Верховна Рада – «найбільший бізнес-клуб Європи»

Верховна Рада – «найбільший бізнес-клуб Європи»

Війна на Сході обходиться Україні дорого. Але й політичні кризи вартують недешево. Через недолугість та зажерливість вітчизняного політикуму та підкилимні ігри економіка, яка й без того паралізована, втрачає мільярди.

 

Доба політичного фарсу обійшлася Україні у 1,2 мільярда 

Парламент, замість того, щоб у важкий для країни час працювати злагоджено й мудро, зробив усе, аби викликати недовіру в міжнародних кредиторів та відлякати інвесторів.

Зокрема, «зависла» програма співпраці з МВФ. Останній транш від Міжнародного валютного фонду – 1,7 мільярда доларів – Україна отримала ще в серпні 2015 року. Світовий банк також узяв паузу. Звичайно, кредити потрібно повертати з чималими відсотками. Але, оскільки українські політики й урядовці заробляти гроші для держави не вміють, хоча багато з них – мільйонери, то позики для економіки, – наче крапельниця для хворого.

Тим часом, саме парламент «з’їдає» чимало коштів платників податків. У держбюджеті-2016 на утримання апарату Ради передбачено 941 мільйон гривень. У виданні «Сьогодні» підрахували: якщо розділити цю суму на 366 днів, то один день роботи ВР обходиться українцям майже у 2,5 мільйона гривень. А за час кризи, яка тривала 57 днів – від 16 лютого і до обрання нового прем’єра та уряду, – «непрацююча» Рада коштувала 142,5 мільйона.

Крім того, неотриманий транш МВФ у сумі 1,7 мільярда доларів разом із неотриманим кредитом США у розмірі мільярда доларів – це ще плюс 2,7 мільярда доларів. Якщо їх поділити на 57 днів кризи, виходить, що доба політичного фарсу обійшлася Україні мінімум у 47 мільйонів доларів або близько 1,2 мільярда гривень.

Збиток від відтоку інвесторів та інших кредиторів також обчислюється мільярдами гривень, стверджують економісти.

І хто за це відповість?

33 гривні за долар і 40 – за гречку?   

Згідно з оновленим консенсус-прогнозом, підготовленим Мінекономрозвитку на базі оцінок урядових та неурядових організацій, споживча інфляція у нинішньому році прогнозується на рівні 15,4 відсотка в середньому за рік та 13,5 відсотка на кінець грудня. Найбільш песимістичні оцінки – 20 та 28 відсотків, відповідно.

Прогноз щодо курсу «зеленого» також не тішить. В середньому він складе близько 27 гривень за долар. А на кінець грудня нацвалюта може знецінитися до 28-33 гривень за долар.

Експерти не радять українцям сподіватися на дешеві продукти. Бо, якщо дорожчатиме інвалюта, ціни зростатимуть. Впливатимуть на ціноутворення й інші чинники, в тому числі – спекуляції,. Як, приміром, зараз на гречку.

Улюблений продукт вітчизняних політиків суттєво подорожчав. Кілограм крупи вартує 32 гривні, а подекуди правлять і всі 40. Покупці шоковані. Експерти української асоціації постачальників торгівельних мереж шоковані також і називають подорожчання аномальним і необгрунтованим.

За словами аналітика зернового ринку Мирослава Суховія, торік з України експортували багато зернових за кордон. Якісних, звісно. Натомість, для своїх громадян купували цю ж гречку в Китаї та інших країнах. За останні шість місяців завезли шість тисяч тонн крупи. Кажуть, китайська гречка – кормова, тобто, призначена для тварин. Але її змушені споживати українці-гречкосії.

Провокує подорожчання й паніка. Люди товар скуповують, а постачальники і торгівельні мережі, користуючись нагодою, женуть ціни.

Очікує українців і тривале комунальне «покращення». Аж до 2018 року продовжать підвищувати тарифи на компослуги: дорожчатиме газ, гаряча вода і опалення, електроенергія. Про це також йдеться в оновленому консенсус-прогнозі Мінекономрозвитку і торгівлі.

У нинішньому році природний газ подорожчає на 26 відсотків, у наступному – на 15-20 і в 2018-у – на 12 відсотків. Тарифи на гарячу воду і опалення зростуть на 36 відсотків цьогоріч, на 20 – наступного року і на 15 відсотків – у 2018-у. Вартість електроенергії може підвищитися на 52,5 відсотка цього року, на 10-30 відсотків у 2017-у і на 20 відсотків у 2018 році.

Уряд Гройсмана: камікадзе-2?

Екс-прем’єр Арсеній Яценюк називав уряд політичними камікадзе. Реально ж, уряд став своєрідним камікадзе для держави. Розчарування українців, корупція – середній розмір хабара у 2015 році виріс на третину – до 40 тисяч гривень,  владні скандали, – такий спадок Яценюка-«камікадзе». І пам’ятник при житті: «Стіна» або «Європейський вал», який виявився пшиком заради піару. Про  фортифікаційні споруди між Україною та Росією відставний прем’єр говорив багато. На їх зведення виділили кошти. Гроші пропали, «Стіни» немає…

А в боротьбі між реформаторами і консерваторами у державній службі Яценюк став на бік останніх, кажуть експерти, і залишив після себе громіздкий бюрократичний апарат із досі радянською культурою управління. Ось такий «проєвропейський» політик…

Новий прем’єр-міністр Володимир Гройсман себе камікадзе не називає. Але особисто йому та урядовцям доведеться непросто. Яценюк на політичну пенсію не збирається і, ймовірно, опонуватиме очільнику Кабміну. Негласне протистояння можливе і з боку депутатів із фракції «Народного фронту».

Крім того, в українців мізерна довіра до влади. І, наприклад, згадане підвищення вартості комуналки може боляче вдарити по рейтингу уряду та прем’єра.

На новий уряд і персонально на прем’єра ляже відповідальність за розв’язання політичної кризи й вихід зі складного економічного становища.

Також суттєва проблема уряду і президента в тому числі – Верховна Рада. Нардеп від БПП Сергій Лещенко у своєму блозі для «Нового часу» написав, що Рада перетворилася «у найбільший бізнес-клуб Європи». Депутат вважає: в умовах, коли фракції «Самопоміч», «Батьківщина» і «радикали» перейшли в опозицію, єдиним резервом коаліції можуть бути лише олігархічні клуби, оформлені як депутатські групи – «Воля народу» або «Відродження». Тому за кожне голосування Гройсману доведеться щось «відстібати – посаду, потік, тендер, держпідприємство». А це означає, що новий уряд приречений на корупційні скандали.

Ольга ЧОРНА.

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *