Через кліщів на Тернопільщині хворіє все більше людей

Через кліщів на Тернопільщині хворіє все більше людей

Це трапляється під час прогулянок у парках та лісах, поблизу річок, на дитячих майданчиках і навіть на подвір’ї власних будинків. Кліщі підстерігають тернополян практично всюди, тож варто бути обережними, оглядати себе після прогулянки, а в разі укусу цих комах одразу ж звертатися до лікарів.

foto1_n

Пік активності кліщів спостерігається у квітні і вересні. Улюбленими місцями для їх полювання є хвойні ліси, а також вологі місця: канави, узбіччя доріг. Активізуються кліщі перед дощем у похмуру погоду, в ясний день вони найнебезпечніші вранці і ввечері.

Кліщі можуть принести в оселю також собака або кішка, які гуляє по вулиці, вони можуть бути і в букетику польових квітів. Потрапивши на відкриту ділянку тіла людини, кліщ присмоктується  абсолютно безболісно через вприскування під шкіру анестезуючої речовини і може стати причиною серйозних захворювань. Серед них кліщовий енцефаліт, кліщовий висипний тиф, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), геморагічна лихоманка та ін.

Хвороба Лайма є однією з найпоширеніших природо опосередкованих інфекцій. Вона часто зустрічається  як у Європі, США, так і в Україні. З кожним роком кількість хворих лише  зростає.

–       Якщо в 2001 році на Тернопільщині були зареєстровані перші два випадки цієї недуги, то в 2013 їх кількість сягнула 71, – розповідає начальник відділу епідеміології та санітарної охорони території Держсанепідемслужби в області Марія Павельєва. – Показник хворих на Тернопіллі перевищує загальнодержавний. Вже у 2014 році в області зареєстровано 51 випадок захворювання на хворобу Лайма, а у всій державі  виявили  540 хворих за останні шість місяців.

Лікарі кажуть, хвороба Лайма з кожним роком стає все  серйознішою медико-біологічною і соціальною проблемою з огляду на схильність до хронічності, важких наслідків і навіть інвалідності незалежно від статі і віку.

–       На території області кліщі активні з березня-квітня до жовтня-листопада,– додає лікар-епідеміолог Олена Авсюкевич. – Перші кліщі, які з’являються є найбільш агресивні. Вони  не люблять спеки, тому частіше нападають у ранній і вечірній час, а в похмурі дні активні весь день. Кліщі піднімаються на висоту не більшу, аніж півтора метра. Найбільше вони накопичуються вздовж доріг і стежок, поширені там, де є високий травостій, чагарники. Найчастіше люди наражаються на небезпеку під час відвідин лісів, парків, на скупченнях побутового сміття і будівельних матеріалів. Цьогоріч кліщі нападали на тернополян навіть на прибудинкових територіях, в дитячих садочках,  на ігрових майданчиках.

Якщо вас вкусив кліщ, варто відразу ж звернутися у травмпункт для того, аби видалити паразита. Перевірити, чи він, бува, не інфікований,  тернополяни можуть в лабораторії особливо небезпечних інфекцій Держсанепідемслужби в області. Вартує це близько 27 гривень. В. о. завідувача цього закладу Юлія Красчук розповідає, що за допомогою сучасних методів діагностики тут можуть дослідити широкий спектр збудників, які викликають різноманітні захворювання, зокрема і хворобу Лайма.

–       Ми вже дослідили 1821 кліща, – додає пані Юлія. – Із них 12 містили у собі збудники цієї недуги. Також ми обстежуємо людей на наявність хвороби Лайма як з метою діагностики, так і профілактичною. Вартує аналіз близько 47 гривень.

Фахівці кажуть, чим швидше витягнути кліща, тим менше недуг він зможе вам передати. І найголовніше, після його укусу відразу ж звернутися до лікаря-інфекціоніста та пройти курс лікування. Адже хвороба Лайма вражає шкіру, опорно-руховий апарат, серцево-судинну та нервову системи. Це дуже підступне і небезпечне захворювання, яке найкраще виявити і лікувати на початкових стадіях.  Бувають випадки, коли людина не надає значення укусу кліща, а коли з’являються перші симптоми недуги, лікарі встановлюють зовсім інші діагнози і роками лікують абсолютно іншу хворобу, що може призвести до інвалідності.

Юлія ТОМЧИШИН.

 

 

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *