У Зборові презентували часопис “Білий берег”

У Зборові презентували часопис “Білий берег”

Побачив світ перший випуск історико-краєзнавчого та літературного часопису «Білий берег». Презентація видання зібрала у залі районної ради та райдержадміністрації представників влади, організацій та установ району та жителів Зборова. Розпочали захід виконанням Державного Гімну України.

Директор Зборівського історико-краєзнавчого музею «Зборівська Битва» Богдан Макогін розповів історію задуму та створення літературного часопису. Видання має символічну назву «Білий Берег». Адже саме тут, на Білому Березі біля Зборова грім козацьких гармат в серпні 1649 року сповістив світові, що народ український не підкориться своїй важкій долі. Тут відбулася доленосна для України битва під проводом Богдана Хмельницького. Перший випуск часопису присвячений 85-ти річчю від Дня народження Григорія Радошівського (Барана) –засновника музею «Зборівська битва», дослідника-краєзнавця, громадського діяча, колишнього політв’язня, ініціатора відродження «Просвіти» на Зборівщини.

Учасники зібрання пом’янули молитвою Григорія Яковича, яку промовив настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці, що на Білому Березі, о. Степан Шкамат.

Значимість виходу в світ першого видання часопису відзначив перший заступник голови районної державної адміністрації Михайло Бігус. У своєму виступі Михайло Богданович з теплом і вдячністю пригадав Григорія Радошівського : «Сьогодні нас тут зібрав Григорій Якович-людина непростої долі. Він пройшов через жорна сталінських репресії, не зламався, а ще більше переконався у правильності своїх поглядів. Коли доля привела його на Зборівщину, Григорій Якович зацікавився історією цього краю. Тут він спочатку працював у районній газеті, а потім і пустив своє коріння. Вивчив легенди Верхоставу та Білого Берега, який і дотепер швидше легендарний, ніж історичний. За роки життя у Зборові пан Григорій настільки досконало вивчив історію, що міг посперечатися навіть з професійними істориками, а найголовніше – зібрав багату колекцію експонатів, які лягли в основу експозиції заснованого ним у 1992 році музею. Не маючи особливих матеріальних статків, син Волині, примножив славу Зборівщини, відшукавши та зберігши багато скарбів історії краю. Дякую всім, хто працював і невтомно працює, продовжуючи справу Григорія Яковича – людини-легенди, устами якої мовлено заповіт для нащадків: не відвертайтеся від роду й святинь. Тож нехай цей часопис стане прославою для Зборівщини – краю благодатних джерел, що дають живлющу воду для спраглих, краю величної козацької слави».Запрошені на захід переглянули відео-фільм «Одвідини» про поїздку Григорія Радошівського в рідне село, до батьківської хати. Своїми спогадами про Григорія Яковича ділилися його друзі, однодумці, співробітники.

Щось рідне і тепле бриніло в їхніх споминах про Людину, яка нанизала намистинки природних соків землі у щедре гроно калини – сумного і світлого символу нашого.

Художник слова став Лауреатом премій ім. братів Лепких, ім. Уласа Самчука, нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ст., Почесною відзнакою НСПУ.

Недаремно на обкладинці презентованого часопису – внучата Григорія Радошівського, Ганнуся та Андрійко на фоні діарами «Зборівська битва». Це як відображення прагнень усього життя їхнього славного дідуся – зберегти для нащадків козацьку славу Зборівського краю. Справді, такі люди не вмирають — надто багато зробили для прийдешніх поколінь, щоби зникнути безслідно. Нехай це видання стане своєрідним зверненням до сучасників, життєдайним джерелом історичної і культурної спадщини Зборівщини.

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *