Шевченкові рекорди: на Тернопіллі – майже двісті пам’ятників Кобзареві. І їхня кількість тут щороку зростає

Тернопільській феномен скульптурної Шевченкіани вражає і захоплює. І справді, мешканці Тернопільщини спромоглися спорудити майже дві сотні пам’ятників Кобзареві. Найновіший монумент встановили днями в селі Надрічне Теребовлянського району. Він став 196-им в області пам’ятником Тарасові Шевченку.

Такою великою кількістю монументів можуть похвалитися ще лише Львівщина та Івано-Франківщина.

Найбільше у світі – в нашого Тараса Григоровича

У Ковелі
У Ковелі

Всього великому поетові та художнику встановлено приблизно 1500 пам’ятників в Україні та за кордоном у понад 35 країнах. Загалом, за підрахунками українським науковців, це найбільша кількість монументів, встановлених одній особі, якщо не враховувати вождів тоталітарного режиму і невідомих солдатів.

До 200-річчя з дня народження поета у березні 2014 року була створена перша інтерактивна карта об’єктів, присвячених Тарасові Шевченку. На цій карті проекту, створеній телеканалом “Інтер”, відзначено 1060 пам’ятників Кобзареві, міста, села, вулиці, музеї, навчальні заклади, театри, названі на його честь.

Найвіддаленішими від Києва об’єктами, які присвячені поетові, є монумент в Пекіні (відстань від Києва 6456 км), вулиця Шевченка в Хабаровську (6900 км), пам’ятники поету у Вашингтоні (7847 км), Буенос-Айресі (12 826 км) та Канберрі (14 913 км).

В образі античного філософа

 

rome1
У Римі

Найвищий у світі пам’ятник Шевченкові, висотою 7 метрів, стоїть у Ковелі, що на Волині. А ось найвище місце на Землі, де встановлений монумент поетові, на піку Шевченка у Кабардино- Балкарії – 4200 метрів над рівнем моря.

Перше скульптурне зображення поета і художника було виготовлене у Санкт-Петербурзі, за рік після смерті, а перший пам’ятник на українській землі встановили у Харкові у 1897 році.

Мистецтвознавці називають оригінальним пам’ятник Кобзареві у Римі, де поет зображений в образі античного філософа. Також серед найбільш примітних – монумент у столиці Австралії у вигляді кобзи, графіті з портретом поета в Харкові й пам’ятник у Вашингтоні.

У Румунії – знищили, в Торонто… вкрали

Найбільше пам’ятників Шевченкові в Галичині – близько півтисячі. У Росії – 7 пам’ятників Шевченкові, у Казахстані – 5. Були певні періоди в історії, коли масово встановлювали монументи поетові. Перша хвиля припала на 100-річчя від дня народження поета у 1914 році, друга – після возз’єднання Західної України (після 1939 року), третя – період “відлиги” (1954 рік), а найбільша припала на початок 90-х, у час відновлення незалежності України.

У Канберрі
У Канберрі

Однак насправді ніхто не знає достеменно, скільки пам’ятників Кобзареві встановлено на Землі. Тому 1500 пам’ятників – це дуже приблизна цифра. До того ж чимало монументів були зруйновані. Так, у Румунії, невдовзі після повалення соціалістичної системи, монумент Кобзареві знищили, як і в Санкт-Петербурзі, а в Торонто його викрали.

Однакові Кобзарі

Є своя карта пам’ятників Тарасові Шевченку і в Тернопільській області. Створили її працівники обласного архіву та інспекції охорони пам’яток.

Один із найстаріших пам’ятників у нашому краї спорудили в селі Бурдяківці Борщівського району. Його встановили у 1911 році з нагоди 50-ї річниці з дня смерті поета. Пам’ятник має форму хреста із барельєфом.

У Тернополі перший пам’ятник Шевченкові був споруджений у 1952 році в парку його імені. Мистецької цінності він не мав і простояв до реконструкції парку в 1970-х. І лише в 1982 році у сквері біля обласного драмтеатру було встановлено пам’ятник авторства Миколи Невеселого. Офіційно монумент призначався для вестибюлю новозбудованого Палацу культури, нинішнього “Березолю” імені Леся Курбаса.

У Кабардино-Балкарії
У Кабардино-Балкарії

У 60-ті роки погруддя Шевченка були масовими виробами, тобто по всій Україні можна побачити однакових Шевченків. Незважаючи на те, що мистецьку цінність мають не всі монументи, люди шанують їх як данину пам’яті великому українцю.

Усі ці пам’ятники сьогодні в різному стані. Ті, що були зроблені з якісного матеріалу, бронзи чи каменю, збереглися краще. А виконані з гіпсу, цементу через вплив природних умов зазнають руйнування. Люди підновлюють, підфарбовують та впорядковують їх, а подекуди міняють на нові.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *