На Тернопіллі збирають багатий врожай: журналісти «Нашого ДНЯ» побували у кращих господарствах області (ФОТОРЕПОРТАЖ)

На Тернопіллі збирають багатий врожай: журналісти «Нашого ДНЯ» побували  у кращих господарствах області (ФОТОРЕПОРТАЖ)

У тернопільських хліборобів – гаряча пора. На полях завершують збирання врожаю ранніх зернових та бобових і вже готуються до посівної. Цьогоріч намолотили значно більше збіжжя, аніж минулих жнив. Та поки ціна на зерно невисока, господарі не поспішають реалізовувати продукцію. «Наш ДЕНЬ» разом з головою Тернопільської обласної ради Віктором Овчаруком провів своєрідну інспекцію господарств Тернопільщини, якими керують депутати облради, та на власні очі побачив, як працюють народні обранці, що роблять для людей та з якими проблемами зіштовхуються сьогодні.

07

Спершу ми завітали на Теребовлянщину в одне з кращих господарств області. У ПОП «Іванівське» зібрали збіжжя ще тиждень тому. Середня врожайність у господарстві 73 центнери з гектара. Його керівник – Антон Іванович Білик зізнається, цьогорічні жнива пройшли легко і швидко.

– Комбайни заїхали на поле і виїхали без жодного дощу, – каже він. – Тому працювали оперативно і без поломок. Ще не пам’ятаю таких жнив за весь час своєї роботи.

Працівники господарства вже отримали зарплату. В середньому за жнива комбайнери заробили 20-23 тисячі гривень. Зараз підприємство розраховується із селянами за паї. А от продавати збіжжя не поспішають, адже ціна знизилася.

– Ще на полях залишилися кукурудза, цукрові буряки і соя. Важко сказати, який буде врожай, зважаючи на спекотне літо, – розповідає Антон Іванович. – А також ми готуємося до посіву ріпаку та озимої пшениці.

14

На території господарства створена територіальна громада, яка об’єднує п’ять сіл з центром в Іванівці. Антон Іванович зізнається, хоч законодавча база для цієї реформи ще повністю не прийнята, вже є багато планів для її втілення в життя.

– Зараз триває ремонт адміністративного будинку, також за кілька днів розпочнеться капітальний ремонт дороги до Ілавче, – каже господар. – Ми будемо робити все для того, щоб ставали кращими наші села, щоб зростав добробут людей, ефективно працювали соціально-культурні заклади.

Варто зазначити, таких господарів, як Антон Білик, одиниці. Підприємство ефективно працює, обробляє 4,5 тисячі гектарів землі, дотримується обов’язкової сівозміни, займається тваринництвом.

Секрет успіху, каже Антон Іванович, дуже простий. Головне – правильно усе розставити на свої місця. Найперше – це зарплата людям. Наступне – податки, які завжди вчасно сплачують до бюджету. А ще – нікому не відмовляють у допомозі. Створили власну соціальну програму, яка включає оздоровлення, грошову підтримку. Не забувають про ветеранів, малозабезпечених, ремонтують дороги, школи, дитсадки, храми, допомагають армії.

Далі ми вирушили на Чортківщину. Тут на полях нас зустрічає Василь Вислоцький – директор ПСП «Ягільниця – В». Сьогодні у його господарстві закінчуються жнива.

15

– У нас гарно вродили ярий та озимий ячмінь, пшениця, горох. Тож сподіваємось господарство цього року отримає добрий прибуток, – каже господар. – Особливих проблем під час жнив не було – напередодні відремонтували техніку, паливо закупили ще навесні.

Підприємство активно допомагає селам, у яких живуть його пайовики, виділяє кошти на ремонт шкіл, садочків, храмів, завжди відгукується на проблеми людей. Однак державна влада не завжди сприяє роботі аграріїв.

– Цьогоріч нам значно підвищили податки – приблизно у 10-15 разів, – додає Василь Вислоцький. – Сподіваємось, ця ситуація зміниться і їх розмір все-таки ще переглянуть. Адже ми не проти того, щоб відраховувати частину своїх прибутків до державного бюджету, але обсяг цих платежів повинен бути в межах розумного.

10

13Також нам вдалося побачити, як господарюють у селі Звиняч Чортківського району. Керівник ПАП «Дзвін» Василь Градовий провів нам екскурсію селом і показав наочно, як дбає про добробут і соціальну сферу села. Сучасний ФАП, відремонтований садочок, ошатні храми – всюди відчувається рука дбайливого господаря.

– За 2-3 дні ми вже закінчимо збір врожаю, – розповідає Василь Градовий. – Врожайність пшениці – в середньому 70 центнерів з гектара. Ще маємо збирати соняшник, цукровий буряк, сою, кукурудзу, ріпак, картоплю та розпочинати посівну. Тому зараз у нас гаряча пора – розслаблятися ніколи. А ще триває реконструкція ферми – плануємо там утримувати 650 дійних корів.

Врожай у господарстві продаватимуть зараз – адже ціни на ресурси зросли втричі, тож потрібні кошти на ведення господарської діяльності та сплату податків, що цьогоріч значно зросли.

Побувавши у трьох успішних господарствах, котрі очолюють депутати облради, Віктор Овчарук зізнається, з такими керівниками працювати легко і в сесійній залі, адже вони зробили успішними свої підприємства, тому знають що робити, аби розвивати економіку Тернопільщини.

11

– Люди довірили їм своє майбутнє і вже сьогодні бачать плоди їхньої праці, – зазначає Віктор Вікторович. –  Якби не аграрії і їх допомога,  було б важко соціальній сфері села. Добре, що на Тернопільщині є дбайливі господарі, які створюють робочі місця і розвивають економіку нашого краю.

Хоча під час поїздки неодноразово говорили і про труднощі та проблеми  у розвитку аграрної сфери. Йшлося не лише про високі ціни на паливо і добрива, збільшення податків, а й про агрохолдинги і їх негативний вплив на розвиток українського села.

– Агрохолдинги за один вечір посіяли, за день зібрали врожай, дорогу знищили і залишили все це, образно кажучи, на плечі людям, – каже Віктор Овчарук. – Про соціальну сферу сіл керівники таких підприємств дбають не особливо.

12

– У нашій державі необхідно створити нормальну податкову базу з рівними умовами для всіх, – зазначає народний депутат від Чортківщини Олег Барна. – Податкова система повинна бути пропорційна до кількості землі. Тобто, хто обробляє більше гектарів, той платить більше. Адже зараз навпаки і це лише сприяє розвитку агрохолдингів. А вони більше направлені на інтенсифікацію, скорочення робочих місць, а не на розвиток сільської інфраструктури. Тому сьогодні ми з групою депутатів ведемо активну роботу з розвитку малого і середнього фермерства. Зокрема, працюємо над тим, щоб Кабмін відновив кредитну лінію пільгового кредитування на закупку техніки, розвиток тваринництва, садівництва, плодоягідництва. Адже земля – це головне багатство України. Ми повинні її зберегти і  передати нашим дітям. Вона в жодному разі не повинна стати товаром.

Села Тернопільщини, які мають добрих господарів, розвиваються і не пустіють. Земля тут у надійних руках, а люди мають підтримку і допомогу в  сьогоднішній непростий час. Сподіваємось, кількість таких керівників у нашому краї лише зростатиме, а селяни не покидатимуть рідні домівки у пошуках кращого життя і працюватимуть на своїй землі.

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *