Гроші з пластикової картки вкрасти легше, ніж з гаманця

Гроші з пластикової картки вкрасти легше, ніж з гаманця

13 мільйонів гривень зняли упродовж року шахраї з банківських карток українців, повідомив Національний банк.

613102013-22Донедавна вважалось, що носити з собою платіжну картку значно безпечніше, аніж тримати кругленьку суму в гаманці. Адже навіть якщо злодій вкраде її, щоб зняти гроші, треба знати пін-код… Та злочинці йдуть в ногу з часом – для них не проблема вивідати потрібну інформацію.

Фахівці відділу з кіберзлочинністю обласної міліції застерігають мешканців Тернопілля від шахрайств у всесвітній павутині. Найвідоміший спосіб обдурити має екзотичну назву фішинг (у перекладі з англійської – «ловити рибу»). Шахрай будь-якими способами намагається витягнути з власника картки потрібну йому інформацію. Це може бути підроблений лист, наприклад, із банку, з проханням повідомити персональні дані. Вдаються аферисти й до інших хитрощів. Наприклад, в інтернеті людина отримує пропозицію перейти за посиланням, адреса якого подібна до адреси відомої їй компанії. Якщо користувач піддасться та вкаже дані доступу, які зазвичай використовує для фінансових операцій, його персональна інформація стане доступною для шахраїв.

Інший спосіб обдурювання називають вішингом (утворене з двох слів англійської, які у перекладі означають «голос» та «ловити рибу»). Для цього типу шахрайства використовують технологію передачі мовного сигналу через всесвітню павутину. Коли на ваш телефон надійшов дзвінок від представника банку або автоматичного інформатора, що рахунок заблоковано і треба перевести мобільний у тоновий набір та ввести PIN-код доступу до картки, будьте обережні. Терміново з’яcуйте у банківській установі, чи справді існує така проблема. У жодному випадку не повідомляйте конфіденційні дані.

До речі, такі шахраї можуть телефонувати не один раз. У першій розмові, як правило, вивідують інформацію. Відтак відволікають користувача повторним дзвінком, щоб той заспокоївся. Мовляв, проблему вже вирішено. Роблять так, щоб потерпілий не зателефонував до банку та не заблокував платіжну картку.

Взагалі, власник картки повинен ні з ким не ділитися своїми персональними даними та нікому й ні за яких обставин не повідомляти PIN-код. Банк і так знає всі ваші дані, тому не питатиме інформацію, яку має. Для оплат інтернет-покупок треба мати окрему картку, а рахунок слід регулярно перевіряти.

Крім того, щоб не потрапити на вудку шахрая, варто користуватися тими банкоматами, зовнішній вигляд яких не викликає підозр. А саме: над гніздом прийому картки не повинно бути ніяких пристосувань – вони зчитують дані із магнітної смуги карти, а потім зловмисник без проблем може виготовити картку-дублікат. Також не має бути ніяких предметів навколо екрану чи накладок на клавіатурі – таким чином можуть встановити приховану камеру для фіксації коду.

Інна МАТУШ.

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *