“Чорнобривців насіяла мати”: чим корисні ці красиві квіти

“Чорнобривців насіяла мати”: чим корисні ці красиві квіти

Як можна використовувати чорнобривці у народній медицина та у овочівництві

Чорнобривці стали справжнім нарордним символом України, хоч їх батьківщиною вважають Центральну Америку. За даними науковців, чорнобривці містять ефірну олію, каротиноїди, флавоноїди, амінокислоти, а також калій, фосфор, мідь, селен, залізо і цинк, тому їх використовують у народній медицині та фармакологічній промисловості.

“З чорнобривцями варто бути обережними і чітко дотримуватися дозування, готуючи з них настої чи відвари – розповідає травник Андрій Форсюк з династії травозная Север’яна Боровика. – Збирають квіти в перші дні розквіту, сушать у затінку, іноді використовують свіжими. Сухі квіти зберігають у паперових мішках в сухому, захищеному від світла місці”.

При опіках і дерматологічних захворюваннях шкіри може допомогти олія чорнобривців.

“Щоб її приготувати вдома потрібно подрібнити квіти чорнобривців і залити рослинною олією у співвідношенні 1:10 (переважно використовувати оливкову олію, але можна і соняшникову), – додає Андрій Форсюк. – Після попереднього настоювання (протягом 8-ми годин) суміш необхідно витримати на водяній бані протягом півгодини, відтиснути квіти і розлити у флакони темного скла. Зберігають таку олію в холодильнику”. 

Наближається сезон ГРВІ і простуд. І тут теж можуть стати помічними чорнобривці. При нежиті можна проводити інгаляції.

“Для цього чайник об’ємом 0,5 л обливають з середини окропом, — розповідає Андрій Форсюк. – Далі  кладуть в нього 5 великих квіток чорнобривців, заливають окропом до початку носика, настоюють 5 хв. При закладеності носа з носика вдихають ротом, а видихають через ніздрі.  Після полегшення носового дихання вдих здійснюють носом, а видих – ротом. Якщо захворювання супроводжується підвищенням температури тіла, то готують настій: 2 ст. л. сухих квітів заливають 0,4 л окропу, настоюють 1 годину, фільтрують. Додатково до медикаментів потрібно приймати 3 р. в день по 2 ст. л. настою. Він сприяє усунення головного болю і ломоти в суглобах. Чорнобривці допоможуть при аскаридозі і деяких інших гельмінтних інвазіях. На 1 ст.л. сировини – 300 мл окропу. Настоювати 30 хвилин. Приймати настій тричі на добу по 2 ст.л.

Чорнобривці помічні при панкреатиті. Курс можна повторювати 2-3 р. в рік. Для настою потрібно 1 квітку залити 0,2 л окропу, настоювати 30 хвилин і процідити. Пити настій 4 рази в день по 50 мл протягом 2 тижнів. При гострому панкреатиті через кожні 2 год. можна приймати лише по 1 ч. л. цього настою, радить травник.

Андрій Форсюк застерігає, вживання чорнобривців категорично протипоказане вагітним, дітям до 2-х років, людям з індивідуальною непереносимістю чорнобривців, епілектикам, астматикам. Також варто обережно його вживати при захворюваннях печінки, нирковій недостатності, порушеннях ендокринної системи, при екземі та відкритих ранах, гіпотонікам.

Чорнобривці не лише приносять користь здоров’ю людини, але й чудові помічники на городі. Рослина має специфічний запах завдяки наявності ефіроолійних залоз на пелюстках квітки, листі та листочках обгортки. Тому чорнобривці відлякують шкідників.

“Я висіваю та обсаджую чорнобривцями баклажани, — розповідає Мирія Міщук з Полтавщини. – Вже перевірила на своєму досвіді не один рік, що колорадські жуки обходять такі грядки. А ще чорнобривці, то справжня прикраса мого городу. Також варто посадити чорнобривці біля капусти,я ку теж полюбляють різні шкідники”.

Мирослава Марчук з Тернопільщини радить осінню не викидати бадилля чорнобривців, а накривати ним озимий часник і цибулю, адже вони додатково знезаражують грунт завдяки своїй протимікробній дії.

“А ще можна приготувати таке добриво – бадилля чорнобривців із квітами викласти у відро на 2-3 і залити водою, — розповідає господиня. — Хай так настоюється близько 5-7 днів. А тоді процідити і розводити літра настою на 10 літрів води і поливати грядки, які осінюю плануєте засадити. Або навіть ті, де ви вже зібрали врожай і рослини багато хворіли. Таке вбиває бактерії, віруси та грибки, а також знижує кислотність ґрунту”.

Юля ТОМЧИШИН

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *