15 травня – яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

15 травня – яке сьогодні свято, чим день увійшов в історію, прикмети та заборони

Цього дня в світі відзначають Міжнародний день сім’ї, Всесвітній день віскі, День «Принесіть кому-небудь квіти», Міжнародний день астрономії, Міжнародний день клімату, Міжнародний день відмовника від військової служби за переконаннями совісті, Всесвітній день скрипки, День посадки лимонного дерева, Всесвітній день скандинавської ходьби. 

В Україні – День науки, День Європи, у США – День збройних сил, День пам’яті охоронців порядку, День нейлонових панчіх, День солом’яного капелюха, День навчання плаванню, День зникаючих видів тварин, День шоколадних чіпсів, в Індії – День дерева, у Південній Кореї – День учителя, в Парагваї – День матері, у Колумбії, Мексиці – День учителя, в Японії – Фестиваль мальви, в Іспанії – День святого Ісидора, у Грузії – Свято «Константінеоба», в Парагваї – День незалежності, у Словенії – День збройних сил, в Литві – День установчого Сейму, в Австрії – День відновлення незалежності.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 15 травня вшановує пам’ять братів-великомучеників князів Бориса і Гліба, синів князя Володимира. У народі день назвали Борис і Гліб Сіятелі. Цього дня потрібно помиритися з тим, із ким посварилися, попросити прощення. Також добре подбати про підвищення на роботі, запросити на побачення. 

Що сьогодні не можна робити 

Не можна відмовляти у проханнях бідним – все повернеться старицею. 

Прикмети на 15 травня      

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

– на заході сонце яскраве – влітку буде мало дощів; 

– гляньте на черемху: розпустився цвіт – до похолодання.

У 1252 році Папа Римський Інокентій IV оголосив буллу «Ad extirpanda», що дозволяє інквізиції катувати підозрюваних у єресі.

Пам’ятні дати 15 травня, річниці та події

У 1536 році Анна Болейн – друга дружина короля Англії Генріха VIII Тюдора, до заміжжя Маркіза Пембрук у власному праві, мати другої правлячої королеви Англії Єлизавети I – і її брат лорд Джордж Рочфорд були звинувачені чоловіком Анни, королем Генріхом VIII, в любовному зв’язку. Обоє були страчені.

У 1618 році німецький астроном Йоганн Кеплер відкрив закони руху планет.

У 1770 році відбулося весілля 14-річної Марії Антуанетти і 15-річного майбутнього короля Франції Людовика XVI.

У 1875 році стався землетрус у Колумбії. Він тривав усього 45 секунд, але забрав життя 16 тисяч людей. Одночасно із землетрусом сталося виверження вулкана, розташованого поруч із містом Кокуто.

У 1905 році було засновано місто Лас-Вегас у штаті Невада, США.

У 1921 році Конгрес штату Нью-Йорк надав право місцевій владі вводити цензуру на танці та танцювальні костюми.

У 1928 році в мультфільмі «Plane Crazy» вперше з’явився мультиплікаційний герой Міккі Маус, але спочатку він ще не мав голосу і мало був схожий на себе майбутнього.

У 1930 році американка Еллен Черч стала першою в світі стюардесою. Медсестра Еллен, зацікавившись авіацією, вступила на льотні курси, але коли вона звернулася до одного з менеджерів авіакомпанії Boeing Air Transport із питанням: чи буде у неї можливість стати пілотом, той відповів, що вважає набагато більш перспективною іншу ідею – ввести на повітряних кораблях нову посаду, аналогічну посаді провідника на залізниці. Керівництво компанії схвалило цю пропозицію, оскільки воно мало й хорошу комерційну складову – стюарди-жінки були би вдалим пропагандистським ходом: присутність у літаку молодих дівчат, які не бояться літати, заспокоювало б пасажирів. До того ж навички медсестри могли стати в пригоді у польоті, особливо якщо врахувати, що на тодішніх літаках, які низько літали, сильно трясло та качало, і багато пасажирів почувалися не дуже добре. Еллен Черч було запропоновано набрати групу з семи медсестер віком до 25 років і не важчими за 115 фунтів (близько 52 кг), готових стати стюардесами за пристойну за тодішніми мірками плату 125 доларів на місяць. Перший політ у цій групі зробила сама Черч. Це сталося 15 травня 1930 року на рейсі Сан-Франциско – Шайєнн. У наступні три роки майже всі американські авіакомпанії обзавелися загонами стюардес. Під час Другої світової війни Еллен Черч служила медсестрою на літаку, що вивозив поранених солдатів із Північної Африки та Італії, а потім у санітарному поїзді у Франції. Вона була нагороджена низкою медалей. Аеродром в її рідному місті Креско названий на честь першої в світі стюардеси Еллен Черч.

У 1932 році декретом уряду СРСР за підписом Сталіна була оголошена «безбожна п’ятирічка», що поставила мету: до 1 травня 1937 «ім’я Бога має бути забуте на території країни».

У 1940 році в США у продажу з’явилися нейлонові панчохи, пише УНІАН.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *