Економічне «диво» по-українськи: віддати державі більше, ніж заробити

Економічне «диво» по-українськи:  віддати державі більше, ніж заробити

Хай сховаються америки, європи і разом з ними азіати, які творять економічні дива. Бо до такого «дива» там ще не додумались: українці платять більше податків, аніж отримують зарплати. Найбільше забирає пенсійне забезпечення.

Ціна держави

Отже, українець із середньою зарплатою змушений платити державі величезні суми, які, буває, перевищують його доходи «на руки».

Журналісти проекту «Ціна держави» порахували: якщо працівник, наприклад, отримує у рік 46728 гривень «чистої» платні, то сума сплачених податків складає 47877. Найбільше доводиться віддавати до Пенсійного фонду – 22244 гривень на рік. Приблизно однакові суми забирають освіта і соцзахист – понад чотири тисячі. «Безкоштовна» медицина обходиться майже у 2500 гривень на рік. Утримання армії – 2141. Чиновники «коштують» не набагато дешевше – 1602 гривні. Поліція – дорожча за армію – 2374 гривні.

Найменше дістається житлово-комунальній сфері – 694 гривні на рік, культурі і спорту – 599, охороні довкілля – 264.

В Україні – одні з найвищих податків на доходи з фізосіб. І, згідно з результатами дослідження систем оподаткування у світі аудиторської компанії «PWC» і Світового банку, Україна має одні з найвищих податків на підприємства серед країн Європи та найскладніший процес їх сплати. Кожен український підприємець віддає державі у середньому 52,2 відсотки свого прибутку.

«Бюджет чесності» – на неіснуючих коштах

Українці перестали сподіватися, що новий держбюджет принесе якісні зміни. Грошей на все і для всіх традиційно не вистачатиме.

Основний фінансовий документ на 2017 рік експерти охарактеризували коротко: депутатам – зарплати, українцям – тарифи, гривні – падіння.

У бюджеті-2017, ухваленому у першому читанні, українцям пообіцяли підвищити зарплати в середньому на 10 відсотків. А ось депутати хочуть щомісяця отримувати платню, як вчитель за рік.

Підвищувати зарплати українцям потрібно, але нема гарантій, що на це вистачить коштів, повідомляє телеканал «24». Левову частку «з’їдають» субсидії. Також держбюджет змушений покривати дефіцит Пенсійного фонду. І не факт, що це обіцяне підвищення зарплат не «з’їсть» інфляція.

Одне з основних джерел надходжень до бюджету – 10,5 мільярда гривень – уряд планує отримати за рахунок закону про спецконфіскацію. Йдеться про повернення вкрадених грошей екс-президентом Януковичем та його оточенням. Але закон парламент не може ухвалити вже півроку. Бо більшість «слуг народу» побоюються, що його зможуть застосувати і до них. Тому цей десяток мільярдів – наразі просто слова, повітря…

Зате Основний фінансовий документ на наступний рік урядовці охрестили «бюджетом чесності», незважаючи, що він частково побудований на фактично неіснуючих коштах.

Щоб ви так жили… як Гонтарева!

Туманною, кажуть експерти, залишається ситуація з курсом гривні. Уряд разом із Нацбанком за підтримки Ради, заклали курс нацвалюти на 2017 рік у межах 27,2 гривні за долар. Але вітчизняна економіка та НБУ можуть влаштувати такі піруети з валютою… Як цього літа, наприклад.

Економіст Андрій Новак переконує: в Україні вже більше року немає жодних причин для падіння гривні. А ще його дивує, що глава НБУ Валерія Гонтарева радить українцям звертати увагу не на курс нацвалюти, а на рівень інфляції. Це більш, ніж непрофесійно, наголошує експерт, оскільки головне завдання НБУ – формування курсу гривні й підтримання її стабільності.

Зате у глави НБУ Валерії Гонтаревої із власною фінансовою стабільністю все гаразд. За вересень, як свідчать дані Єдиного держреєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, її зарплата склала 153,738 тисяч гривень. А заступників – від 103,8 – до 155,7 тисяч.

Водночас, ряд політиків та експертів наголошують: Гонтарева суттєво підірвала довіру громадян до банківської системи. Хоча, частина українців і раніше не довіряла цим фінустановам. Але тепер рівень довіри до керівництва НБУ найнижчий за всю історію держави. Адже свої вклади у банках вже втратили близько одного мільйона українців і 30 тисяч підприємств.

Випробування е-декларуванням 

До першого листопада, коли закінчується термін обов’язкового подання електронної декларації, залишились лічені дні. Проте «чесні» українські «слуги народу» не поспішають оприлюднювати свої статки.

Так, станом на 23 жовтня е-декларації подали майже 22 тисячі чиновників, із них лише 31 нардеп. Про це йдеться у повідомленні «Реанімаційного пакету реформ».

Парламентарі кажуть: декларації заповнюють, але система дає збої і не зберігає зазначену інформацію.

І ще цікава новина стосовно «слуг народу». Депутатів запропонували кидати за грати довічно. До Ради надійшов законопроект, згідно з яким пропонується  ув’язнювати за корупцію на довічний термін. Про це в ефірі каналу «112» розповів нардеп від «Блоку Петра Порошенка» Костянтин Усов. За його словами, законопроект уже пройшов профільний комітет. «Він дуже простий, це не популізм. Я пропоную народним депутатам, високопоставленим посадовим особам, службовцям першого рангу, за корупційні діяння призначати довічне позбавлення волі, без альтернативи», – зазначив парламентарій.

От тільки є великий сумнів, що нардепи за цей закон проголосують. В іншому випадку, доведеться будувати в’язниці класу «люкс».

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *