Гіркі заробітки: до Росії у… рабство

Гіркі заробітки: до Росії у… рабство

рабствоУкраїнці найчастіше потерпають від торгівлі людьми не в далекому закордонні, а в сусідній Російській Федерації.

Заробітчанство вже стало чимось буденним для нас. Низькі зарплати або ж узагалі відсутність роботи і далі спонукають українців шукати кращої долі на чужині. Особливо актуальна ця проблема для Тернопілля. Але разом із міграцією процвітає і торгівля людьми.

 

Продають на органи, у борделі

Замість роботи – рабство, замість соціальних гарантій – побої. Це – не сюжет голлівудського фільму жахів, а реальні історії багатьох українців, у тому числі й мешканців нашої області. Експлуатують людей у різних країнах, проте останнім часом найбільше – у Росії. Про це розповіли у Тернопільському прес-клубі представники громадської організації «Відродження нації», яка допомагає людям, що опинилися в складних ситуаціях.

– Справжніх масштабів сучасного рабовласництва ми, звичайно, не знаємо. Наприклад, Міжнародна організація з міграції від 2000 року допомогла майже 10 тисячам українцям, які постраждали від торгівлі людьми. Якщо говорити про теперішній час, то 41 відсоток наших співвітчизників продали у рабство саме на території Росії. Друге місце в цьому трагічному списку поділили Польща і Туреччина. Далі – Чехія та багато інших країн, куди їдуть на заробітки: Швеція, Великобританія, Іспанія, Португалія, Італія і навіть США, – зазначила керівник проектів організації «Відродження нації» Марина Пасєчник.

У рабів людей перетворюють з різною метою. Їх проти їхньої волі змушують займатися фізичною працею, використовують на сільськогосподарських роботах, продають на органи. Жінок – утримують у борделях, дітей – залучають до жебракування. До речі, якщо раніше Україна постачала рабів, то тепер і сама стає державою, де торгують «живим товаром».

Їдучи з села до великого міста чи в інший регіон, також можна потрапити у пастку, – каже Марина Пасєчник. – Серед потерпілих українців близько шести відсотків стали рабами на Батьківщині. Не застраховані від такої участі й іноземці. Недавно в Одеській області виявили 30 в’єтнамців, яких експлуатували в сільському господарстві. Влітку подібний випадок стався на Херсонщині з громадянами Молдови.

 

Бояться розповісти навіть близьким

Правоохоронні органи в Україні розкрили 3355 злочинів, пов’язаних із торгівлею людьми. Але лише 809 із них врешті потрапили до суду та був винесений вирок. За словами голови правління «Відродження нації» Галини Кравець, дуже багато людей бояться фігурувати у таких справах і зізнаватися, що потрапили у рабство.

Потерпілі остерігаються розголосу, не в силі ще раз переживати ті страшні моменти, – каже вона. – Не кожен чоловік зізнається про насильство, яке вчиняли до нього. Жінка, що була в сексуальній експлуатації, не хоче, що про це знали її рідні, близькі, не кажучи про сусідів чи односельців. Бо в нас ще є багато стереотипів, начебто люди знали, що з ними трапиться, й давали на це згоду. Але злочинці використовують різні методи: шахрайство, маніпуляції, боргову кабалу, психологічний тиск.

Сьогодні в Україні діє Закон про протидію торгівлі людьми, постраждалі отримують відповідний статус і, хоча й невелику, фінансову підтримку. Такий статус уже одержали 53 українці, є серед них і діти. Майже половина з цих людей були у трудовому рабстві, 13 – у сексуальному, частину змушували до жебрацтва, використовували для вилучення органів…

Статус постраждалих від торгівлі людьми мають і двоє мешканців нашої області – з Тернополя і Кременецького району. Одна особа потрапила у рабство за кордоном, іншу змушували жебракувати в Україні.

Водночас, громадські активісти наголошують: отримати допомогу може кожен постраждалий від торгівлі людьми, незалежно від терміну давності.

– Поки не зміниться економічна ситуація, українці шукатимуть заробітків далеко від дому, а отже, ризикуватимуть своєю свободою, – підсумувала Галина Кравець. –  Ретельно перевіряйте інформацію посередників, які обіцяють золоті гори. А ще тримайте при собі копію паспорта й телефони організацій, консульств, де можна отримати допомогу.

За довідками у Тернополі можна звертатися на гарячу лінію з протидії рабству – 0 800 505 501 (безкоштовно із стаціонарних телефонів) та 527 (безкоштовно з телефонів операторів Київстар, МТС, life та Beeline). Таке спілкування, наголошують громадські активісти, є цілком конфіденційним.

Антоніна БРИК.

 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *