Якщо бадилля часнику почало жовтіти, це означає, що рослині потрібна ваша допомога. Нестача добрив, вологи та шкідники – найчастіше загрожують гарному врожаю.
Досить поширена причина пожовтіння часнику – нестача азоту. Пов’язана вона з тим, що азот швидко вимивається з грунту, і рослина не отримує його в належній кількості. При дефіциті азоту листя часнику стає вузьким і витягнутим.
Все, що вам потрібно зробити в цьому випадку – це внести азотовмісні добрива. Робити це потрібно в період активного росту часнику – ранньою весною. Можна використовувати мінеральні або органічні добавки, а можна обійтися карбамідом або сечовиною. Приготуйте розчин – розведіть 20 г сечовини у відрі води (10 л) і полийте нею посадки з розрахунку 8-10 л/кв. м грунту.
Калій і магній – важливі мікроелементи для часнику. Якщо їх не вистачає, часник починає злегка жовтіти, а потім сохне. При дефіциті калію полийте грядки з часником розчином сірчанокислого калію з розрахунку 15-20 г на 10 л води. Брак магнію можна компенсувати розчином власного виробництва. Для цього потрібно розвести 150-200 г сірчанокислого магнію в 10 л води.
Будь-якій рослині потрібна волога, від її нестачі часто гинуть навіть найвитриваліші культури. Часнику полив особливо необхідний в травні-червні, а якщо ви ще й розрихлите грунт, рослина буде вам безмежно вдячна.
Незважаючи на те, що часник відноситься до фітонцидних рослин, які ми нерідко використовуємо для відлякування шкідників від інших культур, свої шкідники і хвороби у нього є. Несправжня борошниста роса, гниль, іржа, цвіль, а також цибулева муха, нематода, міль або кліщ – ось далеко не повний список «напастей». Хворий або пошкоджений шкідниками часник також може пожовтіти. Щоб переконатися в наявності/відсутності шкідників або патогенів, доведеться викопати одну головку часнику з пожовклим пером. Якщо на ній є гниль, пліснява, гнилі корінці, личинки в основі цибулини або рожевий наліт на денці – винні шкідники. Від хвороб доведеться обприскувати фунгіцидами (біологічними чи хімічними), від цибулевої мухи відмінно допомагає полив сольовим розчином (200 грамів солі на 10 літрів води), від нематоди порятунку немає.
Що робити, щоб попередити ураження? Не садити часник на одному і тому ж місці кілька років поспіль; перед посадкою протягом 12 годин витримувати зубчики часнику в слабкому розчині марганцівки; раз в 3-4 роки оновлювати посівний матеріал, щоб хвороби не накопичувалися; вирощувати на одній грядці з часником чорнобривці і календулу (коріння цих квітів отруйне для нематод).