Про що звітують і про що замовчують комунальні підприємства Тернополя (ІНФОГРАФІКА)

Про що звітують і про що замовчують комунальні підприємства Тернополя (ІНФОГРАФІКА)

Вже другий рік поспіль громадська організація “Центр громадського моніторингу та аналітики” презентує результати дослідження прозорості і підзвітності комунальних підприємств міста. Про результати моніторингу – далі у статті.

Комунальні підприємства: “відмінники” та “двійочники”

Топ у рейтингу найпрозоріших комунальних підприємств міста знову очолило КП “Тернопільводоканал” отримавши 40 балів із можливих 60-ти. Це максимальний показник у рейтингу за два роки дослідження. Другу сходинку посідає “Тернопільміськсвітло” із 30 балами, далі по 29 балів отримали “Міськшляхрембуд”, “Тернопільелектротранс”, “ТернопільІнтерАвіа” та “Тернопільський центр дозвілля і молодіжних ініціатив ім. О.Довженка”.

Загалом, комунальні підприємства отримали вищі бали ніж минулого: якщо у 2018 найменша сума балів-оцінки підприємства була 3, то у 2019- 10 балів. Низькі показники стосуються переважно малих підприємств, у яких через невелику кількість працівників виконувати всі вимоги зі звітування просто нікому.

У 2019 найнижчі місця у рейтингу мають КП “Тернопільбудінвестзамовник”- 10 балів та КП ТМР “Масив” – 11балів.

Про що звітують, а про що мовчать

Методологія, яку використовували при аналізі підприємств складається із 25 показників, які визначені законодавством та практикою. Наприклад, вимога оприлюднювати біографічну довідку керівника підприємства визначена законодавством. У той же час, не обов'язково вимагається, щоб на сайті підприємства була можливість надіслати скаргу чи пропозицію, але потреба у цьому викликана необхідністю.

З індикаторів, які виконують тернопільські комунальні підприємства це: проведення допорогових закупівель від 50 тисяч гривень та продаж і оренда майна через ProZorro, розміщення на сайті контактної інформації підприємства, оприлюднення чинної редакції статуту. Дуже хорошу тенденцію у звітуванні отримав показник оприлюднення реєстру боргових зобов’язань підприємства у машиночитному форматі: відсоток виконання індикатора зріс аж на 65 відсотків.

Усі комунальні підприємства Тернополя не виконують індикатори із визначення ключових показників ефективності, впровадження системи ризик-менеджмету та ризик-індикаторів для публічних закупівель, а також підприємства не підключилися до системи моніторингу закупівель DoZorro. За цими показниками усі підприємства отримали 0 балів як у 2018, так і в 2019 році.

Укладена Методологія має універсальний характер, тому її можуть використовувати у роботі журналісти, громадські активісти, громадяни, які цікавляться цією темою для висвітленні роботи комунальних підприємств у сфері підзвітності.

Окрім Тернополя, на сьогодні ще в чотирьох містах України здійснюється аналіз комунальних підприємств, серед яких Кропивницький, Рівне, Чернівці та Богуслав, в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Навесні громадські активісти презентуватимуть результати прозорості та публічності КП, загальноміські рейтинги, згідно з вимогами законодавства України та кращих практик. Дослідження відбувається відповідно до Методології дослідження публічності комунальних підприємств, розробленої в рамках проєкту «Центр громадського конролю «Дій» громадською організацією «Центр громадського контролю та аналітики».

  • Топ КП
  • ТОП і АНТИТОП індикаторів
  • Топ 6 КП
  • 2

Автор
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *