Тернопільський нотаріус Оксана ДЗЮБАНОВСЬКА: “Що треба знати про виїзд дитини за кордон”

Тернопільський нотаріус Оксана ДЗЮБАНОВСЬКА: “Що треба знати про виїзд дитини за кордон”

Виїзд дитини за кордон є доволі актуальним для батьків, які все ж намагаються забезпечити належний рівень фізичного, духовного і морального розвитку своєї дитини. Однак, у випадку спроби перетину кордону часто виникає велика кількість питань, що ускладнюють дану процедуру. Дитина може виїхати за кордон у супроводі одного з батьків на підставі необхідного проїзного документу:

1) за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску.

2) без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі пред’явлення рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

Місце вчинення нотаріальної дії не залежить від місця проживання заявників або місця проживання дитини. Згідно з вимогами п.3 Правил перетинання державного кордону громадянами України, виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі. Згідно зі статтею 45 Закону України «Про нотаріат» заяви та інші документи  підписуються у присутності нотаріуса, який засвідчує справжність підпису на заяві.

В контексті запропонованої теми гостро постає питання отримання дозволу на виїзд дитини за кордон від того з батьків, який знаходиться на непідконтрольній території України. В такій ситуації можливі кілька варіантів: перше – батько/мати знаходяться на непідконтрольній території України і не має змоги надати нотаріально посвідчену згоду на виїзд дитини за кордон; друге – батько/мати знаходяться на непідконтрольній території України і не бажає надати нотаріально посвідчену згоду на виїзд дитини за кордон; третє – місце знаходження/перебування батька/матері невідоме, немає підстав для визнання її/його безвісно відсутнім, отримати згоду на виїзд дитини за кордон неможливо. У всіх наведених випадках виходом з ситуації буде звернення до суду для отримання такого дозволу. При зверненні з позовом до суду, аби ця справа позитивно закінчилася для заявника в позовній заяві, слід довести, що поїздка дитини за кордон здійснюється в інтересах дитини.

Такими доводами заявника можуть бути:

1) за кордоном є родичі, до яких має намір поїхати у гості з дитиною (підтвердити родинні відносини письмовими доказами);

2) за кордон з метою оздоровлення дитини (підтвердженням такої причини може бути довідка з лікувального закладу, що дитина перебуває на обліку у лікарів конкретного лікувального закладу);

3) на відпочинок з метою розширення їхнього кругозору, ознайомлення з культурою інших народів, вивчення іноземних мов тощо;

4) інші причини.

Щодо країн, для виїзду до яких надається дозвіл, то варто повно та точно вказувати країни прямування дитини.

Оксана ДЗЮБАНОВСЬКА, завідувач Першої Тернопільської державної нотаріальної контори.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *