения никакому населенному пункту, независимо от того, находится он на Востоке в Донецкой области или на Западной Украине, на Юге или на Севере, поскольку это тянет бюджетные расходы.»

Намагалися розтягнути задоволення від процесу, і довелося вислуховувати Петра Симоненка:

«Оці “нахтигалики ” знаходяться 20 років при владі у Тернопільській області, і що вони зробили? Тільки зруйнували, найбіднішою зробили Тернопільську область, за всі роки незалежності України це – найбідніша область!»

Хотіли, як краще, і напоролись на нотації від Ганни Герман:

«Вони вміють руйнувати, вони вміють зруйнувати консенсус. І сьогодні, на жаль, жителі Чорткова повинні їх звинуватити в тому, що дві великі фракції не зможуть через такі деструктивні виступи підтримати цю постанову. Натомість ми будемо наполягати на прискоренні адміністративної реформи…»

 

Наостанок наведу ще дві цитати політиків. Перша – зі стенограми пленарного засідання, друга – поширена засобами масової інформації.

Василь Гладій: « Можливо, якщо навіть з цієї трибуни під час обговорення були сказані якісь образливі слова, я прошу забути їх, відкинути, тому що Тернопільщина і чортківська громада не мають до цього жодного відношення.

…Давайте будемо послідовними. Згадаймо, як ми гарно підтримали ініціативу Херсонської обласної ради щодо надання статусу обласного значення місту Гола Пристань. Чортків нічим не гірший…»

Іван Стойко: «Після засідання сесії ВР я розмовляв з Давидом Жванією – головою Комітету ВР з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, який запевнив, що питання Чорткова буде повторно винесено на розгляд комітету за підписами усіх представників фракцій.»

 

Лихий поплутав…

Нині серед 30 міських населених пунктів нашої області Чортків посідає друге місце після Тернополя за чисельністю населення – тут проживає майже 30 тисяч осіб. Провідною галуззю економіки міста є промисловість, а також підприємства, які забезпечують переробку сільськогосподарської продукції південного регіону області. Також у Чорткові розвинута мережа соціально-культурних, медичних та освітніх закладів. Місто має значний потенціал для розвитку туризму.

Не можу стовідсотково стверджувати, що постанова «по Чорткову» могла б «пройти» у Верховній Раді, якби її розглядали за скороченою процедурою, яка згідно зі ст.31 Регламенту ВР значно звужує кількість виступаючих. Проте, бажання опозиційних народних депутатів детально обговорити усі нюанси ініціативи територіальної громади з найвищої у державі трибуни, схоже, обернулося проти них. Як на мене, суто українська звичка багато балакати, щоб потім менше зробити, на жаль, знову взяла гору.

Зрештою, можливо я й помиляюся, аналізуючи поведінку народних обранців та повчаючи їх, як діяти у тій чи іншій ситуації. Одне знаю достеменно: зі спробою підвищити Чорткову статус міста вийшла якась чортівня – Верховну Раду ніби лихий поплутав. Недаремно дослідники пов’язують назву міста зі злим Чорнобогом, а за іншими переказами назва походить від першого поселенця Чорного або від Чортової долини, що була відома ще до виникнення поселення.

Таки щось у цьому є. Ось тільки, як зазначили деякі депутати, громада древнього міста на Тернопіллі таки справді не має жодного відношення до «абсурдної конфліктної ситуації між більшістю і опозицією». Але, за іронією долі, саме громада втратила найбільше.

 

Олег ГРУШКОВИК.

Автор

Олег Грушковик

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *