Щодо запровадження загальнообов’язкової накопичувальної системи пенсійного страхування

Щодо запровадження загальнообов’язкової накопичувальної системи пенсійного страхування

Зараз, в Україні працює солідарна система пенсійного забезпечення, згідно з якою працююче населення забезпечує пенсіонерів. Але, на жаль, солідарна система не спроможна повною мірою забезпечити високий рівень пенсій нашим громадянам. Уряд запропоновував до розгляду законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій», яким передбачено, що виплата пенсій буде здійснюватися з трьох різних джерел: з солідарної, накопичувальної і системи недержавного пенсійного страхування.

Обов’язково накопичувальна система буде діяти для осіб до 35-річного віку, але люди від 35 до 55 років можуть на добровільній основі також брати участь у ній. Ставка внеску буде зростати поступово: 2% – в 2017 році і 7% через 5 років – у 2022 році.

Законопроектом передбачено, що вже до 1 січня 2016 року буде створений Накопичувальний фонд, призначені члени Ради Накопичувального фонду, проведені конкурси для обрання компаній з управління активами, та обраний зберігач – банк, що за результатом конкурсу обирається для зберігання страхових коштів накопичувальної системи.

Сплата сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування буде здійснюватися на окремі рахунки органів Пенсійного фонду, відкриті в уповноваженому банку та автоматично перераховуватимуться не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування – на банківський рахунок Накопичувального фонду.

На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, в якій зокрема буде відображена сума страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування за останній звітний рік, дата перерахування страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування, кількість одиниць пенсійних активів, загальна сума коштів застрахованої особи та багато іншого.

Підвищений розмір внеску спрямовуватиметься до Накопичувального пенсійного фонду з метою інвестування залучених коштів в економіку держави.

Для людей, старших 35 років, зберігаються всі умови пільгового виходу на пенсію, але з 1 січня 2016 року пропонується запровадити накопичувальну професійну пенсійну програму накопичувальної системи пенсійного страхування для осіб, які молодші за 35 років, та які зайняті на:

роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років;

незалежно від віку для державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, податківців, митників, прокурорів, суддів та наукових і науково-технічних працівників.

Джерелом фінансування пенсійних виплат із накопичувальної професійної пенсійної програми для вказаних категорій осіб стануть підвищенні розміри страхового внеску, які сплачуватимуться роботодавцем на користь цих працівників.

Звертаємо увагу, що, попри нововведення, відмовлятися від солідарної системи пенсійного забезпечення громадян повністю Україна не буде. Адже кожна з цих систем має і плюси, і ризики, отже, слід підтримувати баланс.

 

Про зміни в пенсійному законодавстві

17 травня 2015 року набрав чинності Закон України від 21.04.2015 № 340 – VII “Про внесення змін до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” щодо збереження науково-педагогічного кадрового потенціалу України” .

Відповідно до вищезазначеного Закону з 17.05.2015 особам, яким пенсія призначена відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” до 01.10.2011 і які сьогоднішній час працюють на наукових (науково-педагогічних) посадах, пенсія виплачується у розмірі 85% призначеного розміру, але не менш як 150% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Пенсіонерам, яким наукова пенсія призначена після 01.10.2011, в період роботи на наукових посадах виплачується 85% призначеного розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Зазначена норма не стосується інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.Зазначеним категоріям осіб виплата пенсії проводиться в повному обсязі.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” поновлюється в попередньому розмірі.

Особам, які мають право на перерахунок пенсії з 17.05.2015, доплата за травень 2015 та виплата пенсії в новому розмірі буде проведена у червні поточного року.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються усі норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

У зв’язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Зінаїда ІГНАТЕНКО,

заступник начальника УПФУ в м.Тернополі

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *