Торік на Тернопільщині через нещасні випадки, пов’язані з виробництвом, загинуло 12 людей

Торік на Тернопільщині через нещасні випадки, пов’язані з виробництвом, загинуло 12  людей

64658

Для порівняння, у 2013-му потерпілих на робочому місці зі смертельним наслідком було п’ятеро. Намагаюся з’ясувати в заступника начальника управління-начальника відділу профілактики виробничого травматизму управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в Тернопільській області  Григорія Мирославовича Радзіха, чому на Тернопіллі з порівняно невеликим виробничим потенціалом відбувся ріст смертей на робочому місці.

Справді у минулому році зросла кількість нещасних випадків зі смертельним наслідком, хоча загалом в області число випадків виробничого травматизму не змінилося. За 2014 рік до відділень виконавчої дирекції Фонду в районах і м. Тернополі поступило 93 повідомлення про нещасні випадки на виробництві і професійні захворювання, в яких потерпіло 97 працівників. В результаті розслідування нещасних випадків 87 визнані страховими, в т.ч. 12 випадків з смертельним наслідком, 2 – групових нещасних випадки. Профзахворювань не зареєстровано. Смертельні нещасні випадки допущені в ПП Павлюк Л.Я,ПП Гладкий М.П.,ТОВ «Агрофірма «Медобори», ПП «Агропродсервіс», УДППЗ «Укрпошта», ТОВ «Велес ЛТД», ПП «Західінвест», ТОВ»Скайбуд», ТОВ «Тер-Агро», ТОВ «Агро-Синтез Поділля»,ТОВ «Тернобудмеханізація», фабрика «Нова».

Причини травматизму повторюються з року в рік не лише в якійсь окремій галузі, а й на тих самих виробництвах. Приміром, шість нещасних випадків у 2013 році сталося в ТОВ ТК «Мегаполіс-Україна», в минулому році знову зафіксовано чотири. Щоб безпечна праця стала реальністю на кожній ділянці підприємства, вона має перерости у внутрішню потребу для кожного. Потрібно виховати і нового працівника, який би розумів пріоритетність особистої безпеки та безпеки оточуючих на виробництві, і нового керівника, який зумів би створити належний рівень праці своїм підлеглим.

За ланцюгом фактів простежуються певні причинно-наслідкові зв’язки. Це допуск до роботи посадових осіб та працівників, які не мають відповідного рівня кваліфікації, низький рівень трудової дисципліни на виробництві. Часом просто вражає ставлення деяких керівників підприємств до своїх робітників. Але ще жахливішою видається власна нерозважливість та необережність працівників.

У травні 2014 р. в приватному агропромисловому підприємстві «Агропродсервіс» (с.Настасів, Тернопільського району) працівники проводили вивантаження кукурудзи із силосів для зберігання зерна. При запуску транспортної системи помітили, що подача зерна не відбувається. Вирішили самі усунути проблему: двоє через вхідний люк потрапили всередину силосу, не скориставшись страхувальною мотузкою. Далі – ще гірше: один з робітників стрибнув в яму і почав розбивати груду кукурузного зерна. І тут почався зсув зернової маси, чоловіка засипало, його не встигли врятувати. В листопаді на підприємстві знову відбувся нещасний випадок.  Щоб не повторилися трагічні події на приватному агропромисловому підприємстві «Агропродсервіс», наприкінці січня представники управління виконавчої дирекції Фонду в області,  теруправління Держгірпромнагляду, швидкої медичної допомоги, МНС  провели там семінар-навчання з безпеки праці.

Коли ми позбудемося формалізму в питаннях охорони праці, безвідповідальності по всій вертикалі управління на виробництві, в кінцевому результаті це дасть можливість істотно знизити рівень виробничого травматизму.

Деколи складається враження, що люди свідомо ризикують, ігноруючи елементарні вимоги безпеки. Такий висновок напрошується, коли зі страховими експертами з охорони праці структур виконавчої дирекції Фонду в області аналізуєш причини, що призвели до біди з тим чи іншим працівником. Україна понад 10 років приводить у відповідність свої законодавчі й нормативно-правові акти з європейськими  вимогами. Вітчизняні стандарти детально регламентують дії працівників, не поступаючись закордонним аналогам. Але у них правила працюють, а у нас – ні. Адже наші працівники не звикли дотримуватись законодавчих норм, а відразу шукають, як їх обійти.

Нашими страховими експертами з охорони праці надано за минулий рік 1151 консультацію з питань функціонування СУОП,  організації навчання з питань безпеки праці, проходження медоглядів працівників, розроблялися інструкції з охорони праці на підприємствах. Триста разів вони брали участь у роботі  комісій з питань охорони праці  підприємств, в проведенні 396 навчань і перевірок знань. Організовано і проведено навчання спеціалістів з охорони праці за рахунок коштів Фонду: в учбових закладах пройшли навчання, перевірку знань і отримали посвідчення 87 спеціалістів.

В роботі з відповідальними працівниками за охорону праці на підприємствах одне з найважливіших завдань страхових експертів – допомогти, проконсультувати, надати потрібну інформацію, навчити, заохотити працювати безпечно. А вони, в свою чергу, мають ці знання донести до людей, з якими трудяться, вимагати в них дотримуватись норм і правил. Працівники формують своє уявлення стосовно того, як відпрацювати робочі години і при цьому не заподіяти шкоди ні своєму життю, ні здоров‘ю.Але якщо кардинально не змінимо ставлення самого працівника до охорони праці, ми ніколи не піднімемо її на належну висоту.

Найбільша кількість нещасних випадків на виробництві в 2014 році припадає на підприємства, які зареєстровані у відділеннях виконавчої дирекції Фонду в м. Тернополі (57 в т.ч. 7 з смертельним наслідком), в Гусятинському районі (6 в т.ч. 1 з смертельним наслідком. Підприємства в Борщівському, Бережанському, Підгаєцькому, Козівському районах спрацювали без нещасних випадків на виробництві.Групові нещасні випадки мали місце в ПП «Паляниця плюс» Чортківського району та ПП «Енергоконструкція» м.Тернопіль

Зараз відбувається реорганізація Фондів соціального страхування. На перспективу ми бачимо своє завдання в подальшому посиленні профілактичної роботи. А вирішити ці завдання зможемо за умови плідної співпраці з органами влади, об‘єднанням роботодавців, профспілками, територіальним управлінням “Держгірпромнагляду”, адже ми робимо спільну справу – дбаємо про життя та здоров‘я людей праці.

З.Тернова

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *