Як змінилася гривня за 20 років (інфографіка)

Як змінилася гривня за 20 років (інфографіка)

Цього року гривні виповниться 20 років. Як вона змінювалася і що можна було купити за національну валюту, розповів економіст Андрій Лисенко. 2 вересня 1996 року Національний банк увів у обіг національну валюту України – гривню. Обмін валюти провели з 2 по 16 вересня за курсом 100 тис. крб. до 1 грн.

6

“Коли міняли гривню, люди приходили до банків ледь не з мішками грошей, – згадує Лисенко. – Тодішні купони сильно знецінювалися. При електротехнічному заводі був магазин, то продавці ціни не встигли замінювати. Бувало, що вранці йдеш на роботу, у кишені 50 тисяч купонів. За них ще можна купити шоколадку, а ввечері лише сірники. У багатьох громадян залишилися дрібні купюри купонів по 1,2, 5 та 10 купонів. Їх не приймали ні банки, ні дрібні магазини. Такими грішми обклеювали туалети або латали дірки на шпалерах. Гривня була надрукована на два роки раніше, але її спеціально не вводили. Уряд чекав, доки пройде гіперінфляція”.

Протягом перших двох років курс гривні становив 1,8 грн за 1 долар. Національна валюта пережила три різкі стрибки девальвації: у 1999 курс до долара встановився на рівні 5,3-5,4 грн, а під час світової економічної кризи 2008 року – на рівні близько 8,1 грн. Новий стрімкий обвал стався у 2014 році після революції в Україні та вторгнення Росії. За роки існування українська валюта знецінилася у 12 разів відносно долара.

За 20 років існування гривні її дизайн змінювався тричі. Ще двічі в обіг вводили банкноти нового зразка. Автором дизайну першої серії українських гривень став художник Василь Лопата.

Перші оновлення дизайну банкнот з’явилися вже за рік після появи валюти. На банкнотах, які увели в обіг 1 вересня 1997 року, змінили розміщення портретів історичних діячів, орнамент та кольори. Оновили тільки банкноти номіналом 2, 5, 10 та 20 гривень. Зокрема, “десятка” стала більше схожою на “червінець”.

22 серпня 2001 року, напередодні 10-ї річниці Незалежності вперше вийшла банкнота новим номіналом – 200 гривень. Банкнота була виконана у стилістиці другої серії випущених гривень зі зміщеним від центру портретом Лесі Українки.

У період з 2003 до 2007 року на банкнотах змінилися портрети державних діячів та кольорова гама більшості купюр. Зокрема, князі Київської Русі зображені на банкнотах з бородами, Михайло Грушевський і Тарас Шевченко суттєво помолодшали. На банкноті в 1 гривню замінили зображення руїн Херсонесу на панораму древнього Києва, на банкноті 50 гривень будівлю Верховної Ради – на будівлю Центральної Ради, а на 100 гривнях замість Софії Київської зобразили панораму Дніпра. На банкноті у 200 гривень зразка 2007 року, яка вийшла останньою в цій серії, портрет Лесі Українки змістили з правого у лівий бік. Новий дизайн валюти викликав суперечки серед професіоналів та істориків, найбільше сперечалися, чи носили бороди київські князі.

У 2006 р. вийшла найбільша купюра номіналом 500 гривень. На банкноті зображений філософ Григорій Сковорода. Його портрет розмістили ліворуч, як і портрет Лесі Українки на банкноті 2007 року. Зараз це єдині українські банкноти з лівостороннім розташуванням портретів.

Останнє оновлення дизайну української гривні – 9 березня 2015 року з нагоди 201-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка змінили вигляд купюри у 100 гривень. Останньою Нацбанк презентував банкноту у 1000 гривень, але в обіг її не ввели.
Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *