Через отруєння грибами у вересні до лікарень Тернопільщини потрапили більше двох десятків дітей. Врятувати вдалося не всіх

Через отруєння грибами у вересні до лікарень Тернопільщини потрапили більше двох десятків дітей. Врятувати вдалося не всіх
Тернопілля накрила хвиля отруєнь грибами. В особливій небезпеці – діти. У вересні в обласну дитячу лікарню потрапили два десятки хлопчиків і дівчаток, яких дорослі нагодували лісовим “делікатесом”. І ця цифра продовжує зростати. 10-річну дівчинку врятувати не змогли.
Смертельний випадок стався у Теребовлянському районі. У школі, де навчалася п’ятикласниця, розповідають – були шоковані звісткою.

– Напередодні Марічка виступала на сцені разом з іншими дівчатками, виконуючи фінальну пісню, а вже зранку потрапила до лікарні, – кажуть учителі.

Сім’я вечеряла вдома юшкою з грибів. Дали спробувати і дівчинці. За три доби дитина померла від отруєння.

Лікарі кажуть: у юшку потрапила бліда поганка. Незважаючи на застереження, люди продовжують смакувати лісовими грибами й наражати себе і своїх близьких на смертельну небезпеку.

Отруїтися можна їстівними грибами

Лілія Романенко, обласний позаштатний токсиколог
Лілія Романенко, обласний позаштатний токсиколог

Від блідої поганки протиотрути немає – попереджають медики. Втім, вкласти у лікарняне ліжко можуть умовно отруйні й навіть їстівні гриби.

З Лілією Романенко, обласним позаштатним токсикологом, розмовляємо у реанімаційному відділенні Тернопільської обласної дитячої лікарні. Лише впродовж останніх двох днів тут виходжували чотирьох пацієнтів після того, як їх нагодували грибами. Найменшому малюку – 3 роки. Таким дітям, кажуть лікарі, не можна навіть магазинних шампіньйонів – в організмі ще не встигає виробитися фермент, з допомогою якого перетравлюються гриби.

– Кожного року є отруєння. Минулого, однак, було доволі мало. А цього таке враження, що люди ніколи не бачили тих грибів і почали їсти їх, як в останній раз, – каже пані Лілія. – Є навіть випадки, коли годують  півторарічних малят. Зазвичай це були гриби гастроентеротропної дії. Вони менш токсичні. Таке отруєння проявляється зазвичай у перших день вживання. Діти скаржаться на болі в животі, блювоту, можливі розлади стільця.

– Це умовно отруйні гриби, – продовжує лікар. – З блідою поганкою та її різновидами не справиться жоден організм. Печінка перестає виробляти речовини, які сприяють тому, що в організмі згортається кров. Пацієнт помирає від кровотеч, які не гамуються. Печінка стає величезна, тверда, болюча. А помиляються навіть затяті грибники, адже гриби часто мутують і здатні змінюватися зовні.

Водночас, гриби є універсальним сорбентом. Вони вбирають все з навколишнього середовища. І якщо ростуть в екологічно брудній місцевості, забирають на себе всі токсини. І ними теж можна отруїтися, застерігають медики.

Токсини передаються навіть через руки

Для багатьох застереження, відзначають лікарі, – як клич у пустелі. Люди бачать, чують, пострахалися – і йдуть у ліс, щоб знайти грибочків на вечерю. Збирають і близько до автошляхів, залізниць, сміттєзвализщ. Прийнято вважати: гриби – надзвичайно корисні, ледь не концентрати чистого білка. Це, кажуть медики, справді так. Однак завжди є ймовірність, що така “корисна” вечеря виявиться останньою.

– Їв гриби, але не знаю які, – розповідає 9-річний Максим з Теребовлянського району. – Раніше не пробував, це вперше. Вони були смажені, і всі їли.

Хлопчика тільки перевели з реанімаційного відділення, зараз він у лікарні – під наглядом гастроентерологів. Йому вже нічого не загрожує, однак ту сімейну вечерю запам’ятає на все життя. Говорить, потупивши погляд, і зізнається: ніколи більше не їстиме грибів. А того дня спробував маремух, які зібрав батько.

– Дітям не варто давати навіть таких грибів, як шампіньйони, – каже обласний дитячий гастроентеролог Анна Кабакова. – Якщо дитина з’їсть гриб, вона його таким, як спожила, і віддасть, нічого корисного з нього не взявши.

Якщо дитина все ж поїла грибів і скаржиться на найменший біль чи нудоту – негайно везіть її до найближчої лікарі. Час має значення.

Цього року переважна більшість отруєнь – у Теребовлянському та Бучацькому районах. Незважаючи на те, що труяться сусіди і знайомі, люди продовжують їсти гриби й годувати ними дітей. І хоч вже 21 століття, продовжують вірити у те, що можна перевірити токсичність гриба, приміром, цибулею. Все це – міфи. А от після грибного полювання варто одразу ж помити руки. Отрута передається навіть контактним шляхом, кажуть лікарі.

У лікарню потрапляють  цілими сім’ями

У школі, де вчилася Марічка, оголосили жалобу. І хоч більшість дітей з грибними отруєннями лікарі виходжують, кожної такої смерті можна було б уникнути.

В обласній дитячій лікарні досі згадують випадок, коли отруїлися четверо хлопчиків з однієї родини. Діти двох сестер, які з чоловіками були за кордоном, а синів тимчасово віддали під опіку своїм батькам. Дідусь-лісничий назбирав грибів, і вся сім’я посмакувала лісовими дарами. А згодом виявилося, що у страві був токсичний гриб. Врятувати вдалося не всіх…

Хлопчик помер на третю добу, згадують лікарі. І просять дорослих – якщо не бережете себе, то хоча б бережіть дітей.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *