Чи справжні святині у бучацькому храмі? (ФОТО)

Віряни оголосили безстрокову акцію протесту в обласній прокуратурі.

DSC_0304

Скандал навколо старовинних святинь у церкві Святого Миколая в Бучачі триває вже шість років. Храм був споруджений у 1610 році. Поруч, у Бучацькому замку, тоді жила та молилася двоюрідна сестра Митрополита Петра Могили Марія. У ньому було зібрано надзвичайно багато цінностей. Однак, на думку частини прихожан, до сьогодні залишилися лише їх копії.

DSC_0318

Мешканка Бучача Галина Гнатів разом зі своїми однодумцями подали вже не один позов до суду, оббивали пороги не лише обласних, а  й столичних правоохоронців. Врешті жінка наважилася на відчайдушний крок і оселилася у громадській приймальні обласної прокуратури.

Термос з чаєм, печиво, вода, купа документів, які зібралися за роки судів і протистоянь, Конституція України. Пані Галина з вечора понеділка живе у коридорі прокурорської приймальні. Зізнається – свою акцію оформила офіційно. Вдень її приїздять підтримати однодумці. Вночі спить на підлозі.

1730

– Генпрокуратура ще у червні зобов’язала прокуратуру області виконати наші вимоги, – зазначає Галина Гнатів. – Зокрема, Юрій Луценко сказав, щоб до вересня були виконані всі слідчі дії й церковну справу про втрату архітектурно-історичних цінностей з державної пам’ятки  – церкви Святого Миколая у Бучачі було передано до суду. Ми прочекали ще два місяці, однак справа не зрушилася з місця.

Пані Галина зазначає: з храму була викрадена церковна документація. А далі зникло дуже багато цінних святинь. Зокрема, унікальний іконостас 1743 року – єдиний в Україні, ікони, церковна атрибутика. Всього, за підрахунками жінки, близько 60 старовинних речей зникло, а  деякі замінені на фальшиві.

DSC_0279 DSC_0267

– Ми вже втомилися від того, що всі державні і правоохоронні структури нас ігнорують, – каже вона. – Обікрали архітектурну пам’ятку державного значення, а всім байдуже. Не можна бути байдужими, коли переходять не лише межі законів, а  й межі людяності.

Зі свого боку, отець Тарас Дручок, який вже понад 16 років є настоятелем храму, переконує, що звинувачення про підміну святинь безпідставні. Священик, який привів служити у храм ще й свого сина, каже, що його опонентами рухає особиста неприязнь і навіть бажання поставити на чолі церкви іншу людину.

Підтримали бучацького отця і в облдержадміністрації. Саме обласні чиновники мають дбати за збереження реліквій. Махінацій із пам’ятками там, проте, не побачили. Зокрема, у 2013 році була створена комісія, до якої увійшли працівники адміністрації й обласної ради. Згідно з копією акту обстеження церкви, її учасники, за винятком одного, визнали, що всі святині – автентичні.

Незадоволені мешканці Бучача місцевим перевіркам не повірили.

– Це була фіктивна інвентаризація і ніхто не був за це покараний, – переконана Галина Гнатів.

Завдяки резонансу, якого справа набула після публікацій у ЗМІ й сюжетів на телебаченні, її передали в правоохоронні органи.

Зокрема, з 2013 року бучацька поліція розслідує кримінальне провадження за фактом незаконного привласнення церковного майна. Експертизу, якої вимагали жителі Бучача, нарешті провели у 2015 році. Тривала вона протягом трьох днів, результати, однак, оприлюднили аж за рік.

– На цей час державний науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України міста Києва завершив комплексну комісійну судову мистецтвознавчу експертизу пам’яток, – розповіла старший слідчий головного управління національної поліції в Тернопільській області Катерина Колесник. –  Згідно з висновками комісії, наявні в Миколаївській церкві реліквії є оригінальними.

Подекуди зміни в пам’ятках, як видно з фотографій різних часів, просто разючі. На давнішій світлині одного з образів в Ісуса – видовжене обличчя, а вбрання у стриманій кольоровій гамі. На цій же іконі в сучасному її вигляді не лише одяг Христа став яскравішим – у нього покруглішало обличчя й навіть оновилася зачіска, з-під якої тепер видно чималенькі вуха.

Те, що пам’ятки мають інший вигляд, ніж на фото попередніх років, експерти пояснили змінами, які були внесені в процесі реставраційних робіт. Таке пояснення, однак, не переконало невдоволених людей. Галина Гнатів обіцяє припинити свою акцію протесту, якщо буде проведена повторна експертиза цінностей у храмі незалежними експертами та врешті закінчено слідство.

Тоня БРИК. Юля ТОМЧИШИН.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *