23 лютого: яке сьогодні свято, прикмети, що не можна робити

23 лютого: яке сьогодні свято, прикмети, що не можна робити

Цього дня у світі відзначають Всесвітній день взаєморозуміння і миру, День дизельного двигуна, Всесвітній день стерилізації домашніх тварин, Міжнародний день собачого печива.

У США – День керлінгу, День бананового хліба, День гри в теніс, День плитки, День раціоналізації, в Японії – День народження імператора, в Росії – День захисника Вітчизни, у Таджикистані – День створення збройних сил, у Гайані – День республіки, в Брунеї – День незалежності, у Канаді – День сільського господарства, в Індії – День посту і духовних практик “Бхаімі Екадаші”.

Пам’ятні дати, річниці та події

У 1874 році 23 лютого англійський майор Волтер Вінгфілд запатентував гру, яку назвав “Sphairistike”, нині відому як теніс. Слово “теніс” імовірно походить від французького tenez – “ось вам, беріть”. До речі, ще у стародавніх греків і римлян була гра, в якій м’яч відбивали рукою або палицею. Але прообраз великого тенісу – гра “джидоко”, що існувала у 13-14 століттях в Італії, Франції та Англії: у ній стрибаючий через сітку м’яч відбивали надітими на руку рукавицею, дерев’яним щитком або шкіряним ременем. У “джидоко” грали в залах і на майданчиках під відкритим небом. На початку 16 століття в грі стали застосовувати ракетки. Шкіряні м’ячі, якими грали в ті часи, були набиті тирсою, ганчірками, травою. Відскакувати вони могли тільки від твердої поверхні. З появою гумових м’ячів стала можливою гра на траві. У 1872 році був заснований перший клуб цієї гри на галявині лімнгтонського курорту португальцем Хоа Перейра, Фредеріком Хейнсом і Велслі Томкінсоном. Але офіцер британської армії Волтер Вінгфілд у 1873 році розробив зразковий корт для гри в “сферистику”. У грудні цього ж року випустив брошуру з правилами гри “Сферистика, або лаун-теніс”. А 23 лютого 1874 року Волтер Вінгфілд отримав патент на корт. З розвитком гри змінювалися й умови, в яких вона проходила, і дуже еволюціонував одяг гравців. Аж на початку 1930-х років чоловікам дозволили виступати в коротких брюках, а жінкам – у коротких спідницях. При цьому Саудівська Аравія, яка вже більш як 20 років веде телетрансляції з Вімблдону, досі не показала жодного матчу за участю жінок. А галантні французи, тим не менш, не допускали представниць прекрасної половини людства до виступів на чемпіонаті Франції до 1928 року. Сьогодні теніс є олімпійським видом спорту й улюбленою грою багатьох відомих персон.

У 1893 році німецький інженер і винахідник Рудольф Дизель отримав патент на дизельну установку.

У 1903 році Куба передала США базу Гуантанамо у вічну оренду. 

У 1905 році в Чикаго юрист Поль Персі Харріс заснував перший у світі “Клуб Ротарі”. Зараз це – міжнародне співтовариство. Основна мета – об’єднання професіоналів і бізнесменів для здійснення гуманітарних проектів, розвитку високих етичних стандартів у професійній сфері.

У 1941 році вперше був отриманий плутоній.

У 1947 році була заснована Міжнародна організація зі стандартизації (ISO).

У 1953 році в Англії були амністовані 14 тисяч дезертирів Другої світової війни.

23 лютого 1959 року в Страсбурзі відкрилася перша сесія ЄСПЛ, заснованого відповідно до Конвенції про захист прав людини і фундаментальних свобод, виробленої ще у 1950 році Радою Європи. ЄСПЛ складався з 46 суддів, які мали шестирічний мандат від Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) – міжнародний орган, юрисдикція якого поширюється на всі держави-члени Ради Європи (нині їх 47 держав), що ратифікували Європейську конвенцію про захист прав людини та основних свобод, і включає всі питання, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції, в тому числі міждержавні справи й скарги окремих осіб. Наразі ЄСПЛ складається з 47 суддів. Вони обираються з терміном повноважень дев’ять років і не можуть бути переобрані. Діяльність Високого суду щодо захисту норм вищевказаної Конвенції отримала високу оцінку світової спільноти. Але, як пожартував один із суддів, ЄСПЛ “став жертвою власного успіху” і після історичних змін, що вразили Східну Європу на рубежі 1980-1990-х років, став зазнавати труднощів з розглядом зростаючого потоку скарг. У зв’язку з цим наприкінці 1998 року суд довелося значно реформувати, щоб радикально підвищити “продуктивність праці”. 

У 1993 році була створена мова програмування Ruby.

Яке нині церковне свято

Православні 23 лютого моляться Прохору Печерському, щоб швидше прийшла весна й не було сильних морозів. А ще сьогодні прийнято молитися Харлампію Магнезійському. Він уберігає людей від раптової смерті, коли людина навіть не встигла покаятися. Його просять позбавити від такої долі й допомогти позбутися різних бід. Його також вважають і покровителем чиновників. Якщо сьогодні почати лікувати серйозну та важку хворобу, то скоро вона відступить.

Що не можна робити

Чоловікам не можна важко фізично працювати. Також не можна дарувати коханому годинник і шкарпетки – до розлучення. До речі, ця прикмета збереглася й на сьогоднішній день. 

Прикмети

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

сніг накрив усі дахи – до багатого врожаю; 

у народі казали: прийшов Прохор – весна зазирнула у двір, морози слабшатимуть.

Іменини 

Іменини у Порфирія, Анни, Валентини, Геннадія, Антона, Василя, Галини, Семена, Петра, Григорія, Аркадія, Івана, Карпа і Германа, пише УНІАН.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *