На Тернопільщині відтворили останній бій УПА (ФОТОРЕПОРТАЖ)

Пам’ять вояків Української повстанської армії вшанували у неділю на хуторі Лози, що на Бережанщині. Там 55 років тому відбувся останній бій УПА з військовослужбовцями КДБ.

IMG_7971

На місці загибелі трьох героїв – Петра Пасічного, Олега Центранського та Марії Пальчак –  у 2011 році встановили пам’ятний хрест.

Жителі краю під супровід оркестру пройшли від церкви до пам’ятного місця. Разом з лозівчанами пам’ять про патріотів вшанували голова обласної держадміністрації Степан Барна, голова облради Василь Хомінець. Серед присутніх була племінниця Марії Пальчак – Марія Федів, яка згадала про історичні події, пов’язані із її сім’єю.

IMG_7958

14 квітня 1960 року в лісі неподалік хутора Лози відбулась збройна сутичка між невеличкою групою вояків УПА та кількома сотнями військовослужбовців каральних органів СРСР. Повстанський загін, до якого входили Петро Пасічний та його дружина Марія Пальчак, а також Олег Цетнарський, кілька років переховувались у криївці, викопаній на одному з обійсть села Шумляни. Наприкінці 50-х років боротьбу вели в основному політичну – друкували агітаційні листівки, передруковували вже існуючі. У жовтні 1959 року загін убив оперуповноваженого Бережанського райвідділу КДБ, що й стало передумовою ліквідації групи.

IMG_7853

Під час нерівного бою всі троє отримали поранення і вдалися до самогубства, однак Марії це не вдалося через поранення в руку. Її непритомною забрали transparent money loans до лікарні, а опісля засудили до розстрілу. Згодом смертну кару змінили на 5 років тюрми та 10 – таборів. Жінка відбула ув’язнення до кінця.

Патріотка не мала ні пенсії, ні паспорта, але дожила до омріяної незалежності. Марія Пальчак померла в 1997 році і похована у рідному селі Шумляни. Де поховані Петро Пасічний та Олег Цетнарський – досі не відомо.

Після поминальної літургії студенти бережанського коледжу реконструювали збройну сутичку між українськими повстанцями та кадебістами. Згодом на місці останнього бою повстанців планують проводити патріотичні вишколи.

Інна ДАНИЛКІВ.

IMG_8001

IMG_7996

IMG_7993

IMG_7863

IMG_7861

IMG_7858

Автор
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *