Чи прозоро працюють комунальні підприємства Тернополя?

Чи прозоро працюють комунальні підприємства Тернополя?

Упродовж року громадські організації аналізували комунальні підприємства у містах різних регіонів щодо їх прозорості та публічності. Для дослідження взяли комунальні підприємства Тернополя, Чернівців, Рівного, Кропивницького та Богуслава. Про результати роботи та висновки експертів – далі у статті.

Що показало дослідження?

У Тернополі, зокрема існує проблема з публікацією інформації, яку вимагає законодавство. Особливо це стосується інформації про процедуру та порядок формування тарифів на послуги які надає КП, переліку самих послуг які можна отримати в цьому підприємстві. Часто підприємства не  висвітлюють інформацію про призначення керівника підприємства через конкурс та утворення налядових рад, що діють на підприємстві.

Є підприємства, які не публікують фінансові звіти в машиночитному форматі, не кажучи вже про їх публікацію в PDF форматі. Також Тернопільські підприємства упускають  публікацію звітів керівника підприємства.

Що зробити для покращення?

У Тернополі потрібно створювати наглядові ради для кращої підзвітності підприємства, слідкувати аби на сайті підприємства оприлюднювався штатний розпис та розклад.

Увагу слід звернути на те, що багато підприємств не оприлюднюють звіту про використання коштів статутного капіталу, а грошей із скарбниці міста на це йде чимало.

Не завжди прозорою є процедура призначення керівника КП і його річного звіту та звіту наглядової ради.

Міста різні – тенденції спільні 

У ході дослідження вдалося визначити певні тенденції у роботі комунальних підприємств. Порівнюючи усі 5 міст (Тернопіль, Кропивницький, Рівне, Чернівці, Богуслав), найкраще у сфері прозорості комунальних підприємств працює Кропивницький: середній відсоток усіх КП міста – 37,66%. Є можливість звернутися до управлінців в електронній формі, переважно опубліковані штатний розпис, статут, фінансові плани та звіти.

Рівне та Чернівці майже на одному рівні, адже вони мають середній рівень прозорості 31% і 20,42% відповідно. У Рівному здебільшого КП оприлюднюють цілі і статути, підключені до системи моніторингу закупівель DoZorro, але найгірше виконують індикатори публічності щодо створення наглядових рад і публікації цілей діяльності. Продаж та оренда майна КП в Чернівцях відбувається через систему ProZorro. Продажі і більша половина з них підключена до системи моніторингу закупівель DoZorro.

Тернопіль має 23,8% зі 100%.

Лише 10% прозорості набрав Богуслав.

Стаття підготовлена в рамках проєкту “Дослідження та адвокація прозорості та публічності комунальних підприємств”, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPRза підтримки МЗС Королівства Норвегії та проекту “Центр громадського контролю “ДІЙ!” в Тернополі (ГО “Центр громадського моніторингу та аналітики”).

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *