Як збирати?
Кмин може досягати у висоту 100 і більше сантиметрів. Цвітіння кмину припадає на літній період – червень-липень, а дозрівання плодів на липень-серпень. Лісові галявини, узлісся, узбіччя доріг, пасовища – місця зростання трави.
Заготовлювати кмин необхідно в той період, коли на рослині з’являться парасольки. Бажано здійснювати збір сировини в ранковий або пізній вечірній час. Акуратно, за допомогою серпа або ножа, зріжте стебла і зв’яжіть їх у снопики. Сушити бажано в приміщенні, в тіні, але з хорошою вентиляцією. Після цього плоди потрібно очистити від сторонніх домішок. Правильно заготовлена сировина має сильний, ароматний запах. Зберігати заготовки можна не більше трьох років.
Що лікує?
У рослині міститься значна кількість цінних, необхідних для правильного функціонування людського організму речовин, мікро- й макроелементів: магнію, калію, марганцю, кальцію, барію, нікелю, сірки, заліза. Саме цей багатющий хімічний склад наділяє рослину цілим комплексом лікувальних властивостей: тонізуючими, седативними, спазмолітичними, бактерицидними, жовчогінними, потогінними, відхаркувальними, діуретичними, антисептичними, протиглисними.
Кмин застосовують для нормалізації функціонування шлунково-кишкового тракту (врегулювання роботи шлунка і кишечника, придушення процесів гниття і бродіння), для лікування гастриту, спазмів шлунка, метеоризму, запорів, колітів, диспепсії, атонії, недокрів’я.
Готують відвари, настої, настоянки. Рослина є невід’ємним компонентом рослинних зборів, що сприяють лікуванню бронхітів, пневмонії, бронхіальної астми, гіпертонії, дихальної недостатності, жовчнокам’яної хвороби, геморою, дуоденіту, гепатиту, пієлонефриту.
Як вживати?
Настій кмину
15 г плодів рослини помістіть в каструлю, бажано емальовану, і залийте склянкою кип’яченої води. Томіть засіб на водяній бані протягом 20 хвилин, охолодіть, профільтруйте і відіжміть сировину. Отриманий обсяг лікарського засобу розбавте склянкою кип’яченої води. Пийте по 100 мл після кожного прийому їжі. Зберігайте настій в холодильнику не більше двох діб.
Тминовий чай. Столову ложку насіння кмину варити в 300 мл води близько 5 хвилин, настоювати 10 хвилин і пити потроху протягом дня. Добре допомагає при простатиті, болях у шлунку, метеоризмі, гастриті, запорах.
Ванни для поліпшення самопочуття
Заваріть 10 г зерен в 300 мл кип’яченої води. Після півгодинного настоювання профільтруйте і додайте настій в наповнену гарячою водою ванну. Тривалість процедури – 10 хвилин.
Жовчнокам’яна хвороба: лікування збором. Візьміть плоди кмину, траву живучки, м’яту, цикорій, квіти липи, арніки, подрібніть всі рослини і 20 г суміші залийте кип’яченою водою. Залиште засіб настоюватися три години. Вживайте по ¼ склянки кілька разів на день. Лікувальний курс становить чотири місяці.
Фітозбір від геморою
Змішайте наступні компоненти: кмин, чистотіл, розторопшу, м’яту, горець почечуйний, солодку, подорожник, кору верби, дрібно наріжте і заваріть в 300 мл кип’яченої води. Приймайте по 50 мл не менше трьох разів на день. Тривалість лікувального курсу – 90 днів.
Для загального зміцнення організму використовуйте кмин як приправу. Врахуйте, що зернами не можна об’їдатися без міри. Користь і шкода кмину, як і будь-якого продукту, залежать від обсягу споживання. Їжте не більше ніж 25 г на день. Зайва кількість може викликати болі в шлунку і загострення хронічних хвороб.
Рецепти настоянки і олії
Якщо вам не протипоказаний алкоголь, можна приготувати лікувальні настоянки на кмині. Існує кілька рецептів.
В 1 л горілки додати 200 г меду або цукру і 50 г порошку подрібненого насіння. Настоювати 2 тижні, час від часу збовтувати, потім процідити. Пити по 1 ч. ложці перед їжею 3 рази на день.
Зовнішній засіб від проблем зі шкірою
В склянку горілки засипати 0,5 склянки насіння. Настоювати 10 днів, процідити і долити в рідину 150 мл води. Протирати хворі місця 2 рази на день.
Дуже корисна олія з насіння кмину. Її можна придбати в аптеці або зробити самостійно. Подрібнені зерна потрібно залити нерафінованою олією і тримати в теплі 2 тижні, а потім процідити. Можна додавати в маски і компреси для косметичних процедур.
Олію кмину можна закапувати в вуха при захворюваннях органів слуху, змащувати пряму кишку при геморої, використовувати для масажу в разі простудних захворювань. Для зміцнення імунітету рекомендується 2 рази на день з’їдати суміш з чайної ложки меду і такої ж кількості кминної олії. Цей же рецепт допоможе знизити рівень холестерину.
Протипоказання
З обережністю потрібно підходити до приправи, якщо у вас є такі стани: захворювання травного тракту в стадії загострення, недавно був перенесений інфаркт, каміння в жовчному міхурі, загроза викидня у вагітних, діабет, є трансплантовані органи, тромби в судинах. Перед застосуванням будь-якого засобу народної медицини консультуйтеся у свого лікаря.