15 березня: яке нині свято, що не можна робити, пам’ятні дати й події

15 березня: яке нині свято, що не можна робити, пам’ятні дати й події

15 березня – день пам’яті мученика Феодота Кіринейського. Він був єпископом міста Кіринеї, що на Кіпрі. Жив під час правління імператора Лікінія, коли відбувалися страшні гоніння на християн. Святий Феодот продовжував відкрито сповідувати християнство і закликав язичників звернутися до істиної віри. Намісником Кіпру був тоді Савін і він наказав будь-що знайти єпископа і відправити його на суд.

Святий дізнався про це і сам негайно з’явився перед намісником, не очікуючи його воїнів, а потім сказав йому: “Я той, кого ти шукаєш, з’явився, щоб проповідувати Христа Бога мого”. Намісник відразу наказав бити Феодота палицями, потім повісити його на дереві і стругати тіло гострими інструментами. Після всіх тортур відправив до в’язниці.

Через 5 днів знову привели святого до намісника. Останній вважав, що єпископ точно відмовиться від Бога, лиш би не переносити знову пекельних мук. Але Феодот не припиняв проповідувати. Тоді поклали його на залізні решітки, розвели під ними багаття, вбили чоловіку цвяхи в руки і ноги і змусили після цих тортур йти. Багато людей бачили страждання святого і увірували тоді в Господа.

У той же час імператор Костянтин дарував всім мученикам свободу і дозволив вільно сповідувати християнство. В числі інших було звільнено і святого Феодота. Повернувся святитель в рідне місто, де ще два роки мирно служив єпископом, а потім помер. Сталося це близько 326 року.

В народі 15 березня називали “Вітроносом”, тому, що цього дня часто дули сильні вітри.

Також цього дня молилися й просили у святих здоров’я для рідних і близьких.

Що не можна робити

Не рекомендовано сваритися, скандалити, лихословити.

Не можна їсти м’ясні і молочні продукти, рибу, яйця, а овочі дозволено вживати лише після заходу сонця.

Календар важливих подій

44 рік до н. е. – змовники під час засідання сенату вбивають римського імператора Юлія Цезаря;

1493 рік – два з трьох кораблів першої експедиції Колумба повертаються до Іспанії, привізши до Європи перших індіанців;

1603 рік – французький дослідник Самуель де Шамплан відправляється у свою першу експедицію до Канади;

1820 рік – Мен стає 23-м штатом США;

1848 рік – початок Угорської революції за децентралізацію Австрійської імперії, демократизацію і мадяризацію;

1867 рік – австрійці й угорці домовляються про перетворення Австрії на дуалістичну державу Австро-Угорщина;

1892 рік – Джессі В. Рено отримує патент на “нескінченний ліфт”;

1892 рік – засновуються англійський футбольний клуб “Ліверпуль”;

1906 рік – зареєстрована компанія “Роллс-Ройс”;

1919 рік – французи вводять облоговий стан в Одесі;

1923 рік – конференція послів держав Антанти визнає суверенітет Польщі над Віленським краєм та Східною Галичиною;

1927 рік – починається будівництво Дніпрогесу;

1937 рік – у Чикаго відкривається один із перших банків донорської крові;

1938 рік – у Саудівській Аравії розпочинаються перші пошуки нафти;

1939 рік – відбувається перше засідання українського сойму в Хусті, на якому Карпатська Україна проголошує свою незалежність;

1951 рік – Іран націоналізовує свою нафтову промисловість;

1962 рік – американський президент Джон Кеннеді вводить “Білль про права споживача”, нині – Всесвітній день захисту прав споживача;

1964 рік – відбувається весілля Елізабет Тейлор й Річарда Бартона;

1990 рік – Іракська влада страчує журналіста британського видання “Observer” в Іраку;

1996 рік – південноафриканський стрибун із жердиною Оккерт Бритс стає другою в історії людиною після Сергія Бубки, яка стрибнула вище 6 метрів;

1998 рік – в Іспанії формують найбільший у світі оркестр барабанщиків – із 1700 музикантів;

2006 рік – створюють Раду ООН з прав людини;

2011 рік – заворушеннями в Дамаску та Алеппо починається громадянська війна в Сирії;

2015 рік – щонайменше у 80 містах Бразилії виходить на вулиці 1,5 мільйона демонстрантів, вимагаючи відставки уряду країни та чинного президента Ділми Русеф;

2018 рік – в американському штаті Флорида поряд з кампусом Міжнародного університету Флориди в Маямі обвалюється пішохідний міст на автомагістраль, 4 загиблих і 10 постраждалих.

Який день в Україні та світі

15 березня в Україні і світі святкують День захисту прав споживачів. Ці права належать всім людям, коли вони купують товар або замовляють будь-яку послугу для прямого володіння або користування, а не для перероблення. На жаль, кожен із нас мав в своєму житті неприємний досвід, коли придбана річ швидко виходила з ладу або послуга не відповідає очікуванням. Але не кожному відомо, що потрібно робити в такому разі.

Вперше в як споживачі люди об’єдналися в Англії 1871 року. Тоді в місті Шеффілд була створена Асоціація споживачів води на знак протесту проти податку на воду. Невдовзі схожі ліги з’явилися в Римі, Парижі, Берліні, Нью-Йорку. А 1886 року було створене перше товариство споживачів на території нинішньої України (Харків).

Близько середини XX століття національні організації споживачів, які існували в різних країнах, відчули необхідність створити спільний союз. 1960 року в Гаазі відбулася Міжнародна конференція з тестування споживчих товарів, яка була організована асоціаціями з Європи, США, Австралії. На цій конференції було створено Міжнародну організацію споживачів, яка через десять років отримала консультативний статус ООН.

Всесвітній день промов. Це молоде ораторське свято, яке було створене Саймоном Гібсоном 2015 року під час Афінського форуму демократії. У святкуванні беруть участь понад ста країн світу. Головна мета цього дня полягає у залучені людей до публічних виступів, розвиток мовлення у школах, вищих навчальних закладах, різноманітних організаціях. Завдяки промовам можна обмінюватися думками та ідеями.

Міжнародний день боротьби з поліцейською жорстокістю. Подія була спільно організована Колективом протидії поліцейській жорстокості та організацією “Чорний прапор” 1997 року. А після того, як 2000 року швейцарський поліцейський жорстоко побив дітей, цю акцію почали пов’язувати з цією сумною подією.

Міжнародний день захисту дитинчат тюленів (більків). Подія була започаткована Всесвітньою організацією захисту тварин, а ще завдяки діям правозахисників та волонтерів 1986 року з’явилася заборона на використання хутра більків в деяких країнах світу. 2010 року Євросоюз також заборонив торгівлю продуктів з хутра дитинчат тюленів. На жаль, все ще існують країни, де цих тварин продовжують вбивати заради їхнього хутра, тому світова спільнота не припиняє боротьбу.

Більками називають дитинчат гренландських тюленів, які відрізняються білосніжною шубкою. Заради хутра тварин масово вбивають, що призводить до винищення виду.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *