Партіям багатіїв – 398 мільйонів з бідної української казни

Партіям багатіїв – 398 мільйонів з бідної української казни

Політики і політика коштують українцям неймовірно дорого. Чимало прийнятих законів не працюють або ж не піддаються жодній критиці. Зате «слуги» народу дбають про свій добробут. Нардепи, приміром, купуючи голоси виборців за обіцянки, гречку, дитячі майданчики, завдяки своєму статусу, стають мільйонерами і мільярдерами, власниками прибуткового бізнесу тощо. А держава ще й дає з бюджету кошти на діяльність партій, які «окопалився» в Раді. Цифри вражають.

Голоси виборців справді золоті

Отже, Нацагентство з питань запобігання корупції розподілило кошти, виділені з держбюджету на фінансування статутної діяльності політпартій у цьому році. Це – 398 мільйонів гривень.

Найбільше отримає «Народний фронт» – 113,75 млн. Трохи менше «Блок Петра Порошенка» – 112,1 млн., «Самопоміч» – 56,39 млн., «Опоблок» – 48,46 млн., Радикальна партія Ляшка – 38,25 млн., «Батьківщина» – 29,18 млн. Крім того, керівник НАЗК Наталія Корчак повідомила, що рішенням Нацагентства передбачається виділити 44,239 млн. «Об’єднанню «Самопоміч» за дотримання партією гендерної квоти на парламентських виборах-2014.

Кожна партія має право відмовитися від державного фінансування своєї статутної діяльності. Цікаво, хто виявиться героєм.

Слід нагадати, парламент ухвалив у жовтні 2015 року закон про фінансування політпартій з держбюджету, згідно з яким з 1 липня 2016-го було введено держфінансування партій, пропорційно рівню їх підтримки на виборах. За даними ЦВК, на позачергових парламентських виборах-2014 в Україні проголосували 15 мільйонів 963 тисячі 312 виборців. На закордонних дільницях – 40730. Загалом – 16 мільйонів 4 тисячі 42 виборці.

Торік за третій і четвертий квартали згадані партії отримали з бюджету понад 140 мільйонів. Найбільше дісталося «Народному фронту» – 50 мільйонів 272 тисячі гривень і «Блоку Петра Порошенка» – 49 мільйонів 543 тисячі. «Опоблоківці» торік від коштів відмовилися.

Голоси виборців справді золоті для партій. Бо це влада і гроші, гроші, гроші…

Щоб «догнати» 1990-і роки – треба десятиліття

Жоден український парламент та уряд не були ефективними менеджерами для держави. Експерти заявили: жодна реформа в Україні не вдалася до кінця. Не допомогли й іноземці. Одна з причин – українська влада замахнулася зробити за два роки те, на що Європі знадобилося 40 років. Водночас, змінювати своє мислення влада ще й не починала.

Найбільш провальною реформою експерти називають зміни в ЖКГ. Ціни на «комуналку» підвищили, а якість залишилася майже на рівні «совка». Зате зарплата у менеджерів енергетичних держпідприємств зросла в рази. За що?

Викликає в експертів скепсис децентралізація. Не принесли бізнесу полегшення податкові й митні реформи… Прижитися реформам не дає, перш за все, тотальна корупція. І її не зрушило навіть е-декларування. Бо жодної справи проти власників нажитого нечесним шляхом багатства НАЗК не ініціювало, а НАБУ – не відкрило.

Тому, при нинішніх темпах реформ, для виходу на рівень 1990-х років нашій економіці знадобиться 40-45 років, повідомили в Інституті економіки та прогнозування НАНУ. При зростанні ВВП на три відсотки за рік, рівня 1990-го року українська економіка досягне аж у 2033 році. Трохи швидше це станеться, якщо ВВП зростатиме на чотири відсотки – у 2029 році.

Катастрофічного падіння економіка України зазнала у 2014-15 роках. Тепер, щоб отримати хоч якісь результати, зростання ВВП повинно складати 7-10 відсотків на рік. Але, оскільки, як зазначив голова Комітету економістів України Андрій Новак, у 2017 році країна житиме за «абсолютно нереалістичним» бюджетом, то й результати будуть відповідні.

Сподівання, традиційно, на Міжнародний валютний фонд. Проте, за словами екс-заступника глави Нацбанку Олександра Савченка, цьогорічний транш (якщо Україна його отримає), ймовірно, стане останнім. На зміну МВФ може прийти США. Нова адміністрація Штатів уже заявила про глобальні зміни у підходах до допомоги через міжнародні фінансові організації і фонди.

Чому урядам все сходить з рук?

Жоден український уряд не відповів за свою (без)діяльність. Покритикували, потасували посади, хтось утік з країни… Уряд «реформатора» Яценюка, як відомо, допустив значне падіння економіки. А до чого доведе її уряд «реформатора» Гройсмана?

Експерти застерігають: подвоєна «мінімалка» знищить економіку України. Замість очікуваного зростання добробуту громадян нововведення спричинило масу проблем для малого й середнього бізнесу. Воно загрожує масовими звільненнями, відтоком працездатного населення за кордон, знищенням середнього класу і небувалим спадом економіки. З цього приводу сумно жартують: судячи з нововведень уряду Гройсмана, в Україні є один ворог – малий бізнес. Виходить, як зазначає «Корупція Інфо», у всьому світі середній і малий бізнес – це рушійна сила економіки, а в Україні згадані бізнесмени саме ті шахраї, які не дають нормально розвиватися економіці.

Шокують суми нових штрафів. Закону повинні дотримуватися всі. Але… За кожного неоформленого працівника підприємцю доведеться заплатити 96 тисяч гривень штрафу. Стільки ж, якщо працівник оформлений на половину окладу, а працює повний робочий день. За затриману платню підприємця оштрафують на 9,6 тисяч. За недопуск до проведення перевірки з питань виявлення порушень щодо допуску працівника без оформлення, виплати зарплати без обліку ЄСВ – штраф 320 тисяч…

І для порівняння. Штраф за самовільне користування надрами – від 170 до 510 гривень. За захоплення водних об’єктів – від 51 до 119. За самовільне зайняття земельної ділянки – від 170 до 850 гривень.

Кримінальні злочини також «вартують» значно менше. За крадіжку можна  відбутися штрафом до 850 гривень. За грабіж – від 850 до 1700. За шахрайство – до 850 гривень.

Тим часом, лише за три тижні в Україні стало менше на 128 тисяч підприємців, яких зобов’язали платити щомісячно єдиний соціальний внесок 700 гривень, незалежно, є прибуток, чи нема. Експерти підрахували: кількість закритих ФОП означає, що бюджет цьогоріч не отримає понад мільярд гривень ЄСВ. І мінімум 128 тисяч людей уже втратили роботу. Крім того, зростання «мінімалки» означає збільшення цін і зниження попиту та прибутку. Це призведе до нової хвилі закриття ФОП. Середній клас буде знищений.

Зараз, за словами міністра соцполітики Андрія Реви, рівень зайнятості в Україні складає 56 відсотків. Із 26 мільйонів людей працездатного віку – від 15 до 70 років – зайнятими є трохи більше 16 мільйонів. Наша держава посіла «почесне» шосте місці у топ-15 країн втрачених можливостей. А для України з її демографічною та економічною кризою кожна підприємлива людина має бути на вагу золота.

Як пише блогер Сергій Іванов-Малявін, говорити, що це були якісь «неякісні» ФОПи, означає абсолютно не розуміти природи підприємницької діяльності. Мільйони людей на планеті зазнають невдачі у своїх бізнес-починаннях чи проектах. Проте, в нормальних країнах нікому не спадає на думку їх засуджувати за це чи ставитися зверхньо. Там люди мають право на новий старт. Україців такого права влада позбавила.

Блогер констатує: «Держава, яка знищує потенціал дрібного бізнесу, якщо вона чомусь вважає себе капіталістичною – капіталістичний виродок. Люди, які вітають закриття ФОП, гідні цієї держави».

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *