Чого очікувати у наступному році від збільшення мінімалки?

Чого очікувати у наступному році від збільшення мінімалки?

Підвищення у цьому році мінімальної зарплати до 3200 гривень додало 2-2,5 процентних пункти до інфляції поточного року. У прес-службі НБУ прогнозують: жовтневе зростання пенсій додасть ще 0,3-0,6 процентних пункти. І зазначають, що ріст зарплат мав удвічі більший тиск на інфляцію, ніж очікувалося. Чому прогнози НБУ нерідко не співпадають з реаліями?

Олег РуданНа запитання «Нашого ДНЯ» відповідає Віталій Ярославович РУДАН, кандидат економічних наук, старший викладач кафедри банківської справи ТНЕУ.

– На мій погляд, прогнози НБУ не співпадають з реаліями за наступних трьох причин: по-перше, як свідчить практика, основним і визначальним чинником динаміки інфляційних процесів в Україні є динаміка валютного курсу гривні по відношенню до долара США, адже девальвація призводить до зростання вартості імпортних товарів, у тому числі й енергоносіїв (газ, нафта, вугілля, бензин), вартість яких включається в собівартість виготовленої продукції в Україні. По-друге, високий рівень монополізації економіки України, що ускладнює ринкове ціноутворення. І, по-третє, наявність високого рівня тіньової економіки – за різними пронозами від 40 до 70 відсотків ВВП, що не дає змоги НБУ повністю врахувати інфляційні чинники при розрахунку інфляції.

– Чи «підвищить» жовтневе збільшення пенсій вартість товарів першої необхідності, зокрема, продуктів харчування? Адже в Україні вже склалася така прикра традиція.

– Серйозного впливу на вартість продуктів харчування та продуктів першої необхідності підвищення пенсій не матиме, оскільки зростання грошової маси в обігу буде несуттєвим. Мотивом підвищення цін буде, швидше, психологічний чинник, який криється в українському менталітеті та суспільній поведінці. Стосовно ж економічних факторів впливу на інфляцію, то це буде девальвація курсу гривні до оголошених у минулорічному бюджеті 27,2 гривні за долар, що може збільшити інфляцію на 1-1,5 відсотків до кінця року.

– Як відомо, у наступному році мінімальна платня повинна зрости до 3723 гривень. Слід очікувати й більшої інфляції? А, відтак, триватиме зростання курсу долара та євро щодо гривні? Товарів, послуг, пального?

– Через непередбачуваність та важкопрогнозованість української економіки, а в цілому й розвитку держави, однозначної відповіді на таке запитання дати не можна. З одного боку, зростання заробітної плати призведе до дії психологічного чинника продавців, які, ймовірно, підвищать ціни на свою продукцію. Однак з іншого боку – зростання зарплати означає автоматичне збільшення купівельної спроможності населення, яке зможе вибрати більш ширший асортимент продукції, ніж до підвищення платні, що в середньостроковій перспективі знизить коливання цін, оскільки зросте конкуренція серед продавців.

Щодо зростання курсу долара та євро, то воно триватиме в наступному році. Адже в державному бюджеті закладено прогнозний курс гривні до долара США на рівні 30,1 грн./дол., що автоматично означає зростання курсу на 10,6 відсотків, а, відповідно, інфляції на 10-11 відсотків.

Курсовий чинник буде визначальним для інфляційних тенденцій і в 2018 році. Окрім цього, варто додати монопольне формування цін, підвищення цін на комунальні послуги, погашення дефіциту бюджету за рахунок прихованої емісії та інші чинники, внаслідок яких реальна споживча інфляція складатиме 35-45 відсотків, як це спостерігається у нинішньому році.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *