21 березня – день весняного рівнодення, день народження весни

21 березня – день весняного рівнодення, день народження весни

21 березня – день пам’яті преподобного Феофілакта Сповідника. Жив він у Константинополі в VIII столітті, коли була розповсюджена іконоборча єресь. Згодом помирає імператор-іконоборець Лев IV Хозар і на престол сходить Костянтин VI. Також змінюються і патріархи: замість Павла обирають Тарасія, який на той час був першим царським радником. Новий патріарх скликає VII Вселенський Собор, на якому засуджують іконоборчу єресь.

Феофілакт же був відданим учнем Тарасія. Тому він разом з Михаїлом з благословення патріарха віддаляється в монастир на березі Чорного моря. За молитви та благочесне життя, отримує від Бога дар чудотворення. Кілька років перебували вони в монастирі, а потім були освячені патріархом в єпископський сан. Феофілакт отримав сан єпископа Никодимійського.

Після мирних років трон зайняв імператор-іконоборець Лев V Вірменин, тому єресь спалахнула з новою силою. Не зміг вплинути на імператора навіть патріарх Никифор, який став спадкоємцем Тарасія. Святий Феофілакт був присутній на переговорах і сміливо відкривав єретиків, пророкуючи імператору швидку смерть.

За ці слова його відправили на заслання до фортеці Стровіль (Мала Азія), де він прожив тридцять доків до смерті близько 845 року.

У народі 21 березня називали “Вербоносиця”. Називали цей день так через те, що починає вже розпускатися верба. А в наших предків це дерево наділялося чималою магічною силою. Вірили, якщо цього дня відшмагати хворого гілочками верби, то він скоро одужає, а здоровий не буде цілий рік хворіти.

Також 21 березня – день весняного рівнодення. Ніч і день зрівнялись по тривалості. У північній півкулі починається весна, а у південній – осінь. Ця дата вважається астрономічним днем народження весни.

Якщо у цей день з теплих країв повертається жайворонок, то слід чекати теплої весни.

Що не можна робити

Не варто вирушати цього дня у далеку дорогу, а також підписувати важливі документи.

Не позичайте гроші і не давайте їх комусь у борг.

Також не рекомендується відмовляти в допомозі тим, хто її просить.

Пам’ятні дати

Календар важливих подій в Україні та світі за 21 березня:

630 рік – візантійський імператор Іраклій відбиває у сасанідів Хрест Ісуса Христа і повертає його до Єрусалиму;

1804 рік – уводять в дію Кодекс Наполеона;

1844 рік – початок календаря бахаї;

1884 рік – у Франції з ініціативи Вальдека-Руссо скасовують заборону на створення профспілок, що діяла від 1791 року;

1927 рік – у Києві виходить перший номер української “Літературної газети”;

1935 рік – на вимогу Реза Шах Пахлаві іноземні держави починають називати Персію Іраном;

1945 рік – під час помилкового нальоту союзницьких ВПС на школу в Копенгагені гине 125 цивільних данців, у тому числі 86 школярів;

1961 рік – відбувається перший концерт групи The Beatles (Ліверпуль, The Cavern Club);

1980 рік – президент США Джиммі Картер закликає до бойкоту Олімпійських ігор у Москві;

1990 рік – Намібія стає незалежною від Південної Африки.

Який день в Україні та світі

21 березня в Україні та світі – Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації. Подія була започаткована ООН 26 жовтня 1966 року, а дату святкування обрали на честь дня демонстрації (21 березня 1960 року), яка пройшла у Південно-Африканській республіці. Під час демонстрації поліція вбила 69 мирних демонстрантів.

Головна мета цього дня – в залученні суспільства до толерантності та поваги один до одного, адже лише тоді світ зможе розвиватися в мирі.

Міжнародний день лялькаря. Ініціатором створення цього професійного свята став Дживадо Золфагаріхо 2000 року, а саму подію започаткували 2002 року. Успіх вистави і загальна атмосфера багато в чому залежить від майстерності лялькарів. А театр ляльок – це давнє мистецтво. Хоча існують стереотипи, що театри ляльок підходять лише дітям, але не показують вистави для дорослих. В Україні перший такий театр з’явився в Чернігові 1921 року. Наразі на території України їх приблизно 30.

Міжнародний день людини з синдромом Дауна. Подію створили за ініціативи Європейської асоціації синдрому Дауна 2006 року. Дату обрали не випадково. Вона розшифровується як причина синдрому (21.02 – три 21-х хромосоми). Міжнародного статусу подія набула 2007 року.

Синдром Дауна – вроджена генетична патологія, яка була відкрита 1866 року Джоном Дауном. Світоприйняття таких людей відрізняється від звичного, вони розвиваються повільніше, але дуже добрі і талановиті. Головна мета цього дня – поліпшити поінформованість щодо цього захворювання.

Міжнародний день лісів. Важливе екологічне свято, яке було започатковане за ініціативи Організації Об’єднаних Націй 28 листопада 2012 року, у зв’язку з величезними втратами лісових насаджень. Раніше від 1971 року існувало свято Всесвітній день лісового господарства. Головна мета Міжнародного дня лісів полягає у збільшені поінформованості людства щодо цінності лісів та заклику до створення заходів для їхнього відновлення.

Всесвітній день домашнього господарства. Подія була започаткована Міжнародною федерацією домашнього господарства 1982 року. Але тільки від 2012 року почали вибирати щорічну основну тему свята. Головна мета цього дня в поширенні інформації щодо домашнього господарства і грамотної економіки, наголошені на розвитку нової професії домогосподаря/домогосподарки.

Всесвітній день соціальної роботи. Свято було започатковане Міжнародною асоціацією шкіл соціальної роботи та Міжнародною федерацією соціальних працівників 1983 року. Головна мета дня полягає в приверненні уваги суспільства і влади до проблеми соціальної незахищеності, обмін досвідом представниками різних держав та розвиток соціальної сфери.

Всесвітній день поезії. Був встановлений за ініціативою ЮНЕСКО для підтримки мовного різноманіття за допомогою віршів та сприяння дрібним видавництвам. Точно невідомо, коли люди почали складати віршовані твори. Але зрозуміло, що в тій чи тій формі поезія існує вже не одне тисячоліття. Найдавнішим підтвердженням є Епос про Гільгамеша, записаний клинописом на глиняних табличках в Давній Месопотамії приблизно в XVIII-XVII столітті до нашої ери.

В Україні особливо поширеним є національний поетичний жанр під назвою “думи”. Це ліричні та епічні поеми, які виконувалися речитативом під акомпанемент кобзи або бандури. Справжнім духовним лідером для українців є Тарас Шевченко, який, попри коротке життя, залишив після себе чимало поем, дум, віршів, балад, повістей.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *