18 липня – свято Місяця. Чим ще цікавий нинішній день?

18 липня – свято Місяця. Чим ще цікавий нинішній день?

18 липня – день пам’яті преподобного Атанасія Атонського. Народився він у Трапезунді (Каппадокія), що нині розташовано в Туреччині. Під час хрещення отримав ім’я Авраам. У досить юному віці залишився без батьків, тому вихованням дитини займалася християнська черниця, яка і привила хлопчику любов до Бога.

В дорослому віці Авраам став вчителем, але продовжував вести досить аскетичний спосіб життя. Якось юнак вирішив залишити вчительську діяльність. У той час в місті якраз перебував ігумен Камінського монастиря преподобний Михайло. Йому хлопець і розповів про своє бажання стати ченцем. Незабаром він прийняв від Михайла чернечий постриг та змінив ім’я на Атанасій (Афанасій).

Багато часу чоловік проводив у молитві, а згодом пішов до Афону, де побудував невелику келію. З часом на її місці виріс монастир, який назвали на честь пророка і предтечі Іоанна Хрестителя.

В народі день називали Афанасовим і вважали його святом Місяця. В давні часи 18 липня було прийнято виходити пізно ввечері на вулицю, щоб спостерігати за цим небесним тілом. За ним передбачали погоду, а ще просили захисту для урожаю.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 18 липня:

390 рік до н. е. – битва при Алії, де римська армія зазнає поразки від галлів під керівництвом кельтського вождя Бренна;

64 рік – в Римі здіймається “Велика пожежа”, яка не вщухає впродовж тижня й знищує практично весь Рим;

1672 рік – в розпалі міжусобної боротьби в час Руїни відбувається битва під Четвертинівкою, сили Дорошенка перемагають Ханенка;

1870 рік – Перший Ватиканський собор майже одноголосно приймає Першу догматичну конституцію “Про церкву Христову”;

1878 рік – шведський полярний дослідник Адольф Ерік Норденшельд першим проходить північним шляхом з Атлантичного океану в Тихий;

1898 рік – П’єр і Марія Кюрі представляють в Паризьку Академію доповідь про те, що, окрім урану, існують і інші радіоактивні елементи;

1915 рік – в Адріатичному морі австро-угорський підводний човен підтоплює італійський крейсер “Джузеппе Гарібальді”;

1946 рік – відновлюють в еміграції Спілку української молоді;

1947 рік – король Великої Британії Георг VI підписує закон про незалежність Британської Індії;

1954 рік – відбувається перший фестиваль джазової музики в Ньюпорті, штат Род-Айленд, США;

1968 рік – засновують компанію “Intel”;

1995 рік – біля стін Софійського собору в Києві ховають українського Патріарха Володимира.

Цього дня народилися:

1938 рік – український поет, перекладач Станіслав Жуковський;

1973 рік – український політолог, журналіст, історик, поет, краєзнавець Олексій Кошель;

1995 рік – офіцерка Збройних сил України, учасниця російсько-української війни, кавалерка ордену “За мужність” III ступеню Юлія Микитенко.

Який день в Україні і світі

18 липня в Україні і світі святкують День народження Тетріса. Саме цього дня 1985 року була створена електронна версія відомої вже на той час комп’ютерної гри. Тетріс – це головоломка, яка побудована за принципом “тетраміно” (геометричні фігури, що складаються з чотирьох квадратів). Цікаво, що дослідниками було виявлено ефективність цієї гри у боротьбі з переїданням та наркозалежністю. А на сьогоднішній день існує понад сто версій цієї цікавої гри.

Мусульманський Новий рік. Мусульмани ведуть літочислення не так, як в інших країнах світу. Вони починають числити роки від Хіджри, тобто переселення пророка Мухаммеда і перших мусульман з Мекки до Медіни. Сталося це 662 року нашої ери. Також мусульманський рік триває на 11-12 днів менше, ніж християнський, а кожна нова доба настає не о 12 годині ночі, а з заходом сонця. Тому дата Мусульманського Нового року є змінною.

Міжнародний день Нельсона Мандели. Дата була встановлена ООН на знак визнання внеску Нельсона Мандели у боротьбу за мир і загальнолюдські цінності. Саме цього дня 1918 року в родині членів королівської ради народності тембу (село Мфезо, східне узбережжя ПАР) народився син, якого назвали Роліхлахла. У вільному перекладі його ім’я означає “порушник спокою”. На той час в ПАР існувала традиція, за якою вчителі-місіонери давали школярам в школах англомовні імена. Саме там Роліхлахла отримав своє відоме на весь світ ім’я Нельсон.

У віці 9 років у хлопчика помер батько і опіку над ним взяв тодішній правитель, який надіявся, що Нельсон стане королем свого народу в майбутньому. Тому Мандела зміг продовжити навчання, захопився атлетикою та боксом. Згодом він вступив до єдиного на той час вузу західного типу для чорношкірих африканців – університету Форт-Хейр. Однак вже наступного року його та Олівера Тамбо виключили за політичні виступи і протести. Згодом Нельсон закінчив навчання заочно, отримав ступінь бакалавра мистецтв і знову почав вчитися. Цього разу вже на юридичному факультеті університету Вітватерсранда.

В той час Мандела знайомиться з людьми ліберальних поглядів, які були активістами проти расової дискримінації. Він як чорношкірий студент зазнав несправедливого ставлення, одразу приєднався до їхніх лав. 1944 року Нельсон також стає членом Африканського національного конгресу і разом з другом Олівером Тамбо заснував Молодіжну лігу АНК. 1948 року на виборах в ПАР перемогла Національна партія, яка ввела апартеїд – система расової сергегації, за якою обмежувалися базові права чорношкірих. Звичайно Мандела не міг стояти осторонь. Його декілька разів заарештували. 1993 року Нельсон Мандела отримав Нобелівську премію миру, а 10 травня 1994 року став першим чорношкірим президентом ПАР. Термін свого президентства він закінчив 1999 року. Помер у віці 95 років 5 грудня 2013 року.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *