П’ятниця – «судний» день для уряду Яценюка. Втримається чи відставка?

П’ятниця – «судний» день для уряду Яценюка. Втримається чи відставка?

Слово «реформи» вже лякає українців. Бо зрозуміли: жити по-новому – не означає краще. У п’ятницю – звіт Кабміну в парламенті. Після зливи критики прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, очевидно, підготувався до «судного» дня. Але що б він не розповідав про досягнення очолюваного ним уряду, люди лише відчувають, як порожніють їхні гаманці та збільшується розчарування й недовіра до політиків і чиновників.

Влада переконує власних громадян і західних партнерів, що бореться з корупцією, наводить лад в економіці, у фінансовій та інших сферах. Але як можна реформувати країну, якщо, за попередніми підрахунками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, у першому півріччі цього року рівень тіньової економіки склав 42 відсотки від офіційного ВВП?!

Дехто з політиків та урядовців заявляє: важко виводити державу з кризи, оскільки війна «з’їдає» шалені гроші. А чому масштаби корупції в українській оборонці критичні? Наша держава потрапила до групи країн з дуже високим ризиком корупції в оборонній сфері, свідчать дослідження міжнародної антикорупційної мережі «Transparency International». Потурання корупції становить небезпеку для національної оборони й підриває довіру суспільства до уряду. За словами директора «Transparency International» з питань оборони Катрін Діксон, затягування реформ «є критичним для стабільності, економічного розвитку та міжнародної довіри донорів».

У дослідженні звернули увагу, що витрати на оборону в Україні різко зросли, а дані про те, на що саме витрачаються ці гроші, не оприлюднюють. Навіть депутати отримують інформацію постфактум.

Не дочекалась країна радикальних реформ і вiд мiнiстра фiнансiв, американки українського походження Наталії Яресько. Підприємці, наприклад, нарікають, що міністр блокує розвиток вітчизняного бізнесу. Натомість, дії Яресько спрямованi на захист закордонних iнвесторiв в Українi. Зокрема, на збалансування бюджету, аби в кредиторiв була гарантiя, що держава зможе повернути борги. І жодних дiй, якi були б орiєнтованi на розвиток України, Мiнфiн не робить.

Одна з останніх новин. Виконавчий директор асоціації міжнародних фармацевтичних виробників «AIPM Ukraine» Володимир Ігнатов повідомив, що Мінфін планує підвищити ставку податку на додану вартість на ліки із 7 до 20 відсотків. Відразу після цього медикаменти подорожчають на 15-20 відсотків. У Кабміні заспокоюють: для пацієнтів будуть передбачені компенсатори у вигляді адресної субвенції, які діятимуть тільки протягом року. Головний компенсатор для українця – його власний гаманець. Пані Яресько знає про це?
Варто зазначити, середня ставка податку в Європі на рецептурні препарати складає менше семи відсотків. У нас зараз вже сім, це – межа у всіх цивілізованих країнах. Крім того, в Україні 90 відсотків вартості усіх препаратів на ринку оплачують пацієнти. У Європі – від 40 до 80 відсотків сплачує держава та страхові фонди.
Узагалі, медична сфера – в комі. Гадали, що міністр Олександр Квіташвілі зробить необхідні «ін’єкції», аби галузь почала подавати ознаки життя. Нічого не змінилося! Україна – не Грузія. Тамтешня модель реформування не спрацьовує. А, по-друге, система корупції в українській медицині настільки відпрацьована, що зруйнувати її надзвичайно важко.

Цікаво, що напередодні візиту в Україну віце-президента США Джозефа Байдена та річного звіту уряду голова Одеської обласної держадміністрації Міхеїл Саакашвілі вкотре звинуватив Кабмін на чолі з Яценюком, а також найбільших бізнесменів країни у причетності до масштабної корупції. Він заявив: через корупційні схеми з України щороку йде близько 5 мільярдів доларів, а держпідприємства втрачають майже 120 мільярдів гривень у вигляді упущеної вигоди та прибутку. «У цьому беруть участь і Національний банк, і уряд, і партійні боси», – сказав Саакашвілі. Й додав: існують також дрібніші схеми, які продовжують діяти, незважаючи на всі спроби з ними боротися. Зокрема, йдеться про закупівлю ліків, ремонт доріг, митницю. На думку Саакашвілі, якщо найближчим часом уряд і правоохоронні органи не почнуть боротися з корупцією, то «це викличе нову революцію». Щоб звинувачення не видавалися порожніми словами, Саакашвілі сказав, що готовий надати документальні докази корупції в Кабміні.

У свою чергу віце-президент США Джозеф Байден зробив жорстке й конкретне попередження президенту Петру Порошенку та прем’єру Арсенію Яценюку, що підтримка Києва Вашингтоном опиниться під загрозою, якщо ситуація з корупцією в країні не зміниться. Про це на брифінгу для журналістів у Вашингтоні заявив радник Байдена Майкл Карпентер, повідомляють американські ЗМІ. Карпентер зазначив: Білий дім украй стурбований, що рівень корупції в Україні не спадає.

Яценюк запевнив Байдена, що Україна готова до проведення найважливіших реформ. Він озвучив це на спільному з віце-президентом США брифінгу в Києві. «У першу чергу – це дерегуляція і зменшення впливу влади на економічні процеси. Друге – реформа української податкової системи та фіскальної служби. Третє – боротьба з корупцією на митниці. Четверте – приватизація. П’яте – впровадження нових стандартів управління держкомпаній», – анонсував прем’єр п’ять реформ.

Тим часом лідер фракції «Блок Петра Порошенка» Юрій Луценко пропонує уряду в п’ятницю, 11 грудня, відповісти на звинувачення голови Саакашвілі про корупцію в Кабміні, оскільки вони прозвучали на всю країну і мають дуже серйозний суспільний резонанс. І ця відповідь має бути підтверджена документами й фактами, які може надати уряд «для зняття великих і дуже серйозних звинувачень». Луценко запропонував у п’ятницю не розглядати «інших питань й поговорити про корупцію, про звинувачення у корупції … і поставити крапки над «i» перед закінченням недоторканності уряду».

Ольга ЧОРНА.

zastavnujДіяльність уряду та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка прокоментував для «Нашого ДНЯ» Роман ЗАСТАВНИЙ, народний депутат від «Народного фронту».

– Прем’єр назвав сім досягнень українського уряду за останній рік. Відразу ж на адресу Кабміну та його очільника пролунала критика. Зокрема, щодо тези: «Ми повністю профінансували українську армію, яку створили з «нуля». Як відомо, армію фінансували і продовжують це робити прості громадяни, волонтери, закордонні українці. А з боку військових є чимало нарікань на забезпечення амуніцією, харчами, зброєю. У такому випадку, Романе Йосиповичу, як розуміти фразу «профінансували повністю»?

– У держбюджеті на 2015 рік видатки на фінансування армії є вдвічі більші, ніж у попередні роки. Зараз ніхто не має права заперечувати роль волонтерів у формуванні сили та духу української армії. А щодо сьогоднішньої роботи ворогів в інформаційному полі для дискредитації нашої армії, то, якщо ми піддаємося на ці провокації, значить, теж працюємо проти своєї армії та держави.

– Прем’єр каже: «Ми не затримали ні копійки зарплати або пенсій для українських громадян». Однак, розміри зарплат і пенсій багатьох людей – це тест на виживання. Бо ціни на комуналку, ліки, продукти є неспівмірними з низькими зарплатами і пенсіями. Приміром, саме уряд Яценюка встановив надзвичайно високу вартість газу. І навряд чи є досягненням субсидування ледь не третини жителів України, адже насправді це свідчить про бідність населення.

– У цьому році українці використали на чверть менше газу, ніж у попередньому. Різниця – це ті гроші, які у попередні роки незалежності нашої держави були спрямовані на фінансування країни-загарбника. Зараз чи не всі жителі України, які працюють у правовому полі, мають змогу оформити субсидії і вже сьогодні оплачувати за комунальні послуги менше, ніж платили у попередні роки. Упродовж незалежності популісти кричали, що бідні мають платити менше, а багаті – більше. Тож тепер робіть висновки самі, що сьогодні є більш пріоритетним у газовому питанні.

– Як ви вважаєте: Арсеній Яценюк збереже за собою пост прем’єра, якщо взяти до уваги, наприклад, думку народного депутата від «Самопомочі» Єгора Соболєва. Він вважає, що прем’єр-міністром України повинен бути іноземець. В ефірі «Шустер Live» Соболєв сказав: «Думаю, що прем’єр Яценюк має йти. Він очолює вже два уряди після перемоги Євромайдану, і жоден з них не став успішним».

– Терпіти не можу висловлювань політиканів, які сидять на заробітній платі в олігархів і ходять у них на короткому повідку. Завдання таких критиканів – через штучно створених вождів донести людям те, що хочуть ті, хто оплачує такі заяви. Можливо, у даному випадку Соболєв натякає на Фірташа? Особисто я свою думку щодо іноземців в уряді змінив – на даному етапі не бачу в них панацеї для українського народу. Як приклад, можу назвати напрямки їхньої роботи в уряді, які вони провалили. Узяти хоча б охорону здоров’я.

Найуспішнішим урядом в історії західного сусіда – Польщі вважаю уряд Лєшека Бальцеровича, який був спершу вигнаний зі своєї країни, а коли його реформи запрацювали – ледь не піднесений до рангу святих.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *