Нині – Маковія: починається Успенський піст

Нині – Маковія: починається Успенський піст

14 серпня в церковному календарі – Маковія або Медовий Спас. Одне з трьох літніх свят, яке святкують на честь Ісуса Христа. Було відоме ще у IX столітті нашої ери. Започаткували його в Константинополі, а вже дуже скоро воно поширилося на інші країни. В Київській Русі Маковія було одним з найпопулярніших та найшанованіших свят.

В українців мак має сакральне значення. Раніше ним обсипали будинок під всього поганого. Букети маковійчики, які збирали спеціально до Медового Спаса, разом з головками маку ставили за іконами. Вважалося, що вони є оберегом оселі від злого ока.

Освячений мак на Маковія господині тримають до куті на Святий вечір.

Нині починається Успенський піст. Триває він всього два тижні, але вважається таким же суворим, як і Великий. Згідно з переказами, Пресвята Діва, готуючись до вічного життя, багато постилася і молилася, щоб очистити душу і тіло. Ми, смертні, повинні вдаватися до посту, щоб стати ближче до матері Ісуса.

Наші пращури казали, що у Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і різна погода, тобто погоду у цей день передбачити було складно. З цього дня починаються проводи літа, може бути перший ранній нічний заморозок, початок холодних рос.

Іменини

День Ангела нині святкують: Дмитро, Олександр, Тимофій, Леонтій, Федір, Софія.

Календар важливих подій

1385 рік – португальці розбивають кастильців у битві при Алжубарроті;

1457 рік – надрукували першу книгу, дата виходу у світ якої точно відома (близько 3 років після Йогана Ґутенберґа);

1880 рік – закінчують спорудження знаменитого собору в Кельні;

1916 рік – в ході Першої світової війни починаються бої Українських січових стрільців (УСС) за гору Лисоню в складі австро-угорської армії проти російських військ;

1919 рік – частини 2-го корпусу Української Галицької Армії, женучи перед собою Таращанську бригаду червоних Василя Боженка, здобувають Старокостянтинів;

1936 рік – на Олімпійських іграх в Берліні вперше відбуваються змагання з баскетболу;

1947 рік – Пакистан та Індія здобули незалежність від Великої Британії;

1971 рік – проголосили незалежність Бахрейну;

1980 рік – на Ленінській верфі у Гданську (Польська Народна Республіка) під проводом Леха Валенси 17000 робітників почали страйк, що став початком демократизації Польщі;

1992 рік – розпочинається грузино-абхазький конфлікт;

2013 рік – сотні вбитих і тисячі поранених в Каїрі після розгону силовиками таборів протестувальників проти військового перевороту.

Який сьогодні день в Україні і світі

14 серпня – День народження месенджера “Telegram”. Саме цього дня 2013 року було запущено месенджер для смартфонів, планшетів та персональних комп’ютерів, який дозволяє обмінюватися голосовими, текстовими та відеоповідомленнями, надсилати наліпки, стікери, фотографії, файли тощо.

А ще 14 серпня – Всесвітній день ящірки. Історія виникнення цього свята невідома, однак існує думка, що ініціатором виступила група любителів дикої природи, герпетологів та вчених.

Також нині – День працівників будівельної галузі. Припадає щороку на другу неділю серпня. Це професійне свято не лише робочих, але й усіх працівників будівельної промисловості.

14 серпня – День працівників ветеринарної медицини. Свято було створено указом президента України 2001 року. Слово “ветеринар” має латинське походження. Цікаво, що перша ветеринарна школа з’явилася у XVIII столітті в Франції.

Що не можна робити

Забороняється в цей день працювати в полі та на городі.

Не можна сваритися та лихословити.

У це свято не можна влаштовувати гучні застілля, оскільки 14 серпня розпочинається Успенський піст.

Категорично забороняється купатися на Маковія. Вода вже холодна і можна дуже швидко застудитися.

Не можна нікому сьогодні бажати зла.

Сьогодні не можна нікому відмовляти у милостині. Пригостіть бідних та знедолених медом та маківником.

Народні прикмети

Якою буде погода на Медового Спаса – такою вона буде 28 серпня.

Після Медового Спаса бджоли перестають носити мед.

Прийшов Спас – пішло літо від нас.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *