Місцеві бюджети – банкрути?

Місцеві бюджети – банкрути?

Мери багатьох українських міст виступали із заявами, що внаслідок заблокованих рахунків немають можливості нормально працювати комунальні та інші підприємства. Подекуди комунальники навіть змушені були призупинити роботу. 

Цікаво, чи думав хтось з колишніх і нинішніх державних мужів про майбутнє і сьогодення країни, якою керували чи керують зараз? І взагалі, що означає для них Україна, крім території, на якій владарюють і де створили собі можливість казково збагатитися?На претензії регіональних керівників органів виконавчої влади нарешті зреагувало Держказначейство. Чиновники цього відомства стверджують, що скеровують весь наявний фінансовий ресурс на виплату поточних витрат, а заяви міськрадівських керівників щодо блокування коштів місцевих бюджетів Держказначейством не відповідають дійсності. Також відомство надало статистику, скільки і кому винен центральний та місцеві бюджети. Цифри доволі цікаві.

Так, на 1 липня нинішнього року заборгованість місцевих бюджетів перед держбюджетом склала близько 11 млрд. 960 млн. гривень. У відомстві зазначили: касові видатки місцевих бюджетів за шість місяців, згідно з оперативними даними, становили 107 млрд. 507 млн. і зросли, порівняно з аналогічним періодом 2012 року, на 9 млрд. 85 млн.

«Із загального фонду місцевих бюджетів проведено видатків у сумі 97 млрд. 699 млн. гривень, що на 8 млрд. 432 млн. більше аналогічного показника минулого року», – йдеться у повідомленні Держказначейства.

На 1 липня Казначейство перерахувало з державного місцевим бюджетам міжбюджетних трансфертів на загальну суму 53 млрд. 840 млн. гривень. Дотація вирівнювання склала 27 млрд. 340 млн. «На вирівнювання фінансової забезпеченості місцевих бюджетів із держбюджету перераховано додаткову дотацію у сумі 333,564 млн. грн., що становить 100 відсотків планових показників на січень-червень поточного року», – заявили у відомстві.

У Держказначействі також повідомили: місцевим бюджетам надали позик на покриття тимчасових касових розривів на загальну суму 27 млрд. 462 млн.

«На 1 липня 2013 року залишок непогашених позик становив 7 млрд. 164 млн. гривень. Заборгованість місцевих бюджетів за середньостроковими позиками – з урахуванням боргів минулих років – склала 4,7 млрд. гривень», – йдеться у повідомленні. Таким чином, Казначейство заявило про майже 12-мільярдний борг місцевої влади.

Виходить, місцеві бюджети – банкрути? Адже вони не можуть погасити борги попередніх періодів, проводити виплати за цьогорічними боргами і оплачувати поточні витрати.

Зважаючи на те, що дефіцит держбюджету наближається до 20 мільярдів гривень (офіційної інформації за підсумками першого півріччя наразі немає), ситуація виглядає досить сумно: Україна живе за рахунок позик, уряд живе – у кредит. А що далі?

Як пише видання «Тиждень.ua», рецесія в економіці, яка триває вже рік поспіль, призводить до постійного скорочення робочих місць і рівня оплати праці. Щоправда, у зв’язку з падінням виробництва не всі підприємства закриваються, чимало з них встановлюють неповний робочий день ​​і скорочений робочий тиждень. А це є причиною зменшення фактичної платні працівникам. Скорочення зарплат, у свою чергу, впливає на зменшення купівельної спроможності: якщо у людей немає достатньо коштів, зменшується споживання товарів і послуг. Цей ланцюжок призводить до занепаду і знищуення малого та середнього бізнесу. Бо, якщо немає  клієнтів і попиту на товари й послуги, то, відповідно, немає прибутків. А місцеві бюджети, як правило, поповнюються за рахунок податку на прибуток фізичних осіб та різноманітних зборів із приватних підприємців. Мало підприємців – мало грошей у регіоні.

Експерти застерігають: дефолт держави може початися з регіональних дефолтів місцевих бюджетів.

Прем’єр Микола Азаров, тим часом, задоволений першим бюджетним півріччям та його економічними показниками. Ціни, за словами очільника уряду, зросли тільки на 0,2 відсотка, а середня зарплата – на 10 відсотків. Кабмін має намір і наступного року підвищувати соціальні стандарти. А Держказначейство, у свою чергу, дає зрозуміти: гроші містам не дадуть. Навпаки, відомство вимагатиме повернення боргів…

І, для прикладу, ще два невтішних повідомленння. Перше: як інформує «Комерсант-Україна», Євросоюз повідомив нашу державу про відкликання коштів, виділених на підтримку реформи у сфері державного управління. До цього призвело давнє протистояння України і ЄС щодо бюджетної підтримки. «Україна безповоротно втратила 70 мільйонів євро, виділених Євросоюзом раніше, оскільки минув термін освоєння цих коштів. Це не сприяє переговорам про виділення нових фондів для Східного партнерства», – зазначили у Брюсселі.

Отже, 70 мільйонів євро безоплатної допомоги призначалися на підтримку реформи держслужби, яку Президент оголосив однією із своїх пріоритетів. Рішення про виділення коштів Брюссель прийняв ще на етапі розробки закону «Про держслужбу», але після публікації законопроекту виникли проблеми. «Підсумкова версія закону, прийнята у листопаді 2011 року, на думку ЄС, не дає достатньої бази для створення незалежної, професійної, деполітизованої держслужби. ЄС багато разів закликав українську владу змінити цей закон, пояснюючи, що такі зміни дозволили б почати фінансування», – заявили у представництві Євросоюзу. Але документ так і не змінили до кінця 2012 року – крайнього терміну, відповідно до процедур ЄС.

Друге: нашу державу продовжують залишати іноземці інвестори. За минулий рік надходження інвестицій із більшості країн ЄС скоротилося. Виняток – офшорний Кіпр, куди виводять гроші українські олігархи. Як зазначає «Німецька хвиля», приміром, дедалі менше німецьких компаній готові працювати в Україні. Торік, згідно з даними Держстату, німецькі компанії вивели з нашої країни понад мільярд доларів. Найбільшою проблемою українського інвестиційного клімату фахівці називають корупцію у судах та органах державної влади і загальне погіршення правового поля.

Цікаво, чи думав хтось з колишніх і нинішніх державних мужів про майбутнє і сьогодення країни, якою керували чи керують зараз? І взагалі, що означає для них Україна, крім території, на якій владарюють і де створили собі можливість казково збагатитися?

Ольга ЧОРНА.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *