У Конюхах та Калинівці на Тернопільщині відзначили ювілей важливих історичних боїв (ФОТОРЕПОРТАЖ)

На Тернопіллі вшанували пам’ять про славні і водночас трагічні сторінки історії українського народу. У селі Конюхи Козівського району відзначили сторічний ювілей одного з найзапекліших боїв Українських Січових Стрільців, завдяки якому вдалося зупинити наступ російської армії. А у Калинівці на Зборівщині чеські та словацькі високопосадовці й  дипломати віддали честь своїм загиблим воїнам у битві 2 липня 1917 року.

19

Бій, що змінив хід історії

У суботу, 1 липня,  відбулася наукова конференція «Конюхи у Першій світовій війні». Із доповідями  виступили десять дослідників. Збірка матеріалів їхніх наукових праць стане в нагоді молодим історикам та усім, хто цікавиться бойовою звитягою українських військових. Бережанський краєзнавчий музей та Козівська районна бібліотека презентували цікаві експозиції. На виставці можна побачити автентичні речі, якими послуговувалися січові стрільці – зброю, кухлі, фарби, листівки, співаник, світлини. З фондів Козівської районної бібліотечної системи сформували виставку «Січове стрілецтво в літературі і мистецтві». Представлена література історичного, краєзнавчого спрямування, публікації з обласних та районної газет різних років.

15

– Цей бій відбувався сто років тому, але сьогодні ми маємо нагоду пригадати ті героїчні події, прогулятися цими ж місцями і уявити, як це було, – розповідає директор Козівської централізованої бібліотечної системи Любов Сказко. –  Своєю виставкою ми прагнемо заохотити читачів до більш глибокого вивчення історії нашого краю, наочно показати її героїчні сторінки.

З нагоди ювілейної дати у Конюхах урочисто погасили пам’ятним штемпелем марку і художній конверт до 100-річчя славного бою. А вже у неділю вулицями села відбулася пам’ятна хода до могили Українських Січових Стрільців. Саме там, на місці бою – в полі під урочищем «Звіринець» освятили встановлений меморіал Українським Січовим Стрільцям.

Автор проекту цього меморіалу, учитель історії Конюхівської ЗОШ І-ІІІ ст. Йосип Мартинюк переконаний, що кровопролитні бої між Легіоном Українських Січових Стрільців та російськими військами Керенського стали справжньою трагедією для українського народу та героїчним подвигом одночасно.

18

– У результаті тієї страхітливої канонади січові стрільці понесли багато втрат. Через шалені обстріли були засипані в землянках і криївках, які знаходилися в урочищі «Звіринець». З 952 стрільців, які знаходилися в Легіоні, дивом вижили 144, – розповідає Йосип Мартинюк. – Це була героїчна трагедія, але вона означала справжню перемогу, адже російські імперіалістичні війська не змогли досягти того успіху, який планували і зазнали поразки. Цей бій можна порівняти з боєм під Лисонею.

В урочистостях взяли участь голова Тернопільської ОДА Степан Барна, голова обласної ради Віктор Овчарук, народні депутати, керівники районів та громадські діячі.

5

– Багато століть український народ віддавав своє життя за те, щоб мати велику, незалежну та суверенну Україну, – зазначив у вітальному слові Степан Барна. –  Ми маємо історію, яка багато чому навчає і змушує задуматися над долею української держави. Тому, коли нас питають, на кого ми можемо сподіватися як держава, від кого чекати підтримки – то насправді можемо розраховувати тільки на самих себе та свою українську армію. Січові стрільці віддали своє життя за рідну землю, наші військові та добровольці на східному фронті сьогодні також дають відсіч ворогу ціною власного життя і здоров’я.

– Українські січові стрільці  є одним із унікальних вітчизняних військових феноменів ХХ століття. Вони – приклад неймовірного патріотизму, відваги та сили духу, який і сьогодні сповнює нас гордістю, – наголосив голова обласної ради Віктор Овчарук. – І нинішні герої під час Революції гідності та на Сході продовжують їх справу в ім’я України. Кожен подвиг  входить в історію нашої держави та продовжується у майбутніх поколіннях, тому душа українського народу безсмертна у своїй звитязі.

14

Місцеві жителі ретельно готувалися до відзначення ювілею героїчного бою, адже для їх села ця дата особлива і боюча. Старожителька Ганна Пилипівна розповіла, що у Конюхах існує традиція випікати напередодні важливих дат коровай і зустрічати учасників урочистої процесії вздовж вулиці хлібом і сіллю.

Після офіційної частини відбувся концерт муніципального духового оркестру «Оркестра Волі» та народного аматорського духового оркестру Козівського будинку культури. Після обіду розпочався вже традиційний фестиваль стрілецької, повстанської, української народної пісні «На хвилях Корси».

17

Слава чеських і словацьких воїнів у Калинівці

Минулої неділі в селі Калинівка Зборівського району також відзначили 100-річчя битви чехословацьких та австро-угорських військ, яка відбулася 2 липня 1917 року і відіграла важливу роль в історії чеського народу. З цієї нагоди на Тернопілля завітали голова Палати депутатів Парламенту Чеської Республіки Ян Гамачек, перша заступниця Голови Сенату Чеської Республіки Мілуше Горська, заступниця міністра оборони Чеської Республіки Алена Нетоліцька, голова Чехословацької спілки легіонерів Павел Будінський, Надзвичайний та Уповноважений посол Словацької Республіки Юрай Сівачек, а також керівники Тернопільщини.

13

Для Чехословацької Республіки битва на полях Зборівщини була надзвичайно важливою подією. Друге липня навіть стало днем заснування чехословацької армії. Хоча сьогодні Чехословаччини вже не існує, але Чеська і Словацька Республіки шанують свою історію і добре пам`ятають ті важливі бої, що відбувалися на території України.

До сторіччя бою за кошти Чеської Республіки відбулася комплексна реконструкція пам’ятника полеглим у Зборівській битві чехам та словакам. На 17 кам’яних дошках вказали імена 238 загиблих воїнів, які поховані у братській могилі в селі Калинівка.

  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 4
  • 3
  • 2

Наталія Шкляр. Юлія Нагорна. Фото авторок та з сайту Тернопільської ОДА.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *